1428 محصول و تجهیز نانو گواهی نانومقیاس دریافت کردند

به گزارش وبلاگ داریوش به نقل از ستاد فناوری نانو، آنالیز آمار منتشر شده به وسیله پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران نشان می دهد که تا انتها سال 1401 در مجموع 1428 گواهی نانومقیاس به محصولات و تجهیزات ساخت داخل اعطا شده است. حمل و نقل با 22 درصد، بیشترین سهم را در میان حوزه های صنعتی محصولات دارای گواهی نانومقیاس دارد. پس از آن مواد اولیه با 20 درصد قرار گرفته است.

1428 محصول و تجهیز نانو گواهی نانومقیاس دریافت کردند

براساس آخرین به روزرسانی اجرا شده در این پایگاه، حوزه حمل و نقل با 22 درصد بیشترین سهم را در میان حوزه های صنعتی دارای گواهی نانومقیاس دارد. پس از آن، مواد اولیه با 20 درصد، تجهیزات با 17 درصد، عمران و ساختمان با 9درصد، خدمات و ملزومات صنعتی با 8 درصد، دارو بهداشت و سلامت با 7 درصد و انرژی، نفت و صنایع وابسته با 5 درصد قرار دارند.

تا سرانجام سال 1401، 342 شرکت در حوزه فناوری نانو فعالیت داشته اند که این شرکت ها 1187 محصول نانو و 241 تجهیز نانو را فراوری و به بازار عرضه نموده اند. در مجموع فناوری نانو در بیش از 15 حوزه صنعتی وارد شده که محصولات این صنایع تا به امروز به 45 کشور دنیا صادر شده است. آمار کل محصولات دارای گواهی نانومقیاس از سال 1387 تا به امروز روند رو به افزایش داشته است و در این میان محصولات نانومقیاس سهم بیشتری نسبت به تجهیزات نانومقیاس دارد. تا پیش از سال 1394، تعداد تجهیزات نانومقیاس بیشتر از محصولات نانومقیاس در کشور بود که از این سال، محصولات نانویی گوی سبقت را از تجهیزات نانومقیاس ربوده و با شیب قابل توجهی پیشی گرفت.

گفتنی است ستاد توسعه فناوری نانو در راستای ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه فناوری نانو تاییدیه نانومقیاس اعطا می نماید. این فرآیند به وسیله واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) انجام می گردد.

این واحد با آنالیز مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون ها جهت آنالیز محصول اقدام می نماید. پس از بازدید و نمونه برداری از محل فراوری و انجام آزمایش ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی مبنی بر تایید/عدم تایید نانومقیاس محصول اعلام می گردد. گواهینامه نانومقیاس به محصولاتی اعطا می گردد که فراوریکننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات فراوریی و تجاری مندرج در آیین نامه های موسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت وغیره) را رعایت نموده و قرارداد اعطای گواهینامه نانومقیاس را امضا نماید. به محصولاتی که فراوریکننده آن صرفاً الزامات فنی محصول را برآورده است، گواهینامه آزمایشی نانومقیاس اعطا می گردد. گفتنی است، مواد و محصولاتی در حوزه فناوری نانو قرار می گیرند و به آن ها تأییدیه نانومقیاس اعطا می گردد که مطابق با استاندارد ملی 12098 و استانداردهای بین المللی (ISO/TS) 27687 در فرایند بازرسی موارد زیر را دارا باشند:

مقیاس بین 1 تا 100 نانومتر

مهندسی بودن فرآیند فراوری

بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از فناوری نانو)

گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. بعلاوه در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول فراوریکننده، بازرسی های دوره ای از شرکت انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "1428 محصول و تجهیز نانو گواهی نانومقیاس دریافت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1428 محصول و تجهیز نانو گواهی نانومقیاس دریافت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید