فروش سهام عدالت در بازار غیررسمی ، چرا سهامداران به بانک ها و کارگزاری ها اعتماد ندارند؟

به گزارش وبلاگ داریوش، دو ماه پیش در بانک درخواست فروش 30 درصد از سهام عدالتم را دادم، بعد از دو ماه که پیگیری کردم که چرا پول سهامم را واریز نمی کنید؟ گفتن درخواست شما ثبت نشده، مابقی دوستانم هم بعد از دو ماه هنوز پولشان را نگرفته اند بخاطر همین می خواهم سهامم را آزاد بفروشم.

فروش سهام عدالت در بازار غیررسمی ، چرا سهامداران به بانک ها و کارگزاری ها اعتماد ندارند؟

به گزارش وبلاگ داریوش، عبارت بالا بخشی از اظهارات یکی از فروشندگان سهام عدالت در بازار غیررسمی یا بازار سیاه است.

پیش از این در گزارشی از بازار سیاه فروش سهام عدالت، چند روایت از خریداران غیررسمی، آورده شد که سهام یک میلیون تومانی به قیمت یک چهارم ارزش واقعی آن خریدوفروش می شود .

فروش سهام عدالت از هفته دوم خرداد ماه آغاز شد اما نه در بازار غیررسمی، بلکه فقط از طریق بانک ها و کارگزاری ها، بنابراین سهامداران می توانند تا سقف 30 درصد از ارزش سهام خود را از طریق کارگزاری های بانکی و غیربانکی بفروشند و از یکشنبه هفته آینده 30 درصد دوم نیز آزاد می شود، یعنی سهامداران از هفته آینده می توانند درخواست فروش سهام خود را تا سقف 60 درصد از ارزش سبد سهام عدالت خود ثبت کنند.

بنابراین با وجود این که در کمتر از یک هفته آینده سهامداران می توانند تا سقف 60 درصد از سهام خود را بفروشند(که برای برگه سهام یک میلیون تومانی معادل 24 میلیون تومان است) بازار سیاه خریدوفروش سهام عدالت وجود دارد.

چرا سهامداران به بازار غیررسمی روی آورده اند؟ در ادامه سهامداران از انگیزه فروش سهام خود می گویند.

انگیزه سهامداران از فروش سهام عدالت در بازار سیاه چیست؟

یکی از سهامداران گفت: من به شرط این که پول را نقدی بگیرم سهامم را زیر قیمت بازار یعنی کمتر از ارزشی که دارد می فروشم.

وی ادامه می دهد: درخواست فروش 30 سهامم را به بانک دادم اما هنوز یک ریال هم نگرفتم، بعضی دوستانم هم با این روش سهامشان را فروخته اند.

سهامدار بعدی هم اظهارات بالا را تکرار می کند و می گوید که دو ماه است درخواست فروش 30 درصد از سهام عدالتش را به بانک داده ولی پولی برایش واریز نشده است، بعد از دو ماه هم که پیگیری کرده که چرا پول سهام را واریز نمی کنند؟ پاسخ بانک این بوده که درخواست فروش سهام ثبت نشده پس تصمیم گرفته که سهامش را در بازار سیاه بفروشد.

وی می گوید: من و چند نفر از فامیل می خواهیم سهاممان را به صورت یک جا در محضر وکالتی بفروشیم، قیمت آن هم کمتر از بازار است که زودتر به فروش برود چون به پول آن نیاز داریم؛ چون اگر قرار باشد از طریق بانک ها بفروشیم باید خیلی منتظر باشیم.

یکی از سهامداران نیز دو برگه سهام دارد که یکی متعلق به خودش و دیگری سهام یکی از اعضای خانواده اش است، 30 درصد از هر دو برگه سهام را از طریق بانک فروخته اما می خواهد 70 درصد باقی مانده از هر دو برگه سهام را در بازار آزاد بفروشد.

او از نحوه فروش رسمی(از طریق بانک ها و کارگزاری ها) ناراضی است و می گوید: یکی از سهام های من 800 هزار تومانی است که برای فروش 30 درصد آن بانک تا الان فقط 500 هزار تومان واریز کرده و مابقی آن هنوز واریز نشده است، به همین علت هم نمی خواهم 70 درصد باقی مانده را به بانک ها بفروشم.

به گفته وی، ارزش 70 درصد یکی از سهام ها 15 میلیون و دیگری 30 میلیون تومان است که هر کدام را حدود چهار تا پنج میلیون تومان زیر قیمت می فروشد، یعنی سهامی که الان 15 میلیون تومان می ارزد را 11 میلیون و سهامی که 30 میلیون تومان ارزش دارد را به قیمت 25 میلیون تومان می دهد.

ردوبدل چک ضمانتی و کارت بانکی سهام عدالت

فروش سهام عدالت به جز از طریق کارگزاری ها غیرقانونی است و سهام به اسم و حساب خریدار منتقل نمی شود، بنابراین خریدار برای معامله خود باید از فروشنده ضمانت بگیرد که هر وقت سهام عدالت را فروخت و پول آن به حساب سهامدار اولیه واریز شد، سهامدار اولیه پول را به خریدار برگرداند. ترفند دلالان برای حل این مشکل در بازار سیاه چیست؟

یکی از این فروشنده ها سهام عدالت از تضمین محضری و دادن کارت بانکی سهام عدالت خود به خریدار می گوید و سهامدار دیگری چک ضمانتی می دهد.

وی عنوان می کند: برای این که خریدار مطمئن باشد که سهام مال خودش است و کلاه برداری نیست از طریق محضر وکالت می دهم که کارت بانکی سهام عدالت من تا زمان فروش سهام دستش بماند و من هم با آن کارت و حساب کار نکنم.

سهامدار دیگری می گوید: من یک چک تضمینی می دهم، هر وقت که سهام فروخته شد در محضر پول سهام را به خریدار می دهم و چکم را می گیرم که مسئله ای پیش نیاید و خریدار هم از معامله ای که کرده مطمئن باشد.

به نظر می رسد اگر شرکت سپرده گذاری، کارگزاری های بانکی و غیربانکی مسائل سهام عدالت را حل نکنند و فرایند فروش سهام عدالت با سرعت بیشتری انجام نشود، تعداد بیشتری از سهامداران به بازار سیاه فروش سهام روی بیاورند. آیا فرایند فعلی ادامه پیدا می کند یا بالاخره بانک ها فرایند پرداخت پول سهام عدالت را تسریع می کنند؟

منبع: تجارت نیوز

به "فروش سهام عدالت در بازار غیررسمی ، چرا سهامداران به بانک ها و کارگزاری ها اعتماد ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش سهام عدالت در بازار غیررسمی ، چرا سهامداران به بانک ها و کارگزاری ها اعتماد ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید