گروسی: هفته های آینده برای ایران و آمریکا سرنوشت ساز است

به گزارش وبلاگ داریوش، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با روزنامه آمریکایی، با توجه به تحولات پیرامون احیای توافق هسته ای، تازه ترین مواضع این نهاد بین المللی را درباره نظارت بر برنامه هسته ای ایران عنوان کرد.

گروسی: هفته های آینده برای ایران و آمریکا سرنوشت ساز است

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با این روزنامه، گفت: هفته های آینده در مشخص این که آیا آمریکا و ایران می توانند به مذاکرات غیر مستقیم بازگردند و کوشش ها برای احیای توافق را از سر بگیرند، سرنوشت ساز خواهد بود.

واشنگتن پست ادامه داد: ایران در پاسخ به درخواست فوری مدیر کل آژانس، از او دعوت نموده است ظرف چند روز آینده با مقامات سیاسی اش در تهران ملاقات کند. متوقف شدن بازرسی بین المللی از برنامه هسته ای ایران و دیگر مسائلی که در صورت عدم حل و فصلشان بازگشت به توافق هسته ای واقعا غیر ممکن خواهد شد، در دستور کار سفر او به تهران قرار خواهد داشت.

گروسی می گوید: تمامی دیگر اعضای توافق، یعنی انگلیسی، آلمان، فرانسه، چین و روسیه به اتفاق اتحادیه اروپا و آمریکا به او گفته اند اگر مقررات بازرسی از تاسیسات اتمی ایران به طور کامل از سرگرفته نگردد، داشتن این توافق واقعا سخت خواهد شد.

این که ضرب الاجل بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین چه خواهد بود، به نشست شورای حکام آژانس بستگی دارد که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد. اعضای اروپایی شورای حکام مرتبا تهدید نموده اند، اگر ایران به تعهداتش در راستی آزمایی عمل نکند، ایران را محکوم نموده و اعمال دوباره تحریم ها را آنالیز نمایند. این فوریتی پس از آن احساس می گردد که دولت بایدن هفته پیش تغییری در موضع خود در قبال از سرگیری مذاکرات نشان داد. دولت بایدن که قبلا گفته بود بازه زمانی بازگشت به مذاکرات نامحدود نیست، حالا می گوید اگر ایران تغییر رویه ندهد، آماده آنالیز گزینه های دیگر است.

واشنگتن پست با ادعای این که پیش تر، آژانس بین المللی انرژی اتمی در سه محل اعلام نشده که ایران توضیحی درباره شان نداده، آثاری از اورانیوم غنی شده یافته است، به نقل از گروسی در این باره نوشت: این به طور کلی به عمق اعتبار اظهارات ایران آسیب می زند، چون ایران طبق توافق هسته ای، باید محل هایی را که در برنامه هسته ای اش قرار داشتند، اعلام کند.

گروسی علاوه بر این مطرح می نماید سوالی که حالا مطرح می باشد این است که آیا آژانس میوتواند تصویر جامعی از صندلی فعلی برنامه هسته ای ایران ارائه دهد یا نه. او ادامه داد، اگر این تصویر کلی با اطلاعاتی که ارائه می دهد، وجود نداشته باشد، بازگشت به توافق بدون دانستن واقعیت امور چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

منبع: فرارو

به "گروسی: هفته های آینده برای ایران و آمریکا سرنوشت ساز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: هفته های آینده برای ایران و آمریکا سرنوشت ساز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید