رژیم غذایی مفید برای مبارزه با دیابت

به گزارش وبلاگ داریوش، در مورد اینکه منشأ خوراکی اکسید نیتریک تا چه مقدار در تامین مقدار مورد نیاز این ماده در بدن نقش دارد، اختلاف نظر بین متخصصان وجود دارد، به این مفهوم که گروهی اعتقاد دارند تامین نیتریک اکسید از مسیری که با منشأ دریافت مواد اولیه از بیرون است، تاثیر چندانی بر کفایت این ماده در بدن ندارد.

رژیم غذایی مفید برای مبارزه با دیابت

نتایج یک پژوهش نشان می دهد رژیم های غنی از سبزیجات می توانند اکسید نیتریک را که در جلوگیری از ابتلا به دیابت مؤثر است، تامین کنند.

اکسید نیتریک مولکول کوچکی است که نقش های زیادی در بدن دارد. این ترکیب تقریبا از طریق هر نوع سلولی در بدن انسان تولید می شود و یکی از مهم ترین مولکول ها برای سلامت رگ های خونی به شمار میرود. به عبارت دیگر، کفایت این ماده در بدن موجب تسهیل در گردش خون می شود و می تواند به مدیریت بهتر بیماری دیابت و سندروم متابولیک کمک کند. این آثار به حدی است که امروزه مکمل های حاوی اکسید نیتریک را بدل به یکی از محبوبترین های بازار مکمل ها کرده است.

دو مسیر اصلی در بدن برای تولید این مولکول ارزشمند وجود دارد که یکی از آن ها تحت تاثیر مواد خوراکی است. دکتر اصغر قاسمی، رئیس مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب گفت: در مورد اینکه منشأ خوراکی اکسید نیتریک تا چه مقدار در تامین مقدار مورد نیاز این ماده در بدن نقش دارد، اختلاف نظر بین متخصصان وجود دارد، به این مفهوم که گروهی اعتقاد دارند تامین نیتریک اکسید از مسیری که با منشأ دریافت مواد اولیه از بیرون است، تاثیر چندانی بر کفایت این ماده در بدن ندارد.

این استاد دانشگاه در پی بررسی این فرضیه در منابع، اظهار کرد: هنگامی که منشأ تغذیه ای اکسید نیتریک قطع می شود، احتمال بروز سندروم متابولیک و دیابت در موش های صحرایی افزایش پیدا می کند و این یافته مؤید این فرضیه است که با مداخله های تغذیه ای مانند رژیم های غنی از سبزیجات می توان از طریق کمک به تکافوی اکسید نیتریک در جهت پیشگیری از ابتلا به دیابت اقدام کرد.

نیترات، به عنوان پیش ساز نیتریک اکسید در بدن، ترکیبی است که در چغندر و سبزی های برگ تیره مانند اسفناج یافت می شود. این ترکیب علاوه بر تاثیر در پیشگیری از دیابت بر روی پیشگیری از پرفشاری خون و محافظت از سیستم قلبی عروقی نیز تاثیر دارد.

منبع: همشهری

منبع: فرادید

به "رژیم غذایی مفید برای مبارزه با دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مفید برای مبارزه با دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید