اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن اسپوتنیک وی زیاد شده است

به گزارش وبلاگ داریوش، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در حال حاضر اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن روسی اسپوتنیک وی زیاد شده است.

اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن اسپوتنیک وی زیاد شده است

به گزارش وبلاگ داریوش، دکتر مسعود مردانی روز آدینه در مصاحبه با ایرنا با تاکید بر اینکه، مردم هر واکسنی از سوی وزارت بهداشت تایید شد، باید سریعا استفاده نمایند و تعلل ننمایند، اضافه نمود: طبق مطالعات اخیر گفته شده که واکسن روسی روی واریانت و گونه های مختلف کرونای آفریقایی از واکسن مدرنا و فایزر بهتر عمل نموده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه پزشکان و کادر درمانی به عنوان کسانی که واکسن روسی را بیشتر در ایران استفاده نموده اند، خیالشان راحتر و اطمینانشان به واکسن اسپوتنیک بیشتر شده است.

این عضو علمی ستاد مقابله با کرونا اضافه نمود: هنگامی که در بخش های بیمارستانی برای ثبت نام واکسن به پزشکان و پرستاران اطلاعیه می دادیم، در ابتدا از 200 نفر 50 نفر ثبت نام می کردند، اما در حال حاضر بیش از 180 نفر ثبت نام می نمایند.

این عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه، بسیاری از پزشکان و پرستاران تا به امروز واکسینه شده اند، اضافه نمود: پس از این گروه افراد بالای 65 سال، افراد دارای بیماری های زمینه ای همچون بیماران قلبی، ریوی و صعب العلاج، افراد دچار بیماری های سرطان از جمله لوسمی، لنفون و افراد تحت شیمی درمانی در اولویت واکسیناسیون خواهند بود.

مردانی همچنین اظهار کرد: استفاده از واکسن های فایزر، مدرنا و آسترازنکا که برای پیشگیری کرونا در اروپا استفاده شده است تا به امروز از ابتلای افراد به ویروس بریتانیایی جلوگیری نموده است.

ورود واکسن اسپوتنیک وی ساخت داخل به بازار به زودی

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین در پاسخ به شرایط ساخت واکسن در کشور گفت: خوشبختانه 6 واکسن در ایران اجازه پیدا نموده اند که اقدامات آزمایشگاهی و مقدماتی آنها اجرا شده و سه واکسن تا آخر تابستان به بازار داخلی عرضه می گردد.

مردانی همچنین گفت: خوشبختانه یکی از این واکسن ها نوترکیب است که در انستیتوپاستور کار مطالعاتی آن در حال اجرا و تست هم شده است، واکسن برکت نیز در حال طی کردن مراحل تجربی دو و سه با هم است و در حال گذران مراحل نهایی است.

وی اضافه نمود: البته شرکت هایی نیز در ایران در حال وارد کردن تکنولوژی ساخت واکسن روسی اسپوتنیک وی هستند و قصد دارند تحت لیسانس اسپوتنیک این واکسن را فراوری نمایند و به طور حتم این واکسن ساخت داخل به زودی و حداکثر دو تا سه ماه دیگر به بازار خواهد آمد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین توضیح داد: البته بعضی شرکت های دیگر در حال انتقال و وارد کردن تکنولوژی ساخت واکسن از کشورهای ژاپن و استرالیا هستند.

30 میلیون نفر از جمعیت کشور کرونا گرفته اند

مردانی همچنین درخصوص اینکه، گفته شده عمده بیماران مبتلا به کرونا با گذشت حداکثر دو تا سه هفته دیگر انتقال بیماری از آنها از بین می رود و بیماری را به دیگران منتقل نمی نمایند نیز اظهار کرد: اگر بیمار در 10 روز آخر بیماری هیچ علامتی نداشته باشد دیگر بیماری تمام شده است، یعنی از کرونا نجات پیدا نموده اما درصدی مسائل دیگری پیدا می نمایند.

وی با بیان اینکه، در خرداد ماه سال گذشته حدود 25 درصد جمعیت کشور دچار کرونا شده بودند، اضافه نمود: طبق مطالعات بعدی این رقم به بالاتر از 30 درصد و بیشتر رسید اما به عینه می توان گفت که بالای 30 میلیون از مردم کشورمان به احتمال زیاد کرونا گرفته اند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا تغییرات آب و هوایی در شیوع بیماری کرونا تاثیر دارد یا خیر نیز توضیح داد: تغییرات آب و هوا هیچ تاثیری در گسترش و شیوع بیماری کرونا ندارد.

مردانی در پاسخ به پرسشی، احتمال انتقال کرونا به وسیله بعضی حشرات از جمله پشه و مگس را رد کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن اسپوتنیک وی زیاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن اسپوتنیک وی زیاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید