راهکارهای تشخیص گوشت تازه مرغ هنگام خرید

به گزارش وبلاگ داریوش، خرید مرغ های یخ زدایی شده به جای مرغ تازه، علاوه بر خسارت اقتصادی، برای سلامت ما هم ضرر دارد بنابراین دانستن راه های تشخیص آن بسیار مهم است.

راهکارهای تشخیص گوشت تازه مرغ هنگام خرید

به گزارش وبلاگ داریوش از وبلاگ داریوش، از آنجا که گوشت مرغ ماده خوراکی است که به راحتی آلوده می گردد، متاسفانه وقتی با افزایش قیمت مرغ تازه، تقاضا برای مرغ ارزان تر زیاد گردد، امکان تقلب و سوء استفاده هم بیشتر خواهدشد.

دراین میان گوشت منجمد مرغ به دلیل این که یک بار فریزشده و یخ آن باز می گردد و برای بار سوم و چهارم این اتفاق در منزل تکرار می گردد، ارزش غذایی خود را از دست می دهد و مواد مغذی همراه خونابه از آن خارج می گردد.

به همین دلیل هنگام خرید باید بدانیم چطور گوشت مرغ تازه را از گوشت مرغ یخ زدوده (مرغ یخ زده ای که بخش باز شده ای تا جای مرغ تازه فروخته گردد) تشخیص دهیم یا از سلامت و تازگی قطعات ران و سینه مرغ فله ای اطمینان حاصل کنیم.

ابتدا دکتر علیرضا تعالی، کارشناس نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دام پزشکی خراسان رضوی به چهار سوال رایج درخصوص تشخیص مرغ گوشتی از تخم گذار و خرید فله ای قطعات مرغ پاسخ می دهد:

چگونه مرغ گوشتی و قطعات آن را از مرغ تخم گذار و مرغ مادر گوشتی تشخیص دهیم؟

نژاد های مرغ گوشتی و مرغ تخم گذار متفاوت است. مرغ گوشتی برای داشتن گوشت بیشتر در لاشه اصلاح نژاد شده است، ران ها و سینه مرغ گوشتی پرگوشت و برجسته است، اما در نژاد های تخم گذار، ران استخوانی، کم گوشت و کشیده و استخوان جناغ سینه کشیده و برجسته و به اصطلاح تیغ کشیده است و عضلات سینه به صورت کشیده به جناغ سینه متصل می شوند. میانگین وزن لاشه تخم گذار یک تا 1.5 کیلوگرم است.

میانگین وزن لاشه مرغ گوشتی از 1.5 تا 2.5 کیلوگرم است. میانگین کل لاشه مرغ مادر و خروس بین 2.5 تا 5 کیلوگرم است.

ران و سینه مرغ مادر گوشتی به طور محسوس عظیم تر از مرغ گوشتی و رنگ عضلات کاملا قرمز وتیره تر از مرغ گوشتی است و چربی بیشتری دارد و دیرپزتر است. ران و سینه مرغ گوشتی نسبت به مرغ مادر سفیدتر است.

راه های تشخیص گوشت مرغ و گوشت خروس چیست؟

لاشه مرغ و خروس را می توان از روی بیضه در خروس و تخمدان در مرغ تشخیص داد. بیضه ها به صورت دو غده بیضی شکل سفید بالای کلیه و چسبیده به پشت دیده می گردد.

در مرغ می توان تخمدان را به صورت یک بافت نرم توده ای صورتی رنگ تشخیص داد. در باره قطعات سینه و ران به دلیل جداسازی این بافت ها هنگام قطعه بندی، تشخیص سخت ترمی گردد.

تشخیص مرغ گوشتی یخ زدایی شده از مرغ گوشتی تازه چگونه است؟

از جنبه ظاهری این تشخیص سخت است. درحالت کلی به علت یخ زدایی مقدار بیشتری آب به صورت خونابه از دست می رود و نوع یخ زدایی سریع یا کند، در مشخص مقدار خونابه موثر است. با روش های آزمایشگاهی می توان گوشت مرغ انجماد زدایی شده را از گوشت مرغ تازه تشخیص داد، ولی از جنبه ظاهری فقط بازرسان گوشت می توانند به روش بصری به تازگی یا منجمد بودن گوشت مشکوک شوند. ظاهر شل و وارفته، عضلات کم قوام و رنگ سفید تر گوشت می تواند از ویژگی هایی باشد که شک ما را به منجمد دیفراست شده (یخ زدایی شده) بر انگیزد.

آیا خرید قطعات مرغ گوشتی به صورت فله استانداردی دارد؟

زمانی که مرغ قطعه یا بسته بندی شده درمراکز بسته بندی کشتارگاه های تحت نظارت سازمان دام پزشکی را می خرید، می توانید به برچسب مرغ اطمینان کنید. برای مرغ تخم گذار و مرغ مادر گوشتی به دیر پز بودن، تاریخ فراوری تا انقضا، تازه یا منجمد بودن، درجه A ,B و حتی توصیه های بهداشتی برای انجماد زدایی و مصرف گوشت توجه کنید، اما در مورد مرغ قطعه شده فله اثبات این اطلاعات بسیار سخت است و امکان تقلب بیشترخواهد بود. بهترین پیشنهاد خرید قطعات مرغ به صورت بسته بندی شده از مراکز تحت نظارت و دارای برچسب مورد تایید دام پزشکی است.

در ادامه به روش های تشخیص مرغ سالم از فاسد اشاره می کنیم:

1- ماهیچه ران وسینه مرغ باید از زیر پوست برجسته باشد و درهیچ قسمتی ازمرغ، خون مردگی وجود نداشته باشد.

2- قسمت شکمی و زیر بال مرغ را بو کنید. این قسمت ها سریع تر از نواحی دیگر مرغ، علایم فساد را نشان می دهد. بوی تعفن و گندیدگی این قسمت ها نشان دهنده فساد یا کهنگی مرغ است.

3- هرچه رنگ گوشت تیره تر باشد نشان می دهد که گوشت کهنه است.

4- پوست مرغ نباید چروکیده و پاره باشد بلکه صاف، درخشنده و بدون خون مردگی باشد.

5- گوشت مرغ منجمد هم بعد از یخ زدایی باید سختی و قوام خوبی داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "راهکارهای تشخیص گوشت تازه مرغ هنگام خرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای تشخیص گوشت تازه مرغ هنگام خرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید