هفت نکته ضروری درباره رعایت آداب معاشرت در محل کار

به گزارش وبلاگ داریوش، همانطور که در خانواده و جامعه رفتار ما اهمیت دارد، محیط کار اصول و قواعدی دارد که حتی بسیاری که سال هاست در محیط های شغلی فعالیت می کنند آن را رعایت نمی کنند. احتمالاً در محیط های شغلی بسیاری از افراد حریم های خصوصی دیگران را رعایت نمی کنند یا آنقدر حرف می زنند که نمی گذارند بقیه کار کنند. بهتر است از نکات زیر را بدانیم تا در محیط کار هم درست رفتار کنیم:

هفت نکته ضروری درباره رعایت آداب معاشرت در محل کار

به صفحه کامپیوتر همکار خود نگاه نکنیم

بسیاری از ما نمی دانیم که نگاه کردن به صفحه کامپیوتر دیگران ورود به حریم شخصی آنان است. شاید کنجکاوی ما و حس رقابت ما قلقلک داده شده که ببینیم در کامپیوتر همکارمان چه می گذرد. هرچه هست این کار را ترک کنیم زیرا این کار ورود به حریم شخصی همکارمان است. در بسیاری از مواقع احتمالاً همکار ما متوجه کنجکاوی ما بشود و همین اتفاق می تواند اعتماد متقابل ما را از بین ببرد. به طور کلی بهتر است در محیط کار سرمان به کار خودمان باشد.

بیش از حد تلفن صحبت نکنیم

احتمالا تصور نمی کنید که این کار تا چه حد موجب آزار سایرین است. بسیاری از ما که در محیط های کاری مشغول بوده ایم یا به ادارات مراجعه کردیم صحبت کردن طولانی کارمندان با تلفن را تجربه کرده ایم. ما زمانی که زیاد با تلفن صحبت می کنیم باعث به هم ریختن تمرکز همکارانمان می شویم و این کار بی احترامی و بی ادبی محسوب می شود. همچنین در حین جلسات مشارکت کارمندان اهمیت دارد و بهتر است در حالت دیگری مشغول چک کردن موبایلمان باشیم و موبایل ما در حالت بی صدا باشد. به علاوه بهره وری کارمندانی که مدام با تلفن صحبت می کنند کم تر از دیگرانی است که به کار خود اهمیت می دهند. اگر وجدان کاری خودمان را هم دخیل کنیم، ما می توانیم در ساعات دیگری از روز که مشغول کار کردن نیستیم، به تلفن های سلام و احوالپرسی خود برسیم.

لباس مناسب و بهداشت را رعایت کنیم

هر محیط کاری لباس مناسب خود را دارد. بعضی از فضاهای کاری هستند که فرم مخصوص خود را دارند. در هر شرایطی و با هر پوششی همینطور که ما از بوی زننده دیگران اذیت می شویم، بهتر است حواسمان به آسایش همکارانمان هم باشد و مراقب بهداشت لباس و بوی بدنمان و منظم بودن موی خود باشیم. لباس و کفش مناسب و تمیز در محیط کار، به نحوی که از پوشیدن آن اذیت نشویم و مجبور نباشیم در میانه روز در محیط رسمی کاری کفش خود را درآوریم، اهمیت زیادی دارد.

در این زمینه بخوانید:

سوال هایی که پرسیدن آن ورود به حریم شخصی افراد است

رد همه نظریه های انگیزشی! موفقیت قابل اندازه گیری نیست

بیش از حد نامرتب نباشیم

همچنین رعایت مرتب بودن کلی و تمیزی میزکار ما هم اهمیت زیادی دارد وبهتر است با نامرتبی و شلختگی باعث آزردگی همکارانمان نشویم، مخصوصاً در مواردی که محیط کار ما اشتراکی است بهتر است حواسمان به مرتبی کلی میز باشد.

با احترام رفتار کنیم

همان طور که می دانیم همه ما نیاز داریم که با یکدیگر وارد گفتگو شویم تا محیط اطراف خودمان را مجذوب کننده تر و دوست داشتنی تر کنیم. اگر محیط کار خودمان را صمیمانه تر کنیم، دیرتر هم خسته می شویم و به طور کلی حتی از کار خودمان هم راضی تر می شویم. در مواردی که بحث برانگیز است با یکدیگر بحث نکنیم و تنشی را به محیط و خودمان تحمیل نکنیم. با بحث های بی مورد کام خودمان و همکارمان را تلخ نکنیم.

با تازه واردها صمیمانه رفتار کنیم

همه ما روزی در محیط کاری تازه وارد محسوب می شدیم. اگر فکر کنیم ممکن است به خاطر بیاوریم چقدر از رفتار دیگر همکاران رنجیدیم. تازه واردهای هر محیط کاری هیزم تری به ما نفروخته اند و قرار نیست میز ما را اشغال کنند. همانطور که در اغلب محیط های دیگر با تازه واردها مهربان هستیم، سعی کنیم فضای خوب و به دور از تنشی برای آنان فراهم کنیم.

با روی خوش به یکدیگر سلام کنیم

در محیط های کاری سلام و احوالپرسی حس خوشایندی را به طرفین القا می کند. ما زمانی که با روی خوش به یکدیگر سلام می کنیم ارتباط مثبتی را ایجاد کرده ایم که این کار مانند یخ شکن قوی عمل می کند. حتی اگر حال و حوصله سلام دادن ندارید و روز خوبی را شروع نکرده اید، جواب سلام همکاران خود را بدهید و خود را به ندیدن و نشنیدن نزنیم که کار محترمانه ای به شمار نمی رود. سلام و احوالپرسی حس آشنایی خوبی را بین ما در محیط های کاری ایجاد می کند.

منبع: ایرنا زندگی

به "هفت نکته ضروری درباره رعایت آداب معاشرت در محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت نکته ضروری درباره رعایت آداب معاشرت در محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید