توافقنامه جامع همکاری ریلی بین ایران و روسیه امضا شد

به گزارش وبلاگ داریوش، وزیر راه و شهرسازی کشورمان و وزیر حمل و نقل روسیه توافقنامه جامع همکاری دو کشور در زمینه های مختلف را در مسکو امضا کردند.

توافقنامه جامع همکاری ریلی بین ایران و روسیه امضا شد

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ داریوش، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان که در رأس هیاتی به مسکو سفر کرده است، در پایان مذاکرات خود با وزیر حمل و نقل روسیه، توافقنامه جامع همکاری ریلی بین ایران و روسیه را امضا کرد.

در این مذاکرات که اعضای هیأت های دو کشور هم حضور داشتند، ویتالی ساولیف وزیر حمل و نقل روسیه با اشاره مناسبات رو به توسعه دو کشور ابراز امیدواری کرد با امضا این توافقنامه، همکاری های دوجانبه در حوزه حمل و نقل بیش از پیش توسعه یابد.

وزیر حمل و نقل روسیه گفت: کریدور ریلی شمال-جنوب می تواند اساس توسعه همکاری ها بین کشور های روسیه، ایران و حوزه آسیای میانه و قفقاز باشد و امضا یک قرارداد برای اجرایی شدن این طرح بزرگ مورد نیاز است. امیدواریم با همکاری مشترک، قطعه ریلی رشت - آستارا به اتمام برسد.

ویتالی ساولیف اضافه کرد: علاوه بر اقدامات مشترک در زمینه ساخت این قطعه، می توانیم در زمینه استفاده و بهره برداری از آنکه در جهت گذرگاه ریلی شمال-جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، همکاری کنیم.

وزیر حمل و نقل روسیه با اشاره به اینکه کشورش به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کانون تجاری و ترانزیتی در منطقه نگاه می کند، گفت: با تکمیل خطوط ریلی و به ویژه قطعه رشت-آستارا، از شمال اروپا تا شبه قاره هند، به هم متصل می شود و عوائد ترانزیتی بسیار زیادی برای کشور های جهت و از جمله ایران و روسیه داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز اظهار کرد: ایران علاقمند به توسعه و توسعه همکاری ها با همسایگان است. ایران با 15 کشور مرز مشترک دارد و در این میان، روسیه به عنوان همسایه ای مهم با روابطی تاریخی، برای ما اهمیت دارد.

قاسمی گفت: اگر ایران و روسیه همکاری های نزدیکی با هم داشته باشند، تحریم های آمریکا و غرب ضد دو کشور هیچ تأثیری نخواهد داشت. هر تجارتی نیازمند توسعه حوزه حمل و نقل است و این امکان وجود دارد که هر توافقی میان دو کشور در حوزه حمل و نقل به امضا برسد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: صادرات بین دو کشور و صادرات روسیه به دیگر کشور ها از طریق ایران می تواند مورد توافق قرار بگیرد و در کمترین زمان ممکن اجرایی شود. از بین جهت های ریلی، جهت ریلی رشت-آستارا بسیار کوتاه و به صرفه است و در صورت همکاری دو کشور در تکمیل این قطعه حجم مبادلات و ترانزیت کالا میان دو کشور افزایش چشمگیری خواهد یافت.

وی شرح داد: هم در چابهار و هم در بندر شهید رجایی می توانیم همکاری های خود را افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توافقنامه جامع همکاری ریلی بین ایران و روسیه امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقنامه جامع همکاری ریلی بین ایران و روسیه امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید