پزشکان پاکستانی: واکسن کرونا را کشف کردیم

به گزارش وبلاگ داریوش، پژوهشگران دانشگاه کراچی پاکستان مدعی شناسایی چند دارو شدند که می تواند برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 موثر باشد.

پزشکان پاکستانی: واکسن کرونا را کشف کردیم

رسانه های پاکستانی روز دوشنبه از مرکز بین المللی علوم شیمیایی و زیست شناسی (ICCBS) دانشگاه شهر کراچی در جنوب این کشور گزارش دادند: متخصصان شعبه پزشکی مولکولی و تحقیقات دارویی پیروز به شناسایی چند داروی بالقوه برای معالجه بیماران کرونا شدند.

بر پایه این گزارش، تیم پژوهشی دانشگاه کراچی با نظارت دکتر ظهیرالحق قاسمی و دکتر رضی الدین، فناوری محاسباتی را به کار گرفته و فرآیند این تحقیقات را از ماه فوریه گذشته آغاز کرده بود.

نتیجه تحقیقات پژوهشگران پاکستانی که در مجله ساختار بیومولکولی و پویایی نیز منتشر شده است،نشان می دهد: داروهای رمدسیویر Remdesivir، ساکوینافیر Saquinavir و داروناویر Darunavir و دو ترکیب طبیعی تاثیر بالقوه برای درمان احتمالی مبتلایان به ویروس کووید-19 را در خود جای داده است.

نکته قابل توجه این است که داروی رمدسیویر در گذشته طی آزمایش بین المللی داروی ضدعفونت موثر ثابت شده و از آن زمان تا به امروز در آزمایش تجربی ویروس کووید-19 نیز قرار گرفته است.

این چندمین گزارشی است که درخصوص نتیجه تحقیقات و آزمایش پژوهشگران پاکستانی برای یافتن درمان احتمالی بیماران کرونایی منتشر می شود. دو روز پیش اداره تنظیم مقررات دارویی پاکستان مجوز استفاده از چند دارو برای درمان احتمالی بیماران کرونایی در این کشور را صادر کرد.

اواخر فروردین ماه گذشته نیز متخصصان دانشگاه علوم بهداشتی داو در شهر کراچی پاکستان مدعی شدند که با استخراج آنتی بادی ها از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا، پیروز به تولید ایمونوگلوبولین وریدی شدند که در درمان مبتلایان به ویروس کووید-19 موثر است.

شمار بیماران کرونایی در شهرهای مختلف پاکستان از 20 هزار نفر فراتر رفته و تا به امروز 462 نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده و 5 هزار و 590 بیمار کرونایی نیز بهبود یافته اند.

اوایل اردیبهشت ماه امسال یک شرکت چینی به نام سینوفارم پیشنهاد آزمایش بالینی واکسن غیرفعال کووید-19 را به پاکستان داده و گفته بود که این طرح به نفع دو کشور خواهد بود و در صورت اخذ نتیجه مثبت، پاکستان اولین کشوری خواهد بود که به واکسن ضدکرونا دست پیدا می کند.

مقامات بهداشتی چین اواخر فروردین ماه گذشته اعلام کردند: انجام آزمایشات بالینی سه واکسن ویروس کرونا به مرحله بالینی رسیده و نتایج تحقیقات بالینی داروهای ضد بیماری کرونا نیز از سوی برخی کشورها پذیرفته شده است. ،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "پزشکان پاکستانی: واکسن کرونا را کشف کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکان پاکستانی: واکسن کرونا را کشف کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید