مرگتان با این بیماری قطعی است!

به گزارش وبلاگ داریوش، یک متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه تاخیر در درمان بیماری هاری به طور قطع به مرگ بیمار منجر می شود، از همه افراد خواست که هر نوع گزش حیوانات را جدی گرفته و حتما به مراکز بهداشتی مراجعه و واکسن هاری تزریق کنند.

مرگتان با این بیماری قطعی است!

بیماری هاری یک بیماری کشنده است که از طریق ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می گردد. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در بیشتر موارد کشنده خواهد بود. روش های درمان بیماری هاری را در وبلاگ داریوش بخوانید.

ویروس هاری از طریق کدام حیوانات منتقل می گردد

ویروس این بیماری در بزاق پستانداران خونگرم شامل سگ سانان از جمله سگ، گرگ و شغال، گربه سانان، حیوانات اهلی مانند گاو و بز و گوسفند و حیوانات وحشی مانند خرس، گراز و خفاش و … می تواند وجود داشته باشد و زمانی که حیوان آلوده انسان را گاز بگیرد، ویروس به او منتقل می گردد. همچنین از طریق تماس انسان با بزاق و مخاط حیوان آلوده هم امکان انتقال بیماری وجود دارد.

12 هفته تا بروز علائم هاری طول می کشد

پس از گزش و ورود ویروس هاری به بدن انسان، چهار تا 12 هفته طول می کشد که بیماری هاری علائم خود را نشان دهد. طی این مدت ویروس خود را به تدریج به سیستم عصبی مرکزی رسانده و به بافت عصبی حمله می کند.

پس از گذشت دوره کمون، علائم اولیه بیماری هاری که مشابه آنفلوآنزا بوده و شامل تب، ضعف عضلانی و … و نیز احساس سوزش درمحل گزش است خود را نشان می دهد.

دو نوع بیماری هاری وجود دارد

پس از این مرحله دو نوع بیماری هاری در افراد بیمار ممکن است ایجاد گردد. یک نوع آن هاری خشمگین است که فرد علائمی مانند بیش فعالی، اضطراب، حالت توهم، افزایش بزاق در دهان، ترس از آب و حملات و خشم را از خود نشان می دهد.

نوع دوم آن، ساکت است. در نوع ساکت این بیماری هم فرد آرام آرام دچار علائم فلجی شده و افت هوشیاری پیدا کرده و به کما می رود. در هر دونوع بیماری، در صورت عدم درمان به موقع مرگ بیمار حتمی است.

مراحل درمانی هاری

  • گام اول در درمان هاری این است که افراد محل گزش را با آب و صابون به مدت 10 دقیقه به طور مداوم شست و شو دهند.
  • در مرحله بعد افراد باید از بستن یا بخیه زدن محل زخم به طور جد خودداری کنند، چرا که ویروس هاری بی هوازی است و در صورت بستن محل زخم به سرعت منتشر می گردد.
  • در گام بعدی فرد گزیده شده باید در کوتاه ترین زمان ممکن به مرکز بهداشتی مراجعه کرده و واکسن هاری تزریق کند.
  • این واکسن برای افرادی که دچار گزش شده اند چهار دوز است که در روز اول گزش، روز سوم، روز هفتم و چهارده روز پس از دوز سوم تزریق می گردد.
  • تزریق این واکسن برای تمام افراد گزیده شده الزامی است و حتی زنان باردار هم در این زمینه منعی ندارند.
  • همچنین در کنار واکسن، سرم ضدهاری هم ممکن است برای افراد تجویز گردد.

درصورت درمان به موقع امکان نجات فرد وجود دارد، اما اگر افراد نسبت به گزش حیوانات بی اهمیت باشند، در صورت ابتلای حیوان به هاری قطعا آن ها مبتلا به هاری شده و مرگشان حتمی است، بنابراین افراد باید هر نوع گزش را هاری فرض کرده و به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب 7 خاصیت جادویی لیمو عمانی که نمی دانید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "مرگتان با این بیماری قطعی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگتان با این بیماری قطعی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید