هر صفحه روزنامه چقدر هزینه دارد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، مدیران مسئول و صاحبان امتیاز روزنامه ها بیش از هر زمان دیگری نسبت به شرایط مالی رسانه های کاغذی ابراز نگرانی می کنند. از طرفی بروز ویروس کرونا و کاهش رفت وآمد ها موجب کاهش فروش روزنامه ها و درنتیجه کاهش درآمد آن ها شده است، همین امر نیز موجب شده تا برخی از رسانه ها به این بهانه بخشی از نیرو های خود را تعدیل کنند. از سوی دیگر برخی معتقدند که هزینه تمام شده روزنامه کمتر از سودآوری بسیاری از این رسانه ها است.

هر صفحه روزنامه چقدر هزینه دارد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، هزینه های تمام شده برای چاپ هر صفحه روزنامه، شامل هزینه تولید محتوا و هزینه های چاپ می شود. البته این هزینه ها در روزنامه ها یکسان نیست و بیشتر این اختلاف قیمت در هزینه های تولید محتوا است. مثلا برخی از روزنامه ها هر صفحه را به یک خبرنگار و یک دبیر می سپارند و در برخی نیز این صفحه ممکن است به 4 تا 6 نفر هم سپرده شود. به همین دلیل هزینه تمام شده صفحه نسبت به روزنامه های دیگر بیشتر خواهد شد.

براساس اخبار منتشر شده، قیمت هر کیلو کاغذ در بازار آزاد طی روز های گذشته به 9 هزار و 800 تومان رسیده است که نشان دهنده فرایند کاهشی نسبت به ماه های گذشته است.

در حال حاضر بیشتر روزنامه های کشور 16 صفحه ای منتشر می شوند و هر کدام از این روزنامه ها بین 70 تا 80 گرم وزن دارند که بین 120 تا 122 تومان هزینه تمام شده کاغذ در ابتدا برای هر صفحه روزنامه محاسبه می شود.

به جز هزینه کاغذ، برای هر صفحه نیز مبلغ 30 تا 40 تومان هزینه چاپ درنظر گرفته می شود. با این حال علاوه بر این هزینه ها، تولید محتوا نیز بر این مبلغ افزوده می شود.

هزینه تولید محتوای هر صفحه روزنامه چقدر است؟

یکی از اعضای تحریریه روزنامه شرق در مصاحبه با وبلاگ داریوش، تعداد وبلاگ داریوش ودبیرانی که این روزنامه 16 صفحه ای را تولید می کنند، 35 نفر گفت. البته علاوه بر این 35 نفر، 15 نفر دیگر، کار صفحه آرایی، حروف چینی و امور اجرایی روزنامه را برعهده دارند.

دستمزد دبیران صفحه در این روزنامه در حال حاضر 2 میلیون و 800 هزار تومان و وبلاگ داریوش این صفحه ها نیز به شکل متوسط 2 میلیون و 300 هزار تومان دریافت می کنند، که این رقم با توجه به شرایط تاهل و تعداد فرزندان متغیر است. اما به شکل متوسط تمامی کارکنان این روزنامه در ماه حدود 150 میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند و حدود 47 میلیون تومان بیمه پرداخت می شود.

با این وجود با یک محاسبه سرانگشتی هزینه تولید محتوا برای هر صفحه در روزنامه شرق حدود 13 میلیون تومان است.

روزنامه هفت صبح نیز، 20 نفر تحریریه، 9 نفر آتلیه و فنی و 4 نفر دیگر عوامل اجرایی دارد. اعضای تحریریه در این روزنامه به شکل متوسط 2 میلیون و 600 هزار تومان دستمزد دریافت می کنند. دبیران سرویس 2 میلیون و 800 تا 3 میلیون 200 هزار تومان و وبلاگ داریوش بین 2 میلیون و 300 تا دو میلیون و 500 هزار تومان حقوق دریافت می کنند.

در مجموع 32 نفر در این روزنامه مشغول به کار هستند که در ماه به شکل متوسط 83 میلیون تومان دستمزد و 25 میلیون تومان بیمه پرداخت می شود و هزینه تولید محتوای برای هر صفحه در ماه حدود 6 میلیون و 800 هزار تومان است.

در روزنامه شهفرایند نیز حدود 50 نفر اعضای تحریریه، صفحه آرا، فنی و اجرایی مشغول به کار هستند. دستمزد دبیران سرویس بین 4 تا 4 میلیون 500 هزار تومان و دستمزد وبلاگ داریوش بین 2 میلیون و 500 تا 2 میلیون و 800 هزار تومان است.

روزنامه 16 صفحه ای شهفرایند، ماهیانه 150 میلیون دستمزد و 38 میلیون حق بیمه پرداخت می کند که در مجموع هزینه تمام شده تولید محتوا برای هر صفحه درماه حدود 11 میلیون و 400 هزار تومان است.

هزینه تمام شده تولید محتوا در روزنامه آفتاب یزد نیز به ازای هر فرد 2 میلیون و 500 هزار تومان است. در این روزنامه 30 تا 35 نفر تحریریه و عوامل اجرایی حضور دارند که به شکل متوسط 2 میلیون و 500 هزار تومان دریافت می کنند.

با این وجود از میزان تیراژ رسانه های مطرح کشور روبه روز کاسته می شود. براساس اطلاعات غیر رسمی تیراژ روزنامه های مطرح خصوصی به کمتر از 16 هزار نسخه و تیراژ روزنامه های مطرح دولتی به کمتر از 40 هزار نسخه و در برخی به 3 هزار نسخه رسیده است که البته حدود 40 تا 60 درصد نسخه های چاپی برگشت می خورد.

چرا تیراژ روزنامه ها کاهش یافت؟

سید علیرضا کریمی سردبیر روزنامه آفتاب یزد در مصاحبه با وبلاگ داریوش درباره شرایط کنونی روزنامه های کشور و دلایل کاهش فروش و استقبال مردم از رسانه ها مکتوب گفت: گرچه توسعه پیام رسان ها وشبکه ها اجتماعی در جهان موجب کاهش محدود تیراژ روزنامه ها شده، اما همچنان رسانه های مکتوب در جهان همچون یومیوری شیمبون در ژاپن و دیگر رسانه ها تیراژ چند میلیون نسخه ای دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما میزان مطالعه بسیار کاهش یافته است. دیگر کمتر کسی گزارش های هزار و 200 کلمه ای می خواند وبیشتر مردم در پیام رسان ها و شبکه ها اجتماعی به مطالب 100 کاراکتری یا به اصطلاح ساندویچی عادت کرده اند، در این زمینه کارشناسان فرهنگی باید موضوع را بررسی کنند.

این فعال رسانه ای علت دیگر کاهش تیراژ و استقبال مردم را محدودیت رسانه ها مطرح نمود. کریمی در این باره گفت: اگر فضای رسانه ای در کشور باز شود و رسانه ها به شکل آزادانه بتوانند به موضوع و مباحث مختلف بپردازند، بدون شک اعتماد عمومی نیز نسبت به رسانه ها افزایش می یابد.

سردبیر روزنامه آفتاب یزد معتقد است که مطبوعات در فضای بسته قرار گرفته و رسانه ها دچار سانسور و خودسانسوری هستند.

او همچنین با اشاره به کیفیت برخی روزنامه ها هم گفت که برخی تنها به دنبال دریافت یارانه کاغذ هستند و برای همین در این روزنامه ها خبری از تحلیل و مقاله و مطالب دسته اول نیست و صرفاً کپی اخبار منتشر شده در خبرگزاری ها و سایت هاست. این موضوع باعث دلسردی مردم نسبت به رسانه ها می شود.

منبع: فرارو

به "هر صفحه روزنامه چقدر هزینه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر صفحه روزنامه چقدر هزینه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید