پرورش ماهی در قفس با تجهیزات ایرانی ممکن شد

به گزارش وبلاگ داریوش به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنعت غذا، بیش از هر زمان دیگری با فناوری در هم تنیده است. تأمین یکی از حیاتی ترین نیازهای جامعه ای 8 میلیاردی کاری آسان نیست و بر همین اساس، پرورش خوراک جامعه با کمک روش های نوآورانه و صنعتی، راه کاری است که کشورهای خواهان توسعه به آن روی آورده اند. پرورش ماهی در قفس یکی از همین فناوری ها است.

پرورش ماهی در قفس با تجهیزات ایرانی ممکن شد

این روش کارآمد برای پرورش و استحصال آبزیان، 5 دهه است که مورد استقبال توجه جدی قرار گرفته و کشورمان نیز با توجه به ظرفیت هایی که دارد، در راستا توسعه این فناوری گام گذاشته است. ظرفیت پرورش و استحصال ماهی از دریا محدود است و با تأکیدی که در برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی از جمله سند اقتصاد مقاومتی بر دست یابی به ظرفیت 200 هزار تن در سال، باید گامی جدی در راستا توسعه فناوری های پرورش ماهی برداشته می شد.

گامی در توسعه زیرساخت های پرورش ماهی در قفس

بخش مهی از مزارع پرورش ماهی، زیرساخت ها و تجهیزات فناورانه ای است که هزینه بر بودن سرمایه گذاری ضمن سایه گستردن تحریم ها موجب شده کم تر مورد توجه قرار بگیرند و پیشرفت ایران میان پیشرفت طرح فناورانه و برنامه ریزی ها فاصله بیافتد. اما حرکت یک شرکت فناور در راستا بومی سازی تجهیزات، نصب و ارتقای فناوری پرورش ماهی در قفس اکنون راه آینده کشور در توسعه این فناور را روشن کرده است. بخش مهمی از تجهیزات پرورش ماهی، براکت هایی هستند که وظیفه نگهداری آبزی را بر عهده دارند.

این تجهیز فناور و مهم در مزرعه پرورش ماهی از ابتدا در دستور کار یک شرکت دانش بنیان قرار گرفت و به عنوان یک گلوگاه مهم در فناوری ساخته شد و نیاز کشور را تأمین کرد.

مستحکم و کارآمدتر

براکت سه کاناله تزریقی که برای مزارع پرورش ماهی آن هم در دریا مناسب است اکنون برای نخستین بار در کشور ایران ساخت شده است و بخشی مهم از بار سنگین ساخت بومی مزارع پرورش ماهی را از دوش کشور برمی دارد. این قطعه از پازل پیچیده مزرعه های پرورش ماهی در قفس، نقشی مهم ایفا می کند زیرا باید ضمن برخوردار بودن از مقاومت در برابر نیروهای خارجی مقاوم، سبک و از حیث هزینه های تمام شده، مقرون به صرفه و قابل رقابت با نمونه های خارجی باشد؛ ویژگی هایی که براکن ایران ساخت از آن ها برخوردار است.

این محصول به روش تزریق پلاستیک تولیدشده و در فرایند ساخت آن از مواد اولیه باکیفیت و مرغوب استفاده شده که نسبت به دیگر نمونه های مشابه از کیفت و کارایی بیش تری برخوردار است.

امکان استفاده از سه کانال در این براکت ها موجب شده است اگر به هر دلیلی، شکستی در سازه قفس رخ دهد، پایداری خود را حفظ کند. استفاده از براکت های سه کاناله و تعمیر و نگهداری آسان است و با تأمین فضای کافی کار راه را برای کارکنان اجرایی هموار می کند.

فعالان فناور این شرکت دانش بنیان، شامل گروهی از دانش آموختگان و نخبگان دانشگاهی، کارشان را بر روی این فناوری از سال 93 آغاز کردند و ایده هایشان را به اشتراک گذاشتند. در نهایت پس از ادامه فعالیت به صورت مستمر در قالب یک شرکت فناور از سال 96 ، بالاخره در سال 98 پس از تولید نمونه های اولیه محصول و انجام آزمون های پیروز یک به ده قفس های بومی، مورد سنجش و تأیید توسط آزمایشگاه ملی دریایی قرار گرفت.

صرفه جویی 100 میلیون دلاری

6 متخصص به صورت مستقیم بر روی این پروژه دانش بنیان فعالیت می کنند تا 170 هزارتن باقی مانده تا برنامه ششم توسعه را که راستای طولانی است محقق کنند.

با تحقق این پروژه و گسترش مزرعه های پرورش ماهی در قفس، که نمونه وارداتی آن به ارزی حدود 200 میلیون دلار نیاز دارد، بیش از 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت می گیرد و ضمن تأمین نیاز کشور به خوراک، سرمایه های ارزی در داخل کشور باقی می ماند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پرورش ماهی در قفس با تجهیزات ایرانی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش ماهی در قفس با تجهیزات ایرانی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید