بهترین عینک آفتابی را بشناسید

به گزارش وبلاگ داریوش، اصلی ترین مشخصات عینک آفتابی خوب این است که علاوه بر زیبایی و شکیل بودن، از چشم ها در برابر پرتو های مضر فرابنفش محافظت کند؛ یعنی یک عینک دودی خوب باید عالی ترین وسیله دفاعی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) باشد.

بهترین عینک آفتابی را بشناسید

تقریبا همه ما از اثرات مضر پرتو ها فرابنفش بر روی پوست به خوبی آگاه هستیم، اما شاید بعضی افراد ندانند که اشعه ماوراء بنفش می تواند به چشم انسان هم آسیب های مخربی وارد کند.

قرار گرفتن در معرض تابش درازمدت می تواند منجر به اختلالات چشم مانند آب مروارید، برف کوری و سرطان پوست شود. حتی در معرض نوردهی یا انعکاس های کوتاه مدت نیز می تواند سطح جلویی چشم شما را بسوزاند. یک عینک دودی خوب و استاندارد می تواند 99 تا 100 درصد از اشعه UVA و UVB را مسدود کند.

مراسم روز جهانی عینک آفتابی به منظور یادآوری همگانی اهمیت استفاده از پوشش UV بر روی عینک آفتابی هر ساله در تاریخ 27 ژوئن برگزار می شود؛ بنابراین با استفاده مداوم از عینک آفتابی و محافظت چشم هایتان در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید در واقع هر روزتان روز عینک آفتابی است و دیگر تصور غلط تابستانه بودن این عینک از بین خواهد رفت، این دقیقا فلسفه نامگذاری و برگزاری مراسم این روز است.

محمدعلی جوادی، متخصص چشم گفت:عامل ایجاد بینایی بازگشت نور از اشیا و درک آن از طریق مرکز بینایی در مغز است و دیدن از طریق امواج مرئی حاصل می شود. همچنین اشعه آفتاب مجموعه ای از امواج مرئی و نامرئی است که طول موج های بین 700-400 نانومتر نور مرئی و طول موج های کمتر و بیشتر از این محدوده امواج نامرئی هستند. طول موج نور های بین 400-200 نانومتر جز امواج ماورا بنفش تلقی می شوند که به انواع A، B و C تقسیم می شوند. نوع B برای پوست و چشم مضر است و در فصل تابستان تابش بیشتری دارد. اندازه کمی تماس با اشعه ماورا بنفش جهت تولید ویتامین D لازم است، ولی تماس طولانی مدت آن برای چشم مضر است.

جوادی افزود: از آنجایی که عینک آفتابی تا 100 درصد از اشعه ماورا بنفش را جذب می کند استفاده از عینک های آفتابی و تا حدی کلاه های لبه دار برای جلوگیری از صدمات امواج ماورا بنفش لازم است.

به گفته وی ایجاد ناخنک، ایجاد آب مروارید، صدمه قرنیه به خصوص هنگام اسکی روی برف و آب، صدمه ماکولا که عمدتاً از طریق امواج مادون قرمز ایجاد می شوند جزو آسیب هایی هستند که امواج نامرئی به خضو ماورا بنفش نوع ب ایجاد می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عینک آفتابی نوعی از عینک است که زیادی نور خورشید را جذب کرده و پرتو های مضر نور خورشید به ویژه اشعه ماورا بنفش را به طور کامل جذب می کند، گفت: اندازه نور خورشید در هر محیط، با واحد کاندلا بر متر مربع (2cd/m) اندازه گیری می شود. حداقل اندازه نـور لازم بـرای دیـد طبیعـی، 2cd/m 350 می باشد، ولی تا 2cd/m 2000 نیز چشم انسان راحت است و احساس خیرگی و خستگی نمی کند.

وی ابراز کرد: در بسیاری از محیط های خارج از منزل، اندازه نور بسیار بیش تر از این اندازه است. برای مثال اندازه نور محیط در یک روز آفتابی در زیر آفتاب، 2cd/m 7000-4000 می باشـد. بازتابش آفتـاب از روی برف، شدتـی در حـدود 2cd/m 30.000-15000 ایجاد می کند. همین طور اندازه نور در یک ساحل آفتابی، 15000-6000، اندازه نور بازتابیده از سطح آسفالت 9000-3000، میـزان نور در سایه درختان 600-300 و در آسمان آبی دور از خورشید 600-300 کاندلا بر متر مربع است.

جوادی ادامه داد: عینک های آفتابی از نظر نور مرئی دارای دو ویژگی اندازه عبور نور و رنگ هستند. عینک های آفتابی معمولی (استاندارد) معمولاً 15 تا 25 درصد از نور را عبور می دهند که این اندازه برای بیشتر فعالیت های روزمره کافی است. در سایه، میـزان نـوری که با این عینک ها به چشم می رسد؛ حدود 2cd/m 60 است که برای دیدن، هم چنان کافی است. البته برای فعالیت های خاصی که در محیط های بسیار پرنور انجام می شوند؛ عینک های تیره تری لازمند. این فعالیت ها عبارتند از ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوه نوردی در برف، به ویژه در ارتفاعات زیاد، پرواز در ارتفاع بالاتر از ابر ها و فعالیت هایی که در نور شدید آفتاب تابستان در ساعات طولانی انجام می شوند. برای این گونه محیط ها، عینک هایی لازمند که فقط 12-8 درصد نور را از خود عبور دهند و گاهی نیز از عینک هایی استفاده می شود که 3 تا 5 درصد نور را از خود عبور می دهند.

این فوق تخصص قرنیه افزود:بهترین رنگ برای عینک های آفتابی، رنگ خاکستری است که با وجود کم کردن نور، رنگ اشیا و محیط اطراف را برای استفاده کننده عوض نمی کند. عینک های آفتابی قهوه ای رنگ و سبزرنگ نیز استفاده می شوند. عینک های قهوه ای، نور آبی آسمان را کاهش و حساسیت به کنتراست را افزایش می دهند که برای رانندگی طولانی، مطلوب هستند. بطور کلی بهترین رنگ برای عینک های آفتابی، در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.

جوادی مشخصات کلی یک عینک آفتابی خوب را به صورت خلاصه در زیر برشمرد:

1- تیرگی عینک آفتابی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار حالت خیرگی نشود.

2- وقتی عینک های آفتابی را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می دهیم؛ نباید صفحه، موج دار، تار و کج و معوج دیده شود.

3- عینک های آفتابی نباید تشخیص رنگ های اشیا و چراغ های راهنمایی را مختل کند. رنگ خاکستری شیشه عینک از این نظر ارجح است.

4- شیشه ها باید نسبت به ضربه مقاوم باشد. پلی کربنات از همه موارد مقاوم تر است.

5- لازم است شیشه های عینک جاذب پرتو های UV باشند.

6- قاب عینک های آفتابی باید بزرگ باشد تا محافظت کافی فراهم شود.

به گفته وی یک دستور ساده برای فهمیدن مناسب بودن تیرگی عینک این است که وقتی در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می کنیم؛ چشم های خود را نبینیم. حدبیشتر اندازه عبور نور بین 15 تا 25 درصد مناسب است؛ یعنی عینک باید 75 تا 85 درصد نور را جذب کند یا بازتاب کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تنها نوع شیشه ای که انعکاس شدید نور از بعضی سطوح یا نقاط اجسام را کاهش می دهد؛ شیشه پولاریزان است. نور منعکس شده از شیشه عقب خودروها، درب صندوق عقب خودروها، سطح آب و سطح بعضی جاده ها و امثال آن، در صفحه افقی پولاریزه هستند و این شیشه ها که پولاریزان عمودی دارند؛ نور پلاریزه افقی را برطرف می کند. شیشه های پولاریزان برای انواع مصارف به ویژه رانندگی، ماهی گیری، انواع ورزش های دریایی و مانند آن کاربرد دارند.

وی با بیان اینکه گرانی زیاد عینک آفتابی ملاک بهتر و باکیفت تر بودن آن نیست، ادامه داد:در صورتی که عینک آفتابی استاندارد نباشد، ممکن است مضر باشد. همچنین اگر اندازه جذب اشعه ماورا بنفش کافی نباشد، با ایجاد تیرگی در جلوی چشم باعث گشادشدن مردمک شده و در نتیجه اندازه نور ورودی به چشم را افزایش می هد.

جوادی در پایان یادآور شد: احتمال صدمه چشم اطفال در برابر اشعه UV (ماورا بنفش) بیشتر از بزرگسالان است، زیرا عدسی چشم آن ها شفاف تر از بالغین بوده و همچنین مردمک آن ها نسبت به بزرگسالان گشادتر بوده و در نتیجه اندازه بیشتری اشعه به چشم آن ها وارد می شود، ولی باید مواظب بود عینک های غیراستاندارد در اختیار آن ها گذاشته نشود.

منبع: فرارو

به "بهترین عینک آفتابی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین عینک آفتابی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید