فناوری خودران فقط 30 درصد تصادف را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ داریوش، افراد بسیاری بر این باور هستند که با ظهور فناوری خودران مسائل ترافیکی، سوانح رانندگی و آلودگی هوا تا حد چشمگیری کاهش پیدا خواهد نمود؛ آنها همچنین معتقدند رانندگان خواهند توانست از وقت خود در پشت فرمان بهتر بهره برداری نمایند.

فناوری خودران فقط 30 درصد تصادف را کاهش می دهد

بعضی حتی پا را فراتر نهاده و عقیده دارند فناوری خودران می تواند تصادفات را به صفر برساند. اما تحقیق اخیری که توسط موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه های آمریکا (IIHS) صورت گرفته، حکایت از آن دارد اتومبیل های کاملا خودران احتمالا قادر به حذف تنها یک سوم از تصادفات خواهند بود.

این موسسه در تحقیق خود به آنالیز بیش از پنج هزار گزارشی که پلیس از تصادفات تهیه نموده، پرداخته است. بکسل کردن حداقل یکی از خودروهای حاضر در تصادف و حضور نیروهای اورژانس در محل حادثه دو شرط اصلی در آنالیز گزارش ها بوده است.

در گام بعدی تصادفات بر اساس نوع شرایط به پنج دسته تقسیم شده اند که عبارتند از: حسی و ادراکی، پیش بینی، برنامه ریزی و تصمیم گیری، اجرایی و عملکردی و در آخر ناتوانی.

نتایج تحقیق IIHS نشان می دهد تنها 24 درصد از تصادفات با اشتباهات حسی و ادراکی مرتبط هستند، 10 درصد سوانح هم ناشی از ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه بوده است. با توجه به اینکه فناوری خودران پتانسیل حذف این دو دسته از تصادفات را دارد، باید گفت که فراگیر شدن اتومبیل های بدون راننده تنها یک سوم از میزان تصادفات خواهد کاست.

آنطور که IIHS اعلام نموده، برای حذف دو سوم باقی مانده خودروسازان باید ایمنی را نسبت به فاکتورهای دیگری چون سرعت، هیجان و دیگر علایق مشتریان در اولویت قرار دادند.

با وجود پیشرفت های زیادی که در زمینه فناوری خودران حاصل شده، هنوز چند سالی با اتومبیل های بدون راننده فاصله داریم. در حال حاضر خودروسازان و شرکت های تکنولوژی حساب ویژه ای روی اتومبیل های بدون راننده باز نموده و فعالیت هایی مثل مطالعه، تماشای فیلم یا حتی خواب کوتاه در پشت فرمان را به مشتریان نوید می دهند.

اما اگر نتایج تحقیق IIHS درست از آب دربیاید، خودروسازان به منظور کاهش حداکثری تصادفات باید چنین تبلیغاتی را کنار گذاشته و بیش از هر چیز دیگر بر ایمنی و رانندگی تدافعی تمرکز نمایند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "فناوری خودران فقط 30 درصد تصادف را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری خودران فقط 30 درصد تصادف را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید