2 طرز تهیه مربای گوجه سبز (مربا آلوچه) با هسته و بدون هسته

به گزارش وبلاگ داریوش، مربای گوجه سبز یا به قول برخی ها مربای آلوچه یکی از خوشمزه ترین است که طعم بسیار متفاوت و مجذوب کننده تری نسبت به سایر مرباها دارد. اگر تا به حال طعم مربا آلوچه خانگی را نچشیده اید، پیشنهاد می گردد برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید و مطمئن باشید که با اولین قاشق از این مربا عاشق طعم ملس و مجذوب کننده آن خواهید شد. اما طرز تهیه مربای گوجه سبز چگونه است؟ در این مقاله از سرویس می توانید با طرز تهیه مربای آلوچه خانگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص مربا گوجه سبز بسیار ساده و خوشمزه خانگی پاسخ خواهیم داد. با همراه باشید.

2 طرز تهیه مربای گوجه سبز (مربا آلوچه) با هسته و بدون هسته

طرز تهیه مربای گوجه سبز

مدت زمان آماده سازی: 15 دقیقه

مدت زمان پخت: 30 دقیقه

کالری در هر 100 گرم مربای گوجه سبز: 201 کالری

مواد لازم برای تهیه مربای گوجه سبز

  • گوجه سبز: 1/5 کیلوگرم
  • شکر: 1/5 کیلوگرم
  • آب: 2/5 کیلوگرم
  • گلاب: 1 قاشق غذاخوری
  • عرق هل (اختیاری): 1 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه مربای آلوچه خانگی

امتحان کردن طعم های تازه و آماده کردن انواع مربای خانگی برای می تواند لذت خوردن این وعده غذایی را برای شما دلچسب تر کند. بیشتر بچه ها و نوجوانان علاقه زیادی به گوجه سبز دارند به همین علت درست کردن مربای گوجه سبز خانگی موجب می گردد تا صبحانه را با اشتها و علاقه بیشتری میل نمایند.

اما طرز تهیه مربای آلوچه خانگی چگونه است و برای درست کردن این مربای مجذوب کننده به چه مواد اولیه ای احتیاج داریم؟ در ادامه می توانید با مراحل و جزئیات طرز تهیه مربای گوجه سبز خانگی آشنا شوید.

مرحله اول؛ شستن و خشک کردن گوجه سبزها

در اولین مرحله از طرز تهیه مربای آلوچه خانگی باید شاخ و برگ های گوجه سبز را جدا کنید و آن ها را با آب فراوان بشویید. سپس آن ها را داخل آبکش قرار دهید تا خشک شوند.

مرحله دوم؛ جوشاندن گوجه سبزها برای مربا

بعد از این که همه گوجه سبزها را شستید و خشک کردید، در این مرحله از طرز تهیه مربای گوجه سبز باید آن ها را داخل یک قابلمه بزرگ بریزید و با اندازهی آب روی شعله میانه قرار دهید. اجازه دهید گوجه سبزها به خوبی بپزند و نرم شوند.

مرحله سوم؛ اضافه کردن شکر به مربای گوجه سبز

در این مرحله از طرز تهیه مربای گوجه سبز خانگی بعد از این که گوجه سبزها برای 15 دقیقه جوشیدند و رنگ آن ها تغییر کرد، می توانید شکر را به مربا اضافه کنید. توجه داشته باشید که بعد از اضافه کردن شکر نباید مربا را هم بزنید و شکر باید به آرامی در مربا حل گردد.

مرحله چهارم؛ قوام آمدن مربای گوجه سبز

در چهارمین مرحله از طرز تهیه مربای گوجه سبز خوشمزه خانگی کمی صبر کنید تا شکر در آب حل گردد. زمانی که شکر حل شد شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید مربای شما غلیظ گردد و به اصطلاح قوام بیاید.

تقریباً 35 دقیقه طول می کشد تا مربای گوجه سبز به غلظت مورد نظر برسد. در این مرحله باید کف اضافی روی مربا را جمع کنید.

مرحله پنجم؛ اضافه کردن گلاب و هل به مربای گوجه سبز

بعد از این که مربای آلوچه شما به غلظت مناسب رسید، و عرق هل یا را به مربا اضافه کنید. اجازه دهید مربا با شعله ملایم کمی بجوشد و سپس شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله ششم؛ نگهداری مربای گوجه سبز

بعد از آماده شدن مربا آلوچه خانگی باید چند ساعت صبر کنید تا مربا به طور کامل خنک گردد. سپس می توانید یک ظرف شیشه ای تمیز و خشک را انتخاب کنید و مربا را داخل آن بریزید و در یخچال قرار دهید.

طرز تهیه مربای گوجه سبز بدون هسته

طریقه درست کردن مربای گوجه سبز بدون هسته بسیار راحت است. برای تهیه مربای گوجه سبز بدون هسته باید ابتدا گوجه سبزها را بشویید. سپس با یاری یک چاقوی تیز گوجه سبزها را از وسط نصف کنید. اندازهی آب داخل قابلمه بریزید و گوجه سبزها را به قابلمه اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید. بعد از این که گوجه سبز شما برای چند دقیقه جوشید می توانید شعله گاز را خاموش کنید. کمی صبر کنید تا ترکیب آب و گوجه سبز خنک گردد.

سپس یک دستکش به دست کنید و هسته ها را جدا نمایید. بعد از اتمام کار می توانید گوجه سبزها را داخل قابلمه بریزید و دوباره روی شعله گاز قرار دهید. بعد از جوش آمدن گوجه سبز می توانید شکر را به آن اضافه کنید و سپس حرارت را کم کرده و اجازه دهید تا مربا به قوام مورد نظر برسد.

روش بعدی برای برداشتن هسته گوجه سبز این است که از ابتدا گوجه سبزها را با چاقو خرد کنید و هسته آن را جدا نمایید و بعد مربا را آماده کنید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه مربای گوجه سبز

*در طرز تهیه مربا آلوچه خانگی می توانید به جای عرق هل از چند دانه هل بهره ببرید.

*برای معطر شدن مربا آلوچه می توانید کمی وانیل یا پودر گل محمدی به مربا اضافه کنید.

*در طرز تهیه مربای گوجه سبز خوشمزه خانگی برای این که مطمئن شوید مربای شما به غلظت مناسب رسیده یا خیر م اندازهی از مربا را داخل یک نعلبکی آب سرد بریزید. اگر مربا حالت ژله ای به خود گرفت یعنی آماده شده است.

*روش بعدی برای تست شهد مربا این است که کمی از شهد را داخل کاسه بریزید و صبر کنید تا سرد گردد. سپس غلظت شهد را آنالیز کنید. اگر غلظت شهد مربا مثل عسل بود یعنی شهد شما آماده است، در غیر این صورت بهتر است باز هم شهد را بجوشانید تا غلیظ گردد.

*در صورتی که دوست دارید طعم مربای گوجه سبز شما ملس باشد، می توانید از اندازه شکر کمتری برای تهیه مربا بهره ببرید.

*برای تهیه مربای گوجه سبز خانگی بهتر است از پودر هل استفاده نکنید، زیرا پودر هل موجب تیره شدن رنگ مربا می گردد.

*معمولاً ظاهر مربای گوجه سبزی زمانی که به صورت درسته و با هسته تهیه گردد، مجذوب کننده تر است. از همین رو پیشنهاد می گردد برای درست کردن یک مربای گوجه سبز مجلسی، هسته آن را جدا نکنید.

*برای استریل کردن شیشه مربا و جلوگیری از کپک زدن آن می توانید شیشه های مربا را داخل یک قابلمه قرار دهید و داخل قابلمه را از آب پر کنید. سپس شعله گاز را روشن کنید و اجازه دهید آب داخل قابلمه به جوش بیاید. برای 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا شیشه مربا داخل آب جوش بماند و بعد آن را از قابلمه خارج نمایید. شیشه را وارونه روی میز قرار دهید تا درب آن استریل گردد. سپس می توانید شیشه مربا را در مکانی خشک و خنک بگذارید.

*برای درست کردن مارمالاد گوجه سبز می توانید هسته گوجه سبزهای پخته شده را جدا کنید. سپس آن ها را داخل مخلوط کن بریزید و یا با استفاده از گوشت کوب برقی له کنید. گوجه سبز میکس شده را داخل قابلمه بریزید و بعد از این که دوباره به جوش آمد شکر را اضافه کنید.

*در زمان درست کردن مربا گوجه سبز به هیچ عنوان درب قابلمه را روی آن قرار ندهید. این کار موجب کدر شدن رنگ مربا می گردد.

*توجه داشته باشید که شهد مربا باید به غلظت مناسب برسد تا مربای شما شکرک نزند.

*در صورتی که مربای گوجه سبز شکرک زد می توانید اندازهی آب جوش و یک قاشق غذاخوری آب لیمو به مربا اضافه کنید و آن را برای چند دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید تا شکرک مربا رفع گردد.

*برای طرز تهیه شربت گوجه سبز باید گوجه سبزها را همراه با آب بجوشانید و سپس هسته گوجه سبزها را جدا کرده و بقیه آن را میکس کنید و از صافی رد کنید. سپس می توانید شکر را به قابلمه اضافه نمایید و بعد از غلیظ شدن شربت آن را همراه با آب ترکیب کرده و میل کنید.

*برترین روش های سرو کردن گوجه علاوه بر درست کردن مربای گوجه سبز، ، سرو گوجه سبز با ، درست کردن هلی کتنی شمالی یا تهیه و است.

سوالات متداول

مواد لازم در طرز تهیه مربای گوجه سبز چیست؟

برای تهیه مربای گوجه سبز خانگی شما تنها به اندازهی گوجه سبز، آب، شکر، گلاب و عرق هل یا دانه هل احتیاج دارید.

طرز تهیه مربای آلوچه خانگی بدون هسته چگونه است؟

در طرز تهیه مربای گوجه سبز بدون هسته می توانید هسته گوجه سبزها را از ابتدا یا بعد از پختن آن ها جدا نمایید.

منبع: افق کوروش

به "2 طرز تهیه مربای گوجه سبز (مربا آلوچه) با هسته و بدون هسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه مربای گوجه سبز (مربا آلوچه) با هسته و بدون هسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید