گویش ها و لهجه های اصیل خراسان رضوی ثبت ملی می شوند

به گزارش وبلاگ داریوش، مدیر ثبت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی از مستندسازی و تهیه پرونده ثبت زبان ها، گویش ها و لهجه های اصیل این استان در لیست میراث ناملموس ملی اطلاع داد.

گویش ها و لهجه های اصیل خراسان رضوی ثبت ملی می شوند

به گزارش وبلاگ داریوش از اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، محمود طغرایی اظهار کرد: زبان ها، گویش ها و لهجه های اصیل هر سرزمین، بخش بزرگی از میراث فرهنگی ناملموس آن جوامع محسوب شده و خاستگاه و پیوند دهنده بسیاری از عناصر فرهنگی است.

مدیر ثبت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی اضافه نمود: زبان های محلی یک گنجینه و میراث انسانی هستند که تاریخ و فرهنگ را در دل خود دارند و حفظ آن ها از نظر ضرورت شناسایی و استمرار از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

وی با بیان این که استان خراسان رضوی دارای تنوع زبانی، گویشی و لهجه های ارزشمند و منحصر به فردی است، ادامه داد: وجود زبان های کردی کرمانجی، ترکی خراسانی، گویش های سبزواری، نیشابوری و لهجه مشهدی، تربتی و نظیر آنها از تنوع و غنای زبان شناختی ارزشمند در این استان پهناور حکایت دارد.

طغرایی توضیح داد: به همین دلیل و با عنایت به اهمیت این موضوع فرهنگی، ضرورت شناسایی و مستندسازی و تهیه پرونده های ثبتی میراث فرهنگی ناملموس در این حوزه جغرافیایی بیش از پیش مورد تاکید پژوهشگران و صاحب نظران فرهنگی است.

مدیر ثبت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در این باره ادامه داد: این اداره کل با همکاری سرکار خانم دکتر زیرک، از استادان زبان شناسی استان نسبت به مستندسازی و تهیه پرونده های ثبت ملی این عناصر اقدام نموده است.

وی گفت: در این برنامه، مستند سازی و تهیه پرونده های ثبت ملی زبان های ترکی خراسانی و گویش های نیشابوری و تربتی و لهجه های مشهدی و کاشمری در حوزه میراث فرهنگی ناملموس ملی در حال تهیه است.

طغرایی توضیح داد: پیش از این در حوزه میراث فرهنگی ناملموس، زبان کردی کرمانجی خراسان به شماره 1240 در سال 1395 و گویش سبزواری به شماره 2233 در سال 1399 در لیست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر

به "گویش ها و لهجه های اصیل خراسان رضوی ثبت ملی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گویش ها و لهجه های اصیل خراسان رضوی ثبت ملی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید