اولین واکنش کاخ سفید درباره پاسخ آمریکا به ایران ، نمی خواهیم علنی مصاحبه کنیم

به گزارش وبلاگ داریوش، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پی ارسال پاسخ آمریکا به نظرات و درخواست های ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا در مورد مذاکرات برطرف تحریم ها گفت که با این اتحادیه در ارتباط هستیم.

اولین واکنش کاخ سفید درباره پاسخ آمریکا به ایران ، نمی خواهیم علنی مصاحبه کنیم

به گزارش وبلاگ داریوش، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با خودداری از پاسخگویی به پرسشها درباره محتوای پاسخ آمریکا به پیشنهاد ایران گفت: نمی خواهیم به طور علنی درباره آن مصاحبه کنیم.

کربی توضیح داد: این موضوع را جدی می گیریم و به وظایف خود عمل می کنیم.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در عین حال اضافه نمود که واشنگتن با اتحادیه ارویا در این زمینه در ارتباط است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام نمود: آنالیز ما از نظرات ایران اکنون به انتها رسیده است. ما امروز به اتحادیه اروپا پاسخ دادیم.

پیش از این، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از دریافت پاسخ دولت آمریکا به نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات به جای مانده در مذاکرات برطرف تحریم، به وسیله هماهنگ کننده اروپایی گفت وگوها طی عصر امروز چهارشنبه (به وقت محلی) اطلاع داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام نمود : آنالیز دقیق نظرات طرف آمریکایی شروع شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل آنالیز ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ کننده اعلام خواهد نمود.

ارسال پاسخ به نظرات ایران پس از بیش از یک هفته از آن صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران نظرات خود را در پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات برطرف وین اعلام نموده بود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در توجیه تعلل کشورش برای پاسخ به نظرات ایران مدعی شد: ایران با چندین نظر پاسخ داده است. به این علت است که آنالیز این نظرات و معین یک پاسخ از سوی ما، مدتی زمان برده است. ما با جدیت درحال آنالیز این نظرات هستیم.

این مقام آمریکایی در عین حال مدعی شد می توانم تضمین دهم که حتی یک روز بیش از زمان لازم برای ارائه پاسخ به اتحادیه اروپا، وقت را از دست ندهیم.

وی ادامه داد تا جایی که امکان دارد به سرعت، اصولی و با دقت درحال آماده سازی یک پاسخ کامل هستیم. این پاسخ، بازخورد ایران را در خود جای می دهد و ما به سرعت آن را ارائه خواهیم کرد.

دور تازه مذاکرات برطرف تحریم های ایران پس از وقفه ای پنج ماهه 13 مردادماه در شهر وین شروع شد و این مذاکرات پس از چهار روز 17 مرداد ماه با بازگشت هیات ها به مرکز ها انتها یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی تازهی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره برطرف تحریم ها و گام های هسته ای ایران است.

در پی انتها یافتن این دور از مذاکرات، مقامات آمریکایی و اتحادیه اروپا ادعا کردند که متن نهایی به همه طرف ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته گردد و یا شکست مذاکرات اعلام گردد که این این ادعا از سوی مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که با توجه به ادامه بحث ها درباره چند موضوع مهم به جای مانده، هنوز در مرحله ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام نمود که توافقی (در خصوص مذاکرات هسته ای) بدست نیامده است زیرا تا زمانی که در خصوص همه مسائل توافق نگردد، توافقی وجود نخواهد داشت.

گفت وگوها در حالی به مراحل سرنوشت ساز رسیده که رسیدن به خط انتها و توافق نهایی معطل تصمیم های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال 94 است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن برطرف تحریم ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و در پی توافقی است که در آن انتفاع مالی مردم تامین، تجارت خارجی ایران برطرف و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته گردد. از این منظر، اگر طرف مقابل مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "اولین واکنش کاخ سفید درباره پاسخ آمریکا به ایران ، نمی خواهیم علنی مصاحبه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش کاخ سفید درباره پاسخ آمریکا به ایران ، نمی خواهیم علنی مصاحبه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید