این علائم ساده نشانه گرمازدگی است نگران نشوید

به گزارش وبلاگ داریوش، بنا به تعریف کارشناسان انجمن اورژانس و یاری های اولیه سنت جان امبیولنس در انگلیس، گرمازدگی هنگامی رخ می دهد که دمای بدن فرد تا میزانی خطرناک بالا می رود.

این علائم ساده نشانه گرمازدگی است نگران نشوید

اگر فرد از گرما بی رمق و بی حال گردد ممکن است به گرمازدگی یا ... دچار شده باشد.

وقتی کسی مدت زیادی زیر آفتاب یا در دمای بالا بماند، بدنش آب زیادی از دست می دهد. در این شرایط، تعریق متوقف می گردد و این یعنی بدن دیگر نمی تواند خود را خنک کند. این حالت می تواند به بروز گرمازدگی منجر گردد.

چنانچه در وب سایت خدمات ملی سلامت انگلیس آمده است اگر کسی که از گرما بی رمق شده است بتواند خودش را ظرف 30 دقیقه خنک کند، سلامتش در معرض خطر جدی قرار نمی گیرد، اما اگر دچار گرمازدگی شد، باید با اورژانس تماس گرفت.

گرمازدگی چه علایمی دارد؟

علایم بی رمق شدن ناشی از گرما که خدمات ملی سلامت انگلیس برشمرده است، عبارت از سردرد، سرگیجه، بی اشتهایی، حالت تهوع، تعریق زیاد، دل پیچه، افزایش ضربان قلب، دمای بدن 38 درجه یا بالاتر و عطش شدید.

بچه ها و بزرگسالانی که دچار بی رمقی از گرما می شوند علایمی مشابه دارند، اما بچه ها ممکن است خواب آلود هم به نظر برسند.

اگر کسی که این نشانه ها در او بروز نموده ظرف 30 دقیقه بهبود پیدا نکند، ممکن است این عارضه در ادامه به گرمازدگی منتهی گردد.

علایم گرمازدگی نیز عبارت از نبودِ تعریق به رغم احساس گرمای شدید، دمای بدن 40 درجه یا بالاتر، تنگی نفس، گیجی، احساس سکته، بیهوشی و بی واکنشی است.

چطور به فرد گرمازده یاری کنیم؟

خدمات ملی سلامت انگلیس توصیه می نماید اگر متوجه شدید کسی از گرما بی رمق شده است، باید به محلی خنک برده گردد.

هر کاری می توانید بکنید تا دمای بدنش پایین بیاید از جمله اینکه مطمئن شوید مقادیر زیادی آب بنوشد، با اسپری یا اسفنج پوستش را خنک کنید و او را در حالتی بخوابانید که پاهایش اندکی بالاتر از بدنش باشد.

اگر شرایط فرد ظرف 30 دقیقه بهبود پیدا نکرد و اطمینان دارید که دچار گرمازدگی شده است با اورژانس تماس بگیرید و درخواست آمبولانس کنید.

کارشناسان توصیه می نمایند در مدتی که منتظرید آمبولانس برسد، سعی کنید با اسفنج خیس یا پیچیدن فرد لای ملحفه های خیس خنک، دمای بدنش را پایین بیاورید.

اگر به نظر رسید که دمای بدن فرد عادی شده است، آن وقت ملحفه های خیس را با خشک عوض کنید.

بعلاوه در مدتی که منتظر هستید کادر اورژانس از راه برسد، مدام تنفس، نبض و سطح هشیاری و واکنش فرد را آنالیز کنید. اگر هر زمان سطح هشیاری و واکنش فرد پایین آمد، باید نفس هایش را چک کنید و مطمئن شوید راه تنفسش باز است.

برای آگاهی بیشتر در خصوص نحوه مراقبت از فردی که سطح هشیاری و واکنشش پایین آمده است، باید از قبل از روش های مراقبت های اولیه آگاه شوید.

چگونه می گردد از گرمازدگی پیشگیری کرد؟

به توصیه کارشناسان با بعضی اقدام ها می گردد از بی رمقی از گرما و گرمازدگی در دمای بالا پیشگیری کرد.

این اقدام ها عبارت از مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های خنک، دوش آب سرد، پوشیدن لباس های گشاد و رنگ روشن و اجتناب از قرار گرفتن در آفتاب در ساعت های اوج تابش است.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، خدمات ملی سلامت انگلیس بعلاوه توصیه می نماید مراقب کسانی باشیم که بیشتر در معرض بی رمقی از گرما و گرمازدگی قرار دارند که بچه ها، سالمندان و کسانی که بیماری های مزمن دارند بیشتر از این نظر آسیب پذیرند.

نوشیدن آب، راه چاره کلیدی برای نجات از عوارض گرمای شدید

این روز ها موج گرمای شدید و رکورد های دمایی نو منجر به بروز عوارض جدی برای سلامت جسمی و روانی در بسیاری از افراد در نقاط مختلف دنیا شده است.

به گزارش نشریه تخصصی مدیکال اکسپرس، در این شرایط رعایت بعضی نکات تغذیه ای می تواند به کاهش عوارض نامطلوب گرما یاری کند.

- وقتی بیش از حد گرم می شویم، چگونه بدن مان خنک می ماند؟

عرق می کنیم. این تبخیر آب ناشی از تعریق است که به خنک شدن ما یاری می نماید. بر اساس یک آنالیز جالب در خصوص عرق که در یک مجله علمی به نام Temperature صورت گرفته است، وقتی بدن از مایعات برای یاری به ادامه فعالیت غدد عرق استفاده می نماید، ممکن است ما دچار کم آبی شویم.

گرمازدگی - شرایطی که بر اثر گرم شدن بیش از حد بدن ایجاد می گردد - خطرناک است. کمبود شدید مایعات حتی می تواند باعث از کار افتادن اندام های اصلی بدن هم گردد.

طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، حدود 60 درصد وزن بدن ما آب است. علاوه بر عرق، آب اساسا شامل تمام مایعات بدن ما از جمله بزاق، خون، ادرار و مایعی است که از مفاصل ما محافظت می نماید.

به طور میانه، زنان به حدود 9 فنجان مایعات در روز و مردان به 13 فنجان مایعات احتیاج دارند.

بعلاوه به یاد داشته باشید که مایعات شامل آب، قهوه، چای، شیر، آب میوه و سبزیجات و سایر نوشیدنی ها است. بهتر است از نوشیدنی های مملو از شکر نیز خودداری کنید.

متخصصان اظهار نموده اند: ادرار خود را آنالیز کنید. اگر تیره است، مصرف مایعات خود را افزایش دهید. بعلاوه از دیگر نشانه های کم آبی بدن می توان به خستگی، سرگیجه و گیجی اشاره نمود.

هنگامی که ما به شدت عرق می کنیم، بدن ما بیشتر آب و نمک (سدیم و کلرید) و بعلاوه اندازه کمی پتاسیم، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی را از دست می دهد.

بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، مهم ترین راه برای پیشگیری از گرمازدگی، نوشیدن مایعات کافی است. منتظر نمانید تا تشنه شوید. تشنگی به تنهایی نشانگر کاهش سطح مایعات در بدن است.

هنگام کار در گرما نیز توصیه می گردد که هر 15 تا 20 دقیقه یک فنجان آب بنوشیم. بعلاوه سعی کنید آب را در فواصل زمانی مختلف بنوشید و از مصرف یکباره مقادیر زیادی آب بپرهیزید.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، آب اضافی اگر غلظت نمک در خون را رقیق کند که می تواند باعث متورم شدن سلول های مغز گردد، کشنده است.

هشدار دبیرکل سازمان دنیای بهداشت درباره ساعات اوج گرما

تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیرکل سازمان دنیای بهداشت (WHO) در حساب کاربری خود در توییتر، هشدار هایی را درباره ضرورت ماندن در خانه و مراقبت های مهم در ساعات اوج گرما منتشر کرد.

به گزارش اِی نیوز، وی از مردم خواست تا در ساعات اوج گرما تا حد امکان از بیرون رفتن از منزل و قرار گرفتن در فضای باز خودداری نمایند و توصیه کرد که لباس های رنگ روشن بپوشند و با نوشیدن آب زیاد، بدن خود را هیدراته نگه دارند.

وی تاکید نمود: فعالیت های خارج از منزل را در ساعات گرمای شدید محدود کنید، از فعالیت های شدید خودداری نمایید و از عزیزان آسیب پذیر خود به ویژه سالمندان و نوزادان بیشتر مراقبت کنید.

دبیرکل سازمان دنیای بهداشت بعلاوه نسبت به رها کردن بچه ها و حیوانات خانگی در داخل خودرو هشدار داد و بر اهمیت توجه به علائم مربوط به دمای بالا تاکید نمود.

تغییرات اقلیمی نقش مهمی را در گرمایش زمین ایفا می نماید. در همین حال عامل مهم دیگر بازگشت پیش بینی شده پدیده آب و هوایی ال نینو است. سازمان دنیای هواشناسی (WMO) می گوید این ترکیب قرار است دمای دنیای را به رکورد نوی در پنج سال آینده برساند در حالی که کارشناسان آب و هوایی اظهار نموده اند که این اتفاق می تواند در امسال میلادی یا سال آینده میلادی (2024) رخ دهد.

دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیرممکن می نماید، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید نموده و آلودگی هوا را بدتر می نماید. با این حال هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب گردد به مراتب کشنده تر می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: فرارو

به "این علائم ساده نشانه گرمازدگی است نگران نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این علائم ساده نشانه گرمازدگی است نگران نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید