24 روز قابل قبول برای کیفیت هوای تهران در اسفند

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران (پانا) - بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای قابل قبول اسفند امسال نسبت به سال گذشته دو روز افزایش و تعداد روزهای ناسالم یک روز کاهش یافت.

24 روز قابل قبول برای کیفیت هوای تهران در اسفند

به گزارش ایسنا، شرایط هوای تهران در اسفندماه امسال و مقایسه آن با سال گذشته نشان می دهد که در اسفند سال گذشته 22 روز قابل قبول ثبت شده که این عدد امسال به 24 روز رسیده است. سال 99 پنج روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت و یک روز ناسالم برای همه گزارش شد که این اعداد در سال 1400 به پنج روز ناسالم برای گروه های حساس و صفر روز ناسالم برای همه گروه ها رسید. سال 99 یک روز هوا پاک و در سال 1400 هیچ روز پاکی ثبت نشد.

آلاینده شاخص هوای اسفند سال 1400 مانند بهمن ماه ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود. در شش روز اسفند سال 99 آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بالاتر از حد مجاز گزارش شد که در هیچ کدام از این روزها آلاینده نیتروژن دی اکسید بالاتر از حد مجاز نبود. در سال 1400 این عدد به پنج روز تقلیل یافت و در هیچ روزی نیتروژن دی اکسید بیش از حد مجاز نبود. کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عدد 51 و بیشینه آن عدد 146 را نشان می دهد. کمینه و بیشینه شاخص برای آلاینده نیتروژن دی اکسید 51 و 90 است.

مطالعات علمی متعدد درباره ذرات معلق نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث بروز مسائل زبادی می گردد. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، ابتلا به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مسائلی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان ایجاد می نماید.

در اسفند ماه کربن مونوکسید نیز در بدترین حالت خود شاخص 37 را به ثبت رساند. برای ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز در ناسالم ترین شرایط عدد 116 ثبت شد.

مقایسه ها نشان می دهد اسفند ماه سال 98 با تجربه 22 روز قابل قبول، 5 روز ناسالم برای گروه های حساس و دو روز پاک همراه بود بعلاوه اسفند ماه 97 شامل سه روز پاک، 26 روز قابل قبول بود. این نشاندهنده کاهش تعداد روزهای پاک نسبت به سال های گذشته در ماه آخر سال است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا میانه، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می گردد، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می گردد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می گردد، میزان AQI بین 101 تا 150 قرار می گیرد که در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می گردد و عدد AQI بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "24 روز قابل قبول برای کیفیت هوای تهران در اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "24 روز قابل قبول برای کیفیت هوای تهران در اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید