گرمایش زمین و ثبت رکوردی تازه در ماه ژانویه سال جاری

به گزارش وبلاگ داریوش، بر اساس گزارشات، ژانویه سال جاری با اختلاف فراوان نسبت به آمارهای قبلی، گرم ترین ژانویه ثبت شده طی سال های اخیر است. بعلاوه در کمال تعجب، گرم ترین ماه ثبت شده در 135 سالی است که دمای هوای ماه های مختلف سال ثبت و نگهداری شده است. دمای هوا در ژانویه سال جاری 1/13 درجه سانتی گراد بوده که بالاتر از دمای میانه معمول این ماه است.

گرمایش زمین و ثبت رکوردی تازه در ماه ژانویه سال جاری

ژانویه سال جاری چهارمین ماه متوالی بود که دمای زمین بالاتر از حد معمول آن، 1 درجه سانتی گراد بوده است. اتفاقاً این چهار ماه تنها ماه هایی هستند که در طول مدت نگهداری آمار دمای ماه ها در سال های اخیر، دمایی بالاتر از حد میانه داشته اند.

طبق نقشه دمایی، بخش های زیادی از زمین با رنگ قرمز نشان داده شده اند که نشان دهنده عبور دمای این منطقه ها از حد میانه است. همانطور که ملاحظه می کنید منطقه ها قطب جنوب، اسکاندیناوی، شرق آفریقا و بخش هایی از روسیه به رنگ قرمز در آمده اند. بعلاوه نشانه های گرمایی وقوع ال نینو (El Nino) در منطقه اقیانوس آرام هم قابل توجه هستند، اما حضور قطب جنوب در میان منطقه ها گرم زمین بیش از همه غیر طبیعی به نظر می رسد.

طبق گزارشات ناسا (NASA)، میانه دما در بعضی نقاط قطب جنوب به بالای 18 درجه سانتی گراد رسیده است که برای این ماه بسیار غیر طبیعی است. اگر الان دارید به عدد میانه دمای قطب جنوب نگاهی دوباره می اندازید، باید به شما بگوییم که خیالتان راحت باشد، علامت اعشار جا نمانده و همان 18 درجه عدد درست است.

گرمای بیش از حد منطقه، رکورد جدیدی در آب شدن یخ های دریاهای قطب جنوب به ثبت رسانده است. براساس آمار مرکز داده های یخ و برف (the National Snow and Ice Data Center) وسعت یخ ها به 402.000 مایل زیر حد میانه رسیده است. این یعنی به مقدار 4 برابر وسعت کلرادو از وسعت یخ های دریا کاسته شده است. بنابراین سال جاری هم به سال هایی می پیوندد که طی آن ها یخ ها قطبی آب شدند و وسعت آن ها کاهش یافته است.

از سال 1979، وسعت یخ های زمستانی دریاها به مقدار 3/2 درصد بر هر دهه (این کاهش در تابستان بسیار بیشتر است و به مقدار 13.4 درصد بر هر دهه اعلام شده است) کاهش یافته اند.

نیمه اول ماه فوریه در قطب جنوب هم تا کنون ادامه دهنده راه ماه گذشته بوده و هیچ نشانه ای از پایین آمدن دما در آن به چشم نمی خورد. نیمه غربی ایالات متحده هم که یکی از منطقه ها گرم ماه ژانویه سال جاری بود، همچنان در ماه فوریه گرمای غیر معمولی را تجربه می نماید. بخش شرقی هم چندان از این مقوله جدا نبوده و پس از یک دوره کوتاه سرما در اواخر هفته گذشته، مجدداً رو به گرما آورده است.

گرمای کره زمین تا حدی مربوط به پدیده ال نینو است. به نظر می رسد پدیده آب و هوایی آب گرم در ناحیه شرقی منطقه استوایی اقیانوس آرام دیگر از نقطه اوج خود رد شده باشد و رو به حالت طبیعی گذاشته باشد، اما با این حال هنوز هم نقش بسزایی در بالا بردن دمای کره زمین دارد.

اما بر اساس یک تجزیه و تحلیل آب و هوایی هنوز هم انسان یکی از مهمترین عوامل، تغییرات آب و هوایی است که انسان ایجاد می نماید.

دمای بیش از حد هوا در ماه ژانویه و رکوردی که این ماه ایجاد کرد باعث شده تا دانشمندان به این فکر بیافتند که سال 2016 بتواند یکی از سال های رکورددار در زمینه دمای هوا باشد. دفتر آب و هوایی بریتانیا (Met office) پیش بینی خود برای سال 2016 را منتشر نموده است. بر اساس پیش بینی کریس فولاند (Chris Folland)، یکی از محققین Met Office، کره زمین در سال 2016 اگر گرم تر از سال 2015 نباشد حداقل به گرمی این سال خواهد بود.

اگر سال 2016 هم رکورد جدیدی در مجموعه گرم ترین سال های دنیا ایجاد کند، سومین سال متوالی خواهد بود که این رکورد جا به جا می گردد، چیزی که پیش از این هرگز اتفاق نیافتاده است.

بعضی دانشمندان معتقدند که حتی اگر سال 2016 هم رکورد جدیدی در دمای زمین ایجاد نکند، دنیا باز هم در دوره جدیدی از گرمایش دنیای افتاده قرار گرفته است. کوین ترنبرت (Kevin Trenberth) دانشمند آب و هوای مرکز ملی تحقیقات جوی ماه گذشته به کلایمت سنترال (Climate Central) گفت:

به احتمال زیاد مرحله کاملاً جدیدی از گرمایش زمین در راه است.

منبع:Livescience

منبع: کجارو

به "گرمایش زمین و ثبت رکوردی تازه در ماه ژانویه سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمایش زمین و ثبت رکوردی تازه در ماه ژانویه سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید