ورود 35 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس در سال جدید

به گزارش وبلاگ داریوش، علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران بیش از 35 هزار میلیارد تومان فقط در مدت زمان سال جدید وارد بازار سرمایه شده است و در این مدت حتی شاهد ورود روزانه هزار و 500 میلیارد تومان به بازار سرمایه هم بودیم.

ورود 35 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس در سال جدید

او درباره بررسی پیشنهاد افزایش ساعت معامله در بازار سرمایه گفت: افزایش ساعات معامله معطل ارتقای زیرساخت های فنی است.

او با بیان اینکه در بخش پسترید با محدودیت روبرو هستیم، گفت: با اتمام ساعت معامله در ساعت 12 و 30 دقیقه، معامله برخی از نمادها آغاز می شود و این معاملات تا ساعت 14 و 30 دقیقه دارد. پس از اقدامات نظارتی پستریدی بازار انجام می شود و این معاملات پس از تایید ناظر تحویل مدیریت فناوری و بعد از آن برای سپرده گذاری ارسال می شود و تمام این اقدامات باید تا ساعت 24 انجام شود.

مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: در این مدت زمان دارایی های مردم با توجه به معاملات اجرا شده باید به روز شود.

صحرایی تاکید کرد: در حال حاضر محدودیت و گلوگاه موجود در بخش پسترید وجود دارد که البته شرکت سپرده گذاری در حال رفع این مشکل است. توجه داشته باشیم که برای افزایش ساعات معاملات باید سامانه ترید، پسترید، ریجستری و کلیینگ را تغییر دهیم و پس از این اقدامات، همزمان بازار مشتق سامانه ای را هم باید داشته باشیم.

او با بیان ینکه این برنامه میان مدت است و این اقدامات را نمی توان به سرعت انجام داد، گفت: اگر این سامانه های جدید مستقر شوند، براساس نیاز بازار حداقل دو ساعت به زمان معاملات اضافه می شود.

مدیرعامل بورس تهران اضافه کرد: البته باید توجه داشت که این سامانه فقط یک نرم افزار و سخت افزار نیست، بحث بومی سازی آن و آموزش مهاجرت به سامانه جدید مطرح می شود که همه این ها یک فرایند زمانبر خواهد بود.

صحرایی تاکید کرد: به زودی با حضور سهام داران عدالت روبرو هستیم و افراد متعدد با سهام های کوچک وارد بازار می شوند که یک برنامه ویژه نیازمند این گروه است.

او درباره میزان ورود نقدینگی جدید به بازار در سال جدید گفت: بیش از 35 هزار میلیارد تومان فقط در مدت زمان سال جدید وارد بازار سرمایه شده است و در این مدت حتی شاهد ورود روزانه هزار و 500 میلیارد تومان به بازار سرمایه هم بودیم.

مدیرعامل بورس تهران در پاسخ به این سوال که عده ای به تعداد محدود عرضه های اولیه در بازار سرمایه منتقد هستند و معتقدند عمق بازار باید با این عرضه ها افزایش یابد گفت: در هفته دو جلسه برای عرضه های اولیه برگزار می شود اما شرکت ها برای ورود به بورس چند موضوع را باید در نظر داشته باشند و رعایت کنند.

صحرایی ادامه داد: آماده سازی شرکت ها باید از سمت ناظر شود و نه بورس. مشاوره پذیرش و ناشر باید الزامات بازار سرمایه را برای شرکت ها تامین کنند. البته تا حد امکان مقررات را برای ورود شرکت ها تسهیل کرده ایم اما نمی توانیم از اصول کوتاه بیاییم.

او اضافه کرد: برای مثال شرکتی صورت مالی خاتمه سال را ارایه نکند بورس نمی تواند این اقدام را به جای ناشر برای شرکت انجام دهد یا اینکه برخی از شرکت ها با محدودیت در دارایی روبرو هستند که این محدودیت را باید در امیدنامه شفاف کنند تا امکان حضور انها در بورس باشد.

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه بازار سرمایه از عرضه اولیه شرکت ها استقبال می کند، گفت: عرضه اولیه شستا را با اینکه فرایند بسیار پیچیده ای داشت انجام دادیم. این شرکت دارای 178 شرکت زیر مجموعه بود و با حساب های فی مابین آن با تامین اجتماعی و بانک رفاه روبرو بودیم. به طور قطع در شرایطی که امکان عرضه اولیه شرکت بزرگی مانند شستا وجود دارد می توان شرکت های کوچک را پذیرش کرد اما ناشر و مشاور پذیرش هم باید تلاش جدی داشته باشند.

صحرایی در پاسخ به این سوال که تا خاتمه سال چند عرضه اولیه خواهیم داشت، گفت: تلاش می کنیم عرضه های اولیه بیشتر از سال گذشته باشد البته مهم این است که شرکت های بزرگ و توانمند وارد بازار شوند.

او تاکید کرد: اگر 50 شرکت وارد شوند اما فقط در کیفیت یکی از این شرکت دقت نداشته باشیم، اعتماد مردم سلب می شود که حفظ این اعتماد برای ما بسیارمهم است. هر چند سیاست ما افزایش عرضه های اولیه است اما دقت را فراموش نمی کنیم. البته در این بین ناشر و مشاور پذیرش بسیار مهم است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "ورود 35 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس در سال جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 35 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس در سال جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید