چه چیزی باعث درد و بی حسی دست می گردد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، خبرگزاری خبرنگاران- درد دست همراه با سوزن سوزن شدن و یا بی حسی معمولاً فقط در قسمتی از دست مانند انگشت شست یا چند انگشت احساس می گردد، اما ممکن است در کل دست احساس گردد.

چه چیزی باعث درد و بی حسی دست می گردد؟

این مقاله بعضی از شایع ترین علل درد و علائم عصبی در دست را آنالیز می نماید -از مسائل مربوط به گردن یا ستون فقرات گردنی آغاز نموده و با سایر علل احتمالی مقایسه می کنیم.

علل شایع درد مزمن و بی حسی دست

سه دلیل شایع درد و بی حسی دست که ماندگار یا مزمن می گردد عبارتند از:

1- درد منتشر شونده از گردن

زمانی که یک ریشه عصبی در گردن، مثلاً در اثر زایده استخوانی دیسک بیرون زده، ملتهب می­ گردد یا تحت فشار قرار می­ گیرد، ممکن است در شانه، بازو، دست و/یا انگشتان اختلال عصبی سوزن سوزن شدن، بی حسی و/یا ضعف احساس گردد. درد منتشر شونده از گردن، گاهی ممکن است با درد شبیه شوک همراه باشد. ممکن است اولین علایم آن، درد و بی حسی در دست باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره علل و روش های درمان این بیماری، مطلب علائم و درمان دیسک گردن را بخوانید.

2- سندرم تونل کارپال

این شرایط ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در تونل مچ دست است که مجموعه ­ای از تاندون­ ها و لیگامان هایی است که با عبور از مچ وارد دست می شوند. سندرم تونل کارپال می تواند شبیه درد منتشر شونده گردن باشد زیرا هر دو ممکن است باعث ایجاد علائمی در دست و مچ شوند. با این وجود، درد منتشر شونده از بازو ممکن است با علایم دیگری مانند درد اضافی، سوزن سوزن شدن، بی حسی و/یا ضعف در قسمت بالاتر از بازو همراه باشد.

3- روماتیسم مفصلی

این بیماری خود ایمنی می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در دست ها گردد، اما معمولاً به صورت دو طرفه احساس می گردد. بنابراین اگر مفصل خاصی در دست چپ تحت تأثیر قرار گیرد، احتمالاً همان مفصل در دست راست هم درگیر می گردد. با این حال، درد منتشر شونده معمولاً فقط در یک طرف بدن احساس می گردد.

گاهی ممکن است بیش از یک دلیل برای این مشکل وجود داشته باشد. به اسم مثال، روماتیسم مفصلی به میزان کافی پیشرفت کند، تورم در مچ دست می تواند باعث سندرم تونل کارپال گردد.

علل دیگر درد و بی حسی دست

بعضی از مسائل دیگر که می توانند باعث اختلال عملکرد عصبی شوند -که به آن نوروپاتی هم گفته می گردد- با علائم درد و بی حسی در دست عبارتند از:

- دیابت. اگر دیابت با رژیم غذایی و/یا دارو کنترل نگردد و پیشرفت کند، عوارض مختلفی ممکن است ایجاد گردد. یکی از عوارض جدی دیابت نوروپاتی است. برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، این علائم سوزن سوزن شدن و بی حسی معمولاً از پاها آغاز می گردد، اما ممکن است در دست ها هم ایجاد گردد.

- کمبود ویتامین B12. بعضی از افراد به میزان کافی ویتامین B12 دریافت نمی نمایند، که ممکن است مربوط به کمبود آن در رژیم غذایی، ناتوانی در جذب طبیعی آن به اندازه کافی و یا به اسم عارضه جانبی یک بیماری یا درمان باشد. ویتامین B12 برای سلامت اعصاب حیاتی است، بنابراین سطوح پایین آن می تواند به اعصاب آسیب برساند و منجر به بی حسی و/یا ضعف گردد.

اگر آزمایش خون کمبود ویتامین B12 را تأیید کند، پزشک ممکن است تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکمل های B12 را توصیه کند. گوشت گاو، ماهی، تخم مرغ و غلات غنی شده منابع خوبی از ویتامین B12 هستند. گیاهخواران می توانند با برنامه ریزی دقیق میزان کافی B12 دریافت نمایند.

- سوء مصرف الکل. مصرف زیاد الکل می تواند به اعصاب آسیب بزند. نحوه آسیب عصبی ایجاد شده در اثر مصرف الکل کاملاً معین نیست، اما کارشناسان گمان می نمایند که عوامل متعددی از جمله افزایش مسائل جذب مواد مغذی و رژیم غذایی نامناسب می تواند در آن نقش داشته باشد. سوء مصرف طولانی مدت الکل بعلاوه می تواند خطر کمبود ویتامین B12 را افزایش دهد.

علاوه بر این، بیماری های مختلف یا آسیب دیدگی دست، مانند شکستگی استخوان یا برش عمیق، می تواند منجر به آسیب عصبی گردد که باعث می گردد بخشی از دست دردناک، بی حس، سوزن سوزن و/یا ضعیف گردد. در موارد نادر، مسئله ای در مغز یا نخاع هم می تواند باعث درد و بی حسی دست گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "چه چیزی باعث درد و بی حسی دست می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیزی باعث درد و بی حسی دست می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید