رواج پزشکی لوکس؛ دیگر کسی سراغ جراحی قلب نمی رود

به گزارش وبلاگ داریوش، رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن هشدار نسبت به عدم اقبال پزشکان برای ورود به برخی رشته های تخصصی و فوق تخصصی به دلیل عدم تناسب پرداختی ها با میزان سختی کار، تاکید کرد: رشته هایی که در معرض ریسک هستند را باید به صورت خاص ببینیم و شرایط شان را تسهیل کنیم؛ در غیر این صورت تمایل برای ورود به این رشته ها کاهش یافته و دچار مشکل می شویم.

رواج پزشکی لوکس؛ دیگر کسی سراغ جراحی قلب نمی رود

دکتر محمد رییس زاده در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به شرایط برخی رشته های پزشکی که متقاضی برای آن ها وجود ندارد و ممکن است در آینده دچار مشکل شوند، گفت: در حوزه رشته های تخصصی رشته هایی مانند جراحی اطفال، جراحی قلب اطفال و ... متقاضی کمی برایشان وجود دارد. در حالی که این ها رشته های سنگینی هستند. باید توجه کرد که کار در این رشته ها سنگین و طول دوره تحصیل در آن ها نیز بسیار سنگین است. همچنین با اینکه وزارت بهداشت در بحث سقف گذاری برای کارانه ها تمهیداتی اندیشیده و شرایط اندازهی بهبود یافته است، اما همچنان پرداختی ها متناسب با اندازه سختی کار در این رشته ها نیست و طرح هایی مانند قاصدک، مالیات پلکانی و سقف گذاری برای کارانه ها، باعث می شود که پزشک متناسب با زحمتی که می کشد و متناسب با سنگینی عمل ها دریافتی نداشته باشد.

چرایی کم شدن تمایل به برخی رشته های تخصصی و فوق تخصصی

وی اضافه کرد: بر همین اساس هم کسی تمایل ندارد وارد این رشته ها شود. به عنوان مثال ممکن است فردی با خود بگوید من چهار سال جراحی عمومی بخوانم، سه سال جراحی اطفال بخوانم که در این صورت هفت سال از عمرم می گذرد. در حالی که اگر پزشک عمومی بمانم، در این هفت سال می توانم شرایط بهتری برای خودم ایجاد کنم. در عین حال این شرایط در برخی رشته های پایه مانند بیهوشی، جراحی عمومی، رشته های داخلی و... نیز وجود دارد. به طوری که از آنجایی که شرایط بازار کارشان با دریافتی هایشان تناسب ندارد، تمایل دانشجویان برای ورود به این رشته ها کمتر است؛ یا سراغ بسکمک از رشته های به اصطلاح لوکس می روند یا فرد ترجیح می دهد تا با همان شرایط پزشک عمومی کار کند و درآمد داشته باشد.

رییس زاده ادامه داد: نکته دیگر این است که دوران تحصیل در دوران رزیدنتی و دوره فوق تخصصی اندازهی سخت شده است. باید توجه کرد که یک فرد در دوره تخصصی یا فوق تخصصی در سال های گذشته می توانست با همان کمک هزینه تحصیلش یک زندگی را بچرخاند و بعد به عنوان یک متخصص یا فوق تخصص وارد بازار کار شود و جبران می کرد، اما اکنون با هفت تا هشت میلیون حقوق فرد نمی تواند زندگی اش را تامین و اداره کند و در عین حال چهار سال هزینه کرده و دورانی سخت را با امتحانات بسیار سخت و با شرایط حق الزحمه حداقلی که می دهند، می گذراند. بر همین اساس هم پزشکان با خود می گویند که در این شرایط برای چه فارغ التحصیل شوند؟. بر همین اساس هم تمایل به برخی رشته ها کمتر شده است.

خطر اعزام بیمار به خارج از کشور یا ورود پزشکان خارجی به ایران

وی با بیان اینکه باید این رشته ها را به صورت خاص بررسی کنیم، گفت: البته وزارت بهداشت دارد تسهیلاتی را ایجاد می کند و تلاش شان را انجام می دهند، اما رشته هایی که در معرض ریسک هستند را باید به صورت خاص ببینیم و شرایط شان را تسهیل کنیم تا دانشجویان رغبت بیشتری برای ورود به این رشته ها داشته باشند. باید توجه کرد که در غیر این صورت تمایل برای ورود به این رشته ها کاهش یافته و دچار مشکل می شویم. به عنوان مثال وقتی جراح اطفال نداشته باشید، مجبور هستید که بیمار را برای انجام جراحی به خارج از کشور اعزام کنید که هزینه ای 10 برابر ایران دارد یا اینکه پزشک خارجی بیاورید که در این صورت باز هم باید پول آنچنانی بپردازید. باید به دلار پول دهید و هزینه ها چندین برابر می شود.

رییس زاده تاکید کرد: اگر خدایی نکرده قرار باشد مردم مان را برای درمان به خارج از کشور اعزام کنیم، هزینه های درمانی به طور میانگین 10 برابر هزینه های داخل کشور است. به عنوان مثال یک عمل قلب باز در کشور ما هر عددی که باشد، اگر خدایی نکرده مجبور شویم که بیمار را در همین کشور های اطراف و منطقه عمل کنیم، هزینه اش به طور میانگین 10 برابر می شود. یعنی اگر یک عمل قلب باز در کشور ما 40 میلیون یا 100 میلیون انجام شود که آن را هم بیمه تقبل می کند، در کشور های منطقه 10 برابر و حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان است. ما نمی خواهیم به این شرایط برسیم. باید در این رشته ها بررسی اجرا شده و تمهیداتی انجام شود که از البته وزارت بهداشت هم دارد تمهیداتی می اندیشد و ما هم باید هشدار ها را بدهیم که مسئولان حساس شده و به فکر چاره باشند.

منبع: فرارو

به "رواج پزشکی لوکس؛ دیگر کسی سراغ جراحی قلب نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رواج پزشکی لوکس؛ دیگر کسی سراغ جراحی قلب نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید