ساخت داروی کرونا با یک پنجم هزینه نمونه خارجی

به گزارش وبلاگ داریوش، محمدرضا شانه ساز امروز در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی که به صورت مجازی در وزارت بهداشت برگزار گردید، گفت: مباحثی که در مورد توزیع دارو خارج از شبکه رسمی توزیع دارو در کشور مطرح می گردد، موضوع قاچاق و تقلب است و یکی از موارد بسیار جدی مورد آنالیز ما است.

ساخت داروی کرونا با یک پنجم هزینه نمونه خارجی

وی اضافه نمود: علیرغم همه تذکراتی که داده شد که دارو حتماً باید از شبکه رسمی دارویی کشور تأمین گردد، شاهد هستیم که در چند هفته گذشته عده ای سودجو از این فضا سوءاستفاده نموده اند و اقلام دارویی که هنوز تأییدیه اصلی را اخذ ننموده بودند، با قیمت های بسیار گزاف به بیماران فروختند و آنالیز هایی که انجام شد نشان داد که این دارویی که هزینه گزافی بابت آن پرداخت شده، اصلاً داروی اصلی نبوده است.

شانه ساز تأکید کرد: در زمینه داروهای مورد احتیاج برای بیماران مبتلا به کرونا مسئله ای نداریم، دارو در گام اول برای انجام کارهای تحقیقاتی وارد شد و در اختیار شبکه مطالعات بالینی کشور قرار دادیم.

وی اضافه نمود: امروز دیگر این نوع داروها وارد اقلام رسمی دارویی کشور شده اند و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته، به زودی ما از انواع فراوری داخل داروی رمدسیویر بهره برداری خواهیم کرد و همان طور که پیش از این قول داده بودیم، داروی فاویپیراویر که آن هم در کشور فراوری شده، از هفته گذشته توزیع گسترده آن در سطح دانشگاه های علوم پزشکی شروع شده است.

شانه ساز یادآور شد: قرار نیست این داروها در خارج از بیمارستان ها و داروخانه ها توزیع شوند. این داروها حتماً باید در بیمارستان ها و تحت نظر پزشک متخصص باشد، چرا که مصرف بی رویه آن ممکن است به مقاومت دارویی بینجامد و تأثیر دارو از بین برود و جهت توزیع این داروها کاملاً ثبت و ضبط شده است.

وی اضافه نمود: بخش دوم واردات این دارو نیز صورت گرفته و در داخل کشور وجود دارد و بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می گردد تا با هماهنگی بخش بهداشت و درمان مورد استفاده تحقیقاتی قرار گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو توضیح داد: ماده اولیه داروی رمدسیویر خوشبختانه در کشور فراوری شده و نشان از توانمندی حوزه داروسازی کشور دارد. مردم مطمئن باشند ما هر نوع دارویی را که احتمال برود در درمان کرونا مؤثر است مورد توجه قرار می دهیم و داروی رمدسیویر هم در پروتکل درمانی تأیید شده است اما در پروتکل های درمانی جهان نیز هنوز اثرگذاری مشخصی از آن منتشر نشده است. لازمه در اختیار قرار دادن داروها این است که مراجع علمی و رسمی کشور اثربخشی داروها را تأیید نمایند.

معاون وزیر بهداشت در خصوص هزینه فراوری داروی رمدسیویر در داخل کشور گفت: این دارو با یک پنجم هزینه ای که در خارج از کشور فراوری می گردد، ساخته شده است اما در خصوص قیمت دارو هنوز اظهارنظری نداریم.

شانه ساز گفت: واکسن آنفلوآنزای ملی و ایرانی را در پاییز خواهیم داشت و نگرانی از بابت تأمین آن نداریم.

وی توضیح داد: سال جاری همه تمهیدات برای تأمین واکسن آنفلوانزا صورت گرفته است و از اول شهریورماه واکسن در اختیار گروه های در معرض خطر قرار می گیرد.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: دو میلیون دوز برای گروه های در معرض خطر در اختیار قرار می گیرد و سه برابر این میزان به داروخانه ها داده می گردد تا بر اساس احتیاج، افراد استفاده نمایند. البته در این میان بخشی از احتیاج نیز با واکسن های وارداتی تأمین می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساخت داروی کرونا با یک پنجم هزینه نمونه خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت داروی کرونا با یک پنجم هزینه نمونه خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید