راه چاره هایی برای کاهش استرس کنکوری ها

به گزارش وبلاگ داریوش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه چاره هایی را برای کاهش استرس داوطلبان کنکور ارایه داد.

راه چاره هایی برای کاهش استرس کنکوری ها

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمهدی صمیمی اردستانی - روانپزشک با اشاره به اینکه طی سال های اخیر کنکور به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عوامل استرس زا در دانش آموزان تلقی می شود، اظهار داشت: با رونق برپایی انواع کلاس های فوق برنامه و آزمون های متنوع، اهمیت توانمندسازی دانش آموزان چند برابر شده است که به طور طبیعی این افزایش اهمیت، استرس بسیاری را به همراه دارد.

وی در ادامه گفت: بخشی از این استرس را می توان به عنوان انگیزه ای برای تلاش، مفید و لازم دانست، اما هرچه استرس و اضطراب بیش از حد معمول باشد، منجر به کاهش بازدهی خواهد شد.

صمیمی، ارایه توصیه و راهکار موثر برای کاهش استرسی که ریشه سه یا چهار ساله دارد، آن هم در این روز های پایانی را سخت دانست و افزود: به طور کلی خانواده ها و دانش آموزان باید پیش از این ها برای کنترل استرس های بی مورد اقدام کنند و حتی در صورت نیاز راه های درمان دارویی را طبق دستور پزشک پیش بگیرند.

متخصص اعصاب و روان شرح داد: پرهیز از مطالعات درسی در روز های پایانی پیش از آزمون، داشتن خواب کافی، دوری از فضای دیجیتال و اخبار و شایعات، انجام ورزش و نرمش و برقراری تماس با دوستان و خانواده و صحبت درخصوص مطالب غیرمرتبط با کنکور، راهکار هایی جزیی برای کاهش استرس روز های پایانی پیش از کنکور است.

وی افزود: داوطلبان باید سعی کنند در روز های پایانی کمتر سراغ مطالب درسی فرایند؛ چراکه مطالعات این روز ها مطلبی به دانش آن ها اضافه نمی کند و فقط تنش آن ها را بیشتر می کند.

به گفته دکتر صمیمی، داشتن خواب کافی و مناسب در کاهش استرس و اضطراب نقشی اساسی دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شرح داد: توصیه می شود در روز های پایانی کمتر از فضای مجازی استفاده و از اخباری که ممکن است شایعاتی را در پی داشته باشد، دوری شود. از طرفی انجام بازی های کامپیوتری، استفاده از موبایل و لپ تاپ نیز باید به حداقل برسد و برقراری ارتباط با دوستان و خانواده و صحبت کردن از مسائلی غیر از کنکور، جایگزین آن شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، صمیمی انجام ورزش های ملایم که فشار زیادی به بدن نمی آورند را در کاهش استرس موثر دانست و گفت: اگر تحرک و ورزش از برنامه های روتین دانش آموزان است، به همان منوال ادامه دهند، اما اگر عادت به ورزش ندارند، نرمش های سبک انجام دهند تا گام مهمی در کنترل استرس خود بردارند.

این متخصص اعصاب و روان در پایان با تاکید بر لزوم تمرکز بر روی هدف و توجه نکردن به نظرات و باور های اطرافیان، اظهار کرد: عدم موفقیت هیچ گاه خوشایند نیست و البته طبق اصول فرهنگی و باورر های مردم، کنکور یکی از مهم ترین و اصلی ترین راه های دستیابی به هدف هاست، اما این عدم موفقیت ممکن است واکنش هایی را از سوی دوستان و آشنایان به همراه داشته باشد که داوطلبان باید این واکنش ها را نادیده بگیرند و فقط روی هدف خود تمرکز داشته باشند.

منبع: فرارو

به "راه چاره هایی برای کاهش استرس کنکوری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره هایی برای کاهش استرس کنکوری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید