هرآنچه که افراد مبتلا به بیماری سرطان باید برای روزه داری بدانند

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران (پانا) - یک متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه شرایط روزه داری در بیماران سرطانی فرق دارد، گفت توصیه می گردد بیماران مبتلا به کانسر که تحت درمان هستند روزه نگیرند.

هرآنچه که افراد مبتلا به بیماری سرطان باید برای روزه داری بدانند

به گزارش انجمن کلینیکال آنکولوژی، حمیدرضا دهقان منشادی با اشاره به ماه رمضان و ایام روزه داری در مورد بیماران سرطانی و نحوه مواجهه آن ها با بحث روزه داری، اظهار کرد: بیمارانی که تحت شیمی درمانی و یا رادیوتراپی قرار می گیرند شرایط متفاوتی برای روزه داری دارند.

دهقان منشادی گفت: بیماران تحت درمان از نوع شیمی درمانی همگی احتیاج به مصرف مایعات فراوان در طول روز دارند و مطمئنا امکان روزه داری در این افراد صفر خواهد بود.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: بیماران دارای کانسر که باید داروهای خوراکی را به صورت ساعتی مصرف نمایند و در یکروز باید 2 یا 3 قرص استفاده نمایند، روزه داری در این افراد می تواند فرایند درمان را به خطر بیاندازد و صلاح در روزه اری برای این دست از بیماران نیست.

وی در رابطه با بیمارانی که دوره های شیمی درمانی آن ها به انتها رسیده و بهبودی کامل پیدا نموده اند، گفت: در صورت تائید پزشک معالج و توان جسمی برای روزه داری، منعی در روزه گرفتن این افراد نخواهد بود.

دهقان منشادی در مورد بیماران سرطانی که تحت درمان رادیوتراپی قرار دارند و شیمی درمانی نمی شوند، اعلام کرد: شرایط بیماری در این افراد فرق دارد و اگر بیماری در ناحیه سروگردن، ریه، شکم و لگن باشد طبیعتا به خاطر عوارض درمان و احتیاج به مصرف مداوم مایعات و مراقبت های دقیق، این افراد منع روزه داری خواهند داشت.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: بیماران سرطانی که در اندام هایشان مثلا سارکومی در پا یا دست وجود دارد و در حال سپری کردن مراحل درمانی خود هستند، در آن دسته از این بیماران که توان جسمی آنها اجازه بدهد، روزه داری برایشان مسئله ای نخواهد بود.

ایشان با یادآوری این موضوع که تغذیه بیماران دارای کانسر باید در زمان های کوتاه مدت و از غذاهای پر پروتئین باشد، گفت: توصیه می گردد که بیماران مبتلا به کانسر که تحت درمان هستند از روزه داری پرهیز نمایند و بیمارانی که درمان آنها به انتها رسیده و حال عمومی خوبی دارند با مشورت، رعایت و نظارت پزشک معالج خود، اقدام به روزه داری نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هرآنچه که افراد مبتلا به بیماری سرطان باید برای روزه داری بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که افراد مبتلا به بیماری سرطان باید برای روزه داری بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید