روزه گرفتن چه تاثیری بر دستگاه گوارش دارد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، روزه داری و اجتناب از خوردن و آشامیدن در ماه مبارک رمضان می تواند بر سلامت تمام اعضا و دستگاه های بدن از جمله قلب، کلیه و بویژه دستگاه گوارش اثر گذار باشد.

روزه گرفتن چه تاثیری بر دستگاه گوارش دارد؟

تاثیر روزه داری بر سلامت دستگاه گوارش

خیلی ها به محض احساس کوچک ترین دردی در ناحیه معده، بدون مراجعه به پزشک و بدون انجام دادن هیچ آزمایشی تصور می نمایند، دچار زخم معده شده اند و روزه داری مشکل شان را تشدید می نماید! بعضی هم فکر می نمایند؛ اگر روزه بگیرند حتماً به یکی از بیماری های گوارشی مانند زخم معده مبتلا خواهند شد.

دکتر ستار جعفری، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ضمن اشتباه دانستن این باور، می گوید: ثابت نشده روزه داری موجب بروز بیماری خاصی می گردد؛ بنابراین گرسنگی پیوسته به اندازه یک روزه داری معمولی نمی تواند عامل ایجاد بیماری باشد یا موجب بروز زخم معده و زخم اثنی عشر گردد.

روزه داری موجب بروز زخم معده نمی گردد
روزه داری برای تمام افرادی که دچار بیماری های دستگاه گوارش هستند، نتیجه یکسانی ندارد؛ یعنی همان طور که ممکن است روزه گرفتن به گروهی از افراد توصیه نگردد برای بعضی دیگر می تواند مفید هم باشد.

دکتر جعفری با اشاره به این که روزه داری برای بعضی بیماری ها مفید است، شرح می دهد: درباره بیماری های فعال گوارشی مانند زخم های فعال اثنی عشر و معده که البته از سوی پزشک و با آزمایش های مورد احتیاج باید تشخیص داده شده باشد، بهتر است بیمار براساس نظر پزشک معالج مدتی روزه نگیرد تا مرحله حاد بیماری طی گردد.

به گفته این فوق تخصص بیماری های گوارش، زخم های اثنی عشر برخلاف زخم های معده با گرسنگی بدتر خواهد شد. به همین علت به بیمارانی که دچار زخم اثنی عشر هستند و پزشک این مساله را تائید نموده و هنوز هم بیماری شان فعال است و بهبود حاصل نشده، توصیه می کنیم روزه نگیرند.

بسیاری از افراد تصور می نمایند در صورتی که زخم معده داشته باشند، روزه داری می تواند مشکل شان را تشدید کند. وی می گوید: درباره زخم معده چنین شرایطی وجود ندارد و حتی روزه داری شاید برای آنها بهتر هم باشد؛ چون زخم معده با مصرف مواد غذایی بدتر می گردد، در حالی که زخم های اثنی عشر بهتر خواهد شد.

وی تاکید می نماید: حتی درباره زخم معده که ناشتابودن برای فرد ضرر ندارد، بهتر است در زمانی که بیماری فعال است و بیمار مرحله حاد را طی می نماید، روزه نگیرد تا چند روز بگذرد و درمان ها تکمیل گردد.

ریفلاکس؛ مصرف آهسته و تدریجی مواد غذایی
ریفلاکس یکی از بیماری های شایع گوارشی است که تغذیه و چگونگی غذا خوردن تاثیر زیادی بر آن می گذارد. به همین علت با فرارسیدن ماه رمضان، این بیماران هم باید نکات خاصی را در نظر داشته و آنها را رعایت نمایند تا مسائل شان به حداقل برسد.

در شرایط عادی به این بیماران توصیه می گردد، حجم غذای مصرفی شان را کاهش دهند و تعداد وعده ها را بیشتر نمایند. در ماه رمضان؛ اما چنین چیزی امکان پذیر نیست و تنظیم کردن آن سخت خواهد بود؛ بویژه هنگام سحر که فرد از خواب بیدار می گردد، اندازه به نسبت زیادی غذا می خورد و مایعات می نوشد و بعد هم بلافاصله می خوابد.

بنابراین کنترل کردن این شرایط کمی سخت خواهد بود، ولی دکتر جعفری به این بیماران چنین توصیه می نماید: بهتر است بعد از خوردن وعده سحر نخوابید یا اگر می خواهید حتما بخوابید و استراحت کنید در حالت نیمه نشسته باشید.

بعلاوه مایعات مورد احتیاج خوب است در فاصله میان افطار تا سحر بنوشید، نه این که فقط هنگام سحر. در زمان افطار هم باید روزه تان را باز کنید و کمی از مواد غذایی بخورید؛ ولی یکی دو ساعت بعد از آن، غذای اصلی تان را مصرف نمایند تا یکدفعه مقدار زیادی آب و مایعات استفاده نگردد.

سندرم روده تحریک پذیر؛ روزه داری به نفع شان است
بعضی بیماران که براساس تشخیص پزشک معالج شان به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند، ممکن است نگران وضع خود باشند و ندانند روزه داری چه شرایطی برای آنها ایجاد خواهد نمود.

دکتر جعفری با بیان این که روزه داری برای این بیماران معمولا مفید است، خاطرنشان می نماید: این گروه از افراد زمانی که غذا مصرف می نمایند، شرایط بدتری خواهند داشت و به همین علت روزه داری برای این بیماران منعی ندارد؛ پس آنها می توانند براساس تشخیص پزشک روزه بگیرند.

البته این بیماری حتما باید از سوی پزشک معالج تشخیص داده شده باشد و این که خود فرد حدس بزند به این بیماری مبتلاست، صحیح و کافی نیست.

این پزشک متخصص یادآور می گردد: شرایط برای بیمارانی که به بیماری های التهابی روده (کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) دچار هستند، تفاوت دارد و به این افراد توصیه می گردد در صورتی که بیماری شان هنوز فعال است و در حال درمان هستند، تا حد امکان روزه نگیرند.

کبد چرب، کاهش وزن؛ اما آهسته و بتدریج
این روزها بیماری کبد چرب هم خیلی شایع شده و افراد زیادی را درگیر نموده است که به گفته دکتر جعفری روزه داری برای این بیماران هم مفید خواهد بود.

همواره به این افراد توصیه می گردد رژیم بگیرند و وزن شان را کاهش دهند و در نتیجه روزه داری برای آنها مشکل خاصی ایجاد نخواهد نمود.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد، بر اهمیت کاهش وزن به مقدار منطقی و طبیعی تاکید می نماید و می گوید: کاهش وزن این بیماران باید منطقی باشد. به طوری که نباید در طول یک ماه اندازه زیادی وزن کم نمایند.

به عنوان نمونه به این بیماران توصیه می گردد در یک ماه به یاری ورزش و رژیم غذایی، وزن شان را 2 تا 3 کیلوگرم و البته بتدریج کاهش دهند. فراموش نکنیم کاهش وزن خیلی زیاد هم می تواند موجب بروز کبد چرب گردد.

به اندازه کافی میوه بخورید
هنگام روزه داری که هم هوا گرم و هم روزها طولانی است، کم آبی و تشنگی یکی از مسائل اساسی افراد به شمار میرود که باید به فکرش باشیم؛ البته این مساله فقط به تشنگی خلاصه نمی گردد و از طرف دیگر، مصرف نکردن آب و مایعات در طول روز می تواند موجب تشدید یبوست هم بگردد.

آن طور که دکتر جعفری می گوید، یبوست هنگام روزه داری بدتر می گردد و به همین علت باید به فکر پیشگیری از بروز آن باشیم؛ بنابراین توصیه می گردد در فاصله میان افطار تا سحر از مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه ها و سبزی ها و بعلاوه مایعات به اندازه کافی بهره ببرید.

مصرف میوه های مختلف مانند زردآلو، آلبالو و گلابی می تواند موثر باشد؛ ولی میوه هایی مانند موز و سیبی که پوست آن گرفته شده است، باعث یبوست می گردد.

بعلاوه خوب است انجیر خشک، زردآلوی خشک شده، کشمش یا خرمای خشک را داخل آب بیندازید و بگذارید یکی دو روز داخل آب بماند. پس از آن، مصرف این ترکیب می تواند به بهبود یبوست یاری کند.

با این حال، به علت این که ممکن است روده به مصرف این مواد عادت کند، توصیه می گردد این ترکیبات هم به صورت مداوم استفاده نگردد.

دکتر جعفری یادآور می گردد: در طول ماه مبارک رمضان مصرف اندازه کافی آب و مایعات را از قلم نیاندازید و تا جایی که ممکن است از میوه ها و سبزی ها نیز بهره ببرید. بعلاوه توصیه می گردد از مصرف مواد غذایی چرب و سنگین پرهیز کنید.

استفاده از موادی مانند خرما که هم انرژی خوبی دارد و هم حاوی فیبر است، می تواند مفید باشد؛ ولی مصرف زولبیا و بامیه گرچه شیرین است و انرژی دارد، مفید نبوده و بهتر است، استفاده نگردد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "روزه گرفتن چه تاثیری بر دستگاه گوارش دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزه گرفتن چه تاثیری بر دستگاه گوارش دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید