کوشش برای جذب نقدینگی مردم در صنعت پتروشیمی

به گزارش وبلاگ داریوش، بهزاد محمدی گفت: از سال گذشته پیگیر تشکیل صندوق پروژه در صنعت پتروشیمی هستیم تا بتوانیم سرمایه های خرد مردمی را به توسعه صنعت پتروشمی وارد کنیم که امیدواریم این برنامه در ماه های آینده به تصویب برسد.

کوشش برای جذب نقدینگی مردم در صنعت پتروشیمی

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ داریوش ، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری گفت: برنامه ریزی نموده بودیم که در سال 99، 16 طرح پتروشیمی را به بهره برداری برسانیم؛ اما با شیوع ویروس کرونا، سرعت اجرای پروژه ها تحت تأثیر نهاده شد و بهره برداری از بعضی از این طرح ها به سال 1400 موکول می گردد.

وی اضافه نمود: از این تعداد، در امسال 12 طرح پتروشیمی به بهره برداری خواهد رسید و در انتها امسال و آغاز سال 1400، ظرفیت فراوری صنعت پتروشیمی از 66 میلیون تن در سال به 90 میلیون تن در سال می رسد و 4 طرح نیز در سال 1400 بهره برداری می گردد.

معاون وزیر نفت با اشاره به بهره برداری از 27 طرح به جامانده جهش دوم صنعت پتروشیمی تا انتها سال 1400 گفت: ظرفیت صنعت تا انتها سال 1400 به 100 میلیون تن خواهد رسید که براساس تعهد برنامه ششم توسعه کشور باید به این رقم می رسید و درآمد صنعت پتروشیمی از 15 میلیارد دلار کنونی به 25 میلیارد دلار در سال 1400 می رسد.

وی ادامه داد: همچنین 27 طرح دیگر در جهش سوم پتروشیمی اجرایی می شوند و ظرفیت فراوری صنعت پتروشیمی در سال 1404 به 130 میلیون تن و درآمد این صنعت به بیش از 34 میلیارد دلار افزایش می یابد.

محمدی با بیان اینکه هم اکنون 980 هزار تن پروپیلن در کشور فراوری می گردد که 150 هزار تن آن در بخش پالایشگاهی و 835 هزار تن در بخش پتروشیمی است، گفت: در حال حاضر 200 هزار تن در سال کمبود پروپیلن در کشور داریم که این کمبود در سال های آینده به 700 هزار تن می رسد.

وی اضافه نمود: برنامه ریزی نموده ایم که با اجرای پروژه های متعدد ظرفیت فراوری پروپیلن کشور را به 3 میلیون تن در سال برسانیم که در این خصوص از دو روش فراوری پروپیلن از متانول و گازطبیعی استفاده خواهیم کرد؛ دانش فنی بومی شده این کار وجود دارد و با توجه به ظرفیت 23 میلیون تنی فراوری متانول کشور در سال 1404، ظرفیت اجرای این طرح ها وجود دارد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه طرح های فراوری پروپیلن از متانول در سواحل جنوبی و طرح های فراوری پروپیلن از گازطبیعی در سواحل شاقتصادی کشور اجرا می شوند، گفت: به منظور افزایش توجیه پذیری اقتصادی این طرح ها، در نظر داریم بالاترین میزان تخفیف گازطبیعی را به این طرح ها اختصاص دهیم، همچنین با ارائه دانش فنی و برداشت هزینه ها به صورت اقساطی و در زمان بهره برداری از طرح و طرح خهای تشویقی اقتصادیاتی، در نظر داریم توجیه پذیری اقتصادی این طرح ها را بیشتر و جذاب تر کنیم.

وی ادامه داد: تیرماه امسال، طرح های پایین دستی با مشخصات کامل آماده ارائه به سرمایه گذاران خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه این شرکت برای استفاده از سرمایه های مردمی و نقدینگی بالای کشور گفت: از سال گذشته پیگیر تشکیل صندوق پروژه در صنعت پتروشیمی هستیم تا بتوانیم سرمایه های خرد مردمی را به توسعه صنعت پتروشیمی وارد کنیم که امیدواریم این برنامه در ماه های آینده به تصویب برسد.

وی اضافه نمود: وزیر نفت نیز با گردهم آوردن خبرگان اقتصادی در کوشش است با تشکیل شورای تأمین اقتصادی، در جهت استفاده از سرمایه های داخلی به ویژه سرمایه های خرد مردمی، گام بردارد.

محمدی درخصوص اینکه آیا افزایش قیمت لوازم خانگی و محصولات نهایی، از افزایش قیمت محصولات پتروشیمی نشئت می گیرد، گفت: قیمت محصولات پتروشیمی نسبت به سال قبل کاهشی 27 درصدی در بازارهای جهانی داشته و اثرات این کاهش قیمت در بازار داخلی نیز مشاهده می گردد و در امسال علی رغم افزایش 11 درصدی معامله در بورس، 8 درصد کاهش درآمد داشته ایم که ناشی از همین کاهش قیمت ها بوده و به هیچ وجه افزایش قیمت محصولاتی چون لوازم خانگی، ناشی از قیمت محصولات پتروشیمی نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کوشش برای جذب نقدینگی مردم در صنعت پتروشیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای جذب نقدینگی مردم در صنعت پتروشیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید