فست فود، حافظه کوتاه مدت را ضعیف می کند

به گزارش وبلاگ داریوش، امروزه فست فودها، چنان در سبدغذایی مردم و افراد مختلف در هر سنی وارد شده اند که جدایی از آن ها امری بسیار سخت تلقی می شود. اما این غذاهای نوظهور، چه بلاهایی به سر سلامت آدم می آورند؟ محققان کشور در پاسخ به این سؤال، تأثیرات این غذاها روی حافظه را بررسی کرده اند.

فست فود، حافظه کوتاه مدت را ضعیف می کند

به گزارش وبلاگ داریوش از ایسنا، در سال های اخیر، مصرف غذاهای فوری یا اصطلاحاً فست فودها در تمام مناطق جهان افزایش قابل توجهی داشته است. غذاهای فوری غذاهایی هستند که به سرعت طبخ و آماده شده و در رستوران ها و کافه ها به عنوان یک وعده کامل و یا یک میان وعده غذایی عرضه می شوند و شامل انواع ساندویچ، برگرها، مرغ، ماهی و میگو سوخاری، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، ناگت مرغ، انواع پیتزاها، سوسیس، کالباس، فلافل و سمبوسه هستند. فست فودها غذای مورد علاقه جوانان و نوجوانان هستند، به طوری که نزدیک به یک سوم از آنان روزانه از این غذاها استفاده می کنند.

در سال 1997، فست فودها تنها 17 درصد از غذای مصرفی جوانان را در رستوران های آمریکا به خود اختصاص می دادند در حالی که این آمار در سال 2006 به حدود 30 درصد رسید و امروزه بیش از 50 درصد دانشجویان، روزانه فست فود مصرف می کنند. در مطالعات انجام شده در کشور ما نیز، دانشجویان به عنوان یک گروه اصلی مصرف کننده فست فود شناخته شده اند، به گونه ای که آن ها بیشتر از افراد سایر مشاغل غذاهای فوری مصرف کرده بودند. این موضوع در کنار آسیب هایی که فست فودها ممکن است برای سلامت داشته باشند، باعث بروز نگرانی های زیادی در میان خانواده ها و مسئولان شده است.

در همین خصوص، تیمی پنج نفره از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اقدام به انجام پژوهشی کرده اند که در آن، تأثیر مصرف فست فود بر حافظه کوتاه مدت افراد مورد بررسی واقع شده است.

در این مطالعه مقطعی، 182 دانشجوی مقطع کارشناسی از خوابگاه های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشارکت داشته اند که از آن ها اطلاعات جمعیت شناختی، تن سنجی و تکرر مصرف فست فود، سالاد، نوشابه و دوغ به دست آمده است. این داده ها سپس به کمک روش های آماری و کامپیوتری مورد تجزیه و تحلیل واقع شده اند.

نتایج این بررسی ها نشان داد که میزان مصرف فست فود در دانشجویان خوابگاهی بالاست و مصرف بیشتر فست فود با نمره کمتر حافظه کوتاه مدت در آنان مرتبط است.

در این رابطه، ملیحه کرمی زاده، محقق مرکز تحقیقات تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همکارانش می گویند: طبق نتایجی که به دست آمد، حدود 55 درصد از دانشجویان مورد مطالعه، به میزان پنج بار و بیشتر در هفته فست فود مصرف کرده بودند و تنها 1.3 درصد از آن ها، مصرفی کمتر از یک بار در هفته داشتند. همچنین مصرف فست فود در دختران نسبت به پسران و در دانشجویان سال آخر نسبت به دانشجویان سال اول بیشتر بود.

آن ها می افزایند: بر همین اساس، مصرف بیشتر فست فود و سالاد توسط دانشجویان با نمره کمتر حافظه در آنان همراه بود. همچنین حافظه کوتاه مدت با مصرف دوغ رابطه معکوس و معناداری داشت. این بدان معنا است که مصرف بیشتر دوغ باعث کاهش بیشتر قدرت حافظه کوتاه مدت در آن ها شده بود

این محققان اشاره کرده اند با توجه به اینکه جمع زیادی از دانشجویان دانشگاه های دولتی، در خوابگاه ها سکونت دارند، برنامه ریزی جهت بهبود شرایط تغذیه ای آنان در خوابگاه ها می تواند امری مهم در توسعه آینده کشور باشد.

آن ها در انتهای گزارش علمی پژوهشی خود که در فصل نامه علوم پزشکی صدرا متعلق به کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر شده است، پیشنهاد کرده اند که در مطالعات آینده، اثرات مصرف فست فودها بر حافظه بلندمدت و عملکرد تحصیلی دانشجویان نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "فست فود، حافظه کوتاه مدت را ضعیف می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فست فود، حافظه کوتاه مدت را ضعیف می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید