ونجلیس آهنگساز مشهور درگذشت

به گزارش وبلاگ داریوش، ونجلیس آهنگساز سرشناس یونانی و برنده اسکار برترین موسیقی که آثار بی کلامش جهان را درنوردید، در بیمارستانی در فرانسه درگذشت.

ونجلیس آهنگساز مشهور درگذشت

به گزارش فارس، اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو با نام هنری ونگلیس مشهور به ونجلیس زادهٔ 29 مارس 1943 میلادی آهنگساز و نوازندهٔ سبک الکترونیک، آمبیِنت، نیو اِیج، پراگرِسیو، جَز و پاپ راک اهل یونان بود.

او بیشتر به علت آهنگسازی موسیقی فیلم ارابه های آتش شناخته می گردد که برنده جایزه اسکار سال 1981 شد، از دیگر کارهای برجستهٔ او ساخت موسیقی فیلم های بلید رانر، 1492: فتح بهشت، اسکندر، باونتی، جنوبگان، گم شده و گیتی: یک سفر شخصی است.

ونجلیس دورهٔ حرفه ای موسیقی خود را با همکاری در گروه های موسیقی دههٔ 1960 مانند افرودایتس چایلد شروع کرد. از میانه های دهٔ 1970 به ساخت موسیقی برای چند مستند دربارهٔ جانوران و طبیعت روی آورد که موفقیت این کارهای او سبب شد تا به موسیقی فیلم علاقهٔ بیشتری نشان دهد.

در اوایل دههٔ 80 میلادی ونگلیس به عنوان یک پروژهٔ جانبی، به همراه جان اندرسون، خوانندهٔ گروه پراگرسیو راک انگلیسی یس، چند آلبوم را تحت عنوان جان و ونجلیس عرضه کرد. در سال 1981 جایزه اسکار برای موسیقی فیلم ارابه های آتش را به عنوان آهنگساز آن فیلم دریافت کرد.

تک آهنگ ارابه های آتش که برای آلبوم موسیقی این فیلم عرضه شد توانست تا جایگاه نخست 100 آهنگ داغ بیلبورد بالا بیاید، بعلاوه از این تک آهنگ در مسابقه های المپیک 2012 لندن و درهنگام اهدای مدال استفاده شد.

مهم ترین عامل ورود ونجلیس به دنیای سینما همکاری او با فردریک روسیف کارگردان معروف فرانسوی بود. وی با ساخت موسیقی متن فیلم هایی مستند دربارهٔ حیات وحش به کارگردانی روسیف، پروژه هایی را در کارنامه خود ثبت کرد. این همکاری ها موجب شد تا ونجلیس از سوی چندین کارگردان مطرح دنیا مورد توجه قرار گیرد. در سال 1981 با ساخت موسیقی فیلم ارابه های آتش برنده جایزه اسکار شد این فیلم بعلاوه جایزه اسکار بهترین فیلم سال را نیز از آن خود کرد. در سال 1991 برای عضویت در هیئت داوران جشنواره فیلم کن انتخاب شد.

ونجلیس فراوری موسیقی اختتامیه المپیک سیدنی (2000) و سرود رسمی جام دنیای فوتبال 2002 را نیز برعهده داشت. موسیقی ونجلیس تأکید بسیار زیادی روی سینتی سایزر دارد. بعضی از کارشناسان، موسیقی او را به یک ارکستر الکترونیکی تشبیه نموده اند. به گفته ونجلیس تکنولوژی و موسیقی همواره با هم بوده اند و موسیقی هرچه باشد، یک علم است.

ونجلیس در طول بیش از 50 سال فعالیت در عرصهٔ موسیقی بیشتر از 50 آلبوم موسیقی منتشر کرد و به عنوان یکی از بهترین آهنگسازان موسیقی الکترونیک در همهٔ دوران یاد می گردد.

در ایران موسیقی آرامی که در تلویزیون ایران همواره ثانیه هایی قبل از اخبار پخش می شد به نام دختر کوچک دریا با نام اصلی La Petite Fille de la mer از آثار معروف و به یادماندنی اوست که در خاطر ایرانیان ماندگار شد.

منبع: فرارو

به "ونجلیس آهنگساز مشهور درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونجلیس آهنگساز مشهور درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید