مصرف بیش ازحد کیک و بستنی می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش دهد

به گزارش وبلاگ داریوش، دانشمندان در پژوهشی دریافته اند که مصرف خوراکی های حاوی شکر افزوده می تواند با افزایش ریسک سنگ کلیه در ارتباط باشد.

مصرف بیش ازحد کیک و بستنی می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش دهد

بین 1 تا 5 درصد از مردمان آسیا از سنگ کلیه رنج می برند. حالا دانشمندان برای اولین بار در تحقیقی دریافته اند که مصرف خوراکی هایی با قند بالا مثل بستنی و بیسکوییت می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش دهد.

پژوهشگران کالج پزشکی سیچوان شمالی در چین، در تحقیقی برای نخستین بار نشان داده اند که مصرف شکر افزوده هم احتمالاً باید به لیست عوامل تأثیرگذار در افزایش ریسک سنگ کلیه اضافه گردد. شکر افزوده در بسیاری از خوراکی های فرآوری شده وجود دارد، اما به طور خاص در نوشیدنی های شیرین شده، آبمیوه ها، شکلات ها، بستنی ها، کیک ها و کوکی ها دیده می گردد.

محققان برای این پژوهش اطلاعات بیش از 28 هزار مرد و زن بالغ را آنالیز کردند که در بین سال های 2007 تا 2018 در آمریکا گردآوری شده بود. در این اطلاعات از روی داده های ارائه شده به وسیله خود افراد، تخمین زده شده بود که هر نفر به صورت روزانه چقدر شکر افزوده مصرف می نماید.

میانگین کلی شکر افزوده در رژیم غذایی روزانه شرکت کنندگان 272.1 کالری بود که برابر با 13.2 درصد کل انرژی دریافتی آن ها در طول روز می شد. دانشمندان پس از در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر افزایش ریسک بروز سنگ کلیه، متوجه شدند که افراد با شکر افزوده بالاتر، بیشتر در معرض ریسک این بیماری قرار دارند.

ریسک سنگ کلیه در افرادی که شکر افزوده می خورند، چقدر بیشتر است؟

شرکت کنندگانی که شکر افزوده در رژیم غذایی آن ها در گروه 25 درصد بالاترین اندازه مصرف افراد بود، 39 درصد بیشتر با ریسک فراوری سنگ کلیه در طول این تحقیق روبه رو بودند. بعلاوه شرکت کنندگانی که بیش از 25 درصد از انرژی روزانه خود را از شکر افزوده دریافت می کردند، در مقایسه با کسانی که کمتر از 5 درصد از انرژی خود را از این ماده دریافت می کردند، 88 درصد بیشتر در معرض ریسک سنگ کلیه قرار داشتند.

این تحقیق بعلاوه نشان داده است که افراد با نژادهای دیگر - نظیر بومیان آمریکا یا آسیایی ها - درصورت مصرف اندازه بالاتر از حد میانه شکر افزوده، بیشتر از آمریکایی-مکزیکی ها، دیگر هیسپانیک ها، افراد سفید غیرهیسپانیک و افراد سیاه پوست غیرهیسپانیک در معرض سنگ کلیه قرار می گیرند.

هنوز دقیقاً معین نیست که چرا مصرف شکر افزوده می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را بالا ببرد. نتایج این پژوهش در مجله Frontiers in Nutrition منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "مصرف بیش ازحد کیک و بستنی می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بیش ازحد کیک و بستنی می تواند ریسک بروز سنگ کلیه را افزایش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید