پوتین و قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی روسیه

به گزارش وبلاگ داریوش، دانشمندان روسی می گویند که قوی ترین رایانه کوانتومی تاریخ این کشور را ساخته اند.

پوتین و قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی روسیه

به گزارش ایسنا، آنها این رایانه کوانتومی را به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که از نمایشگاه دستاوردهای فناوری کوانتومی شرکت شرکت دولتی فعال در حوزه انرژی هسته ای Rosatom بازدید می کرد، معرفی کردند.

این در حالی است که بعضی کارشناسان غربی می گویند این موضوع دور از واقعیت است و این رایانه به این زودی ها نمی تواند کدهای رمزگذاری شده مدرن را بشکند.

رایانه کوانتومی روسیه دقیقا چقدر قدرتمند است؟

به گزارش پایگاه The Register، این رایانه کوانتومی با 16 کیوبیت قدرت در مقایسه با رایانه های پیشرفته به وسیله شرکت IBM یا Dwave و غیره که قبلاً سیستم های کوانتومی با قدرت صدها کیوبیت ساخته بودند، بسیار کوچک است.

پایگاه Interesting Engineering نیز در اوایل این ماه گزارش داد که پژوهشگران در گوگل ادعا نموده اند که آخرین نسخه از رایانه کوانتومی آنها موسوم به سیکامور(Sycamore) می تواند محاسبات پیچیده را ظرف چند ثانیه انجام دهد و نکته قابل توجه این است که رایانه کوانتومی گوگل دارای 53 کیوبیت است.

بعلاوه ماه گذشته شرکت IBM از رایانه کوانتومی خود موسوم به ایگل(Eagle) رونمایی کرد در مقیاس 100+ کیوبیت ساخته شده و توانست یک ابررایانه را در حل محاسبات پیچیده ریاضی شکست دهد.

آیا رایانه کوانتومی روسیه خطرناک است؟

رایانه های کوانتومی که قادر به تفسیر داده ها به شکل بسیار سریع تر از رایانه های قدیمی یا حتی ابررایانه ها هستند، نه تنها مقادیر عظیمی از داده ها را ارزیابی می نمایند، بلکه می توانند عملکرد هوش مصنوعی را نیز افزایش دهند. اما آیا آنها می توانند کدهای RSA را بشنمایند؟

یک نوع خاص از رمزگذاری، RSA نام دارد که به طور ویژه در معرض خطر رایانه های کوانتومی است. اما خوشبختانه فعلا خطری متوجه این فناوری نیست، زیرا پژوهشگران شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات فوجیتسو(Fujitsu) کشف نموده اند که برای شکستن RSA، به یک رایانه کوانتومی مقاوم در برابر خطا با مقیاس تقریباً 10000 کیوبیت و 2.23 تریلیون گیت کوانتومی احتیاج داریم که بسیار فراتر از توانایی های پیشرفته ترین رایانه های کوانتومی امروزی در دنیا است.

بنابراین وقتی روسیه می گوید یکی از قوی ترین رایانه های کوانتومی دنیا را ساخته است، کشورهایی مانند ایالات متحده و چین هنوز می توانند نفس راحت بکشند.

این نمایشگاه فناوری روسیه که این رایانه کوانتومی در آن رونمایی شد، در حاشیه مجمع فناوری های آینده در مرکز تجارت بین المللی برگزار گردید. این پردازنده به وسیله گروهی از دانشمندان با هماهنگی شرکت Rosatom در چارچوب نقشه راه دولت روسیه برای محاسبات کوانتومی توسعه داده شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از بازدید از این رایانه کوانتومی گفت که وظیفه اساسی ما، انتقال کل اقتصاد و حوزه های اجتماعی روسیه به اصول کیفی نو کار بر اساس داده های بزرگ است که به منظور بهبود کیفیت مدیریت و بهره وری و در دسترس بودن خدمات انجام می گردد.

منبع: فرارو

به "پوتین و قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین و قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید