راجع به خواص جوانه گندم چه میدانید؟

به گزارش وبلاگ داریوش، جوانه گندم کاربردهای بسیاری دارد که مهم ترین آن ضد پیری بودن و یاری به سلامت پوست می باشد.

راجع به خواص جوانه گندم چه میدانید؟

جوانه گندم جزء کدام دسته از مواد است؟

جوانه گندم مرکز کوچک مغذی از دانه گندم است که تنها 2.5درصد وزن دانه را تشکیل می دهد،اما فوایدبسیاری دارد.

بعضی از مواد غذایی تماما مغذی اند و مصرف هر قسمت آن برای بدن مفید است. دانه گندم از آن دسته از مواد است.

جوانه گندم بخشی از گندم است که بیشتر مواد مغذی را شامل می گردد. هر دانه گندم شامل پوسته بیرونی(سبوس گندم)، آندوسپرم نشاسته ای(برای آرد کردن) و جوانه گندم (بخش زایا) می باشد.

جوانه گندم چیست؟

جوانه گندم، بخشی از دانه گندم است که به فراوری و باروری گیاه یاری می نماید، بنابرین بطور طبیعی، حاوی مواد مغذی لازم برای رشد و نمو ارگانیسم تازه و سالم است.

سال های زیادی،عموما از دانه گندم برای فراوری آرد استفاده می شد. در این صورت سبوس و جوانه آن دور ریخته می شد و آرد سفید فراوری می شد که خواص آن خیلی کم بود یا هیچ گونه ارزش غذایی نداشت. در واقع وقتی ویتامین های سنتز شده و سفید نماینده ها به آرد اضافه گردد،نه تنها محصول بدست آمده مفید نیست بلکه ضرر هم دارد.

وقتی جوانه گندم از دانه جدا می گردد و داخل روغن طبیعی قرار می گیرد یا وقتی دانه بصورت کامل خورده می گردد، خواص مغذی جوانه به بدن منتقل می گردد.

اغلب از جوانه گندم در روغن پخت و پز یا کیک پزی برای اضافه کردن در سالاد یا سس پاستا استفاده می گردد، اما نباید از آن برای سرخ کردن استفاده کرد.

با قرار دادن روغن در مجاورت شلعه زیاد، بخش زیادی از مواد مغذی آن از بین می رود. از آن می توان بعنوان افزودنی دسر، اسموتی یا حتی بعنوان جایگزین خرده نان یا آرد دستور آشپزی استفاده کرد و از ترکیبات مغذی آن بهره مند شد.

در شرایط فعلی، مردم به سلامت خود بیشتر توجه می نمایند، تقریبا تمام مغازه ها، جوانه گندم خام می فروشند. بنابرین خلاق باشید و از جوانه گندم در آشپزی بهره ببرید.

مواد مغذی جوانه

بااینکه جوانه گندم کوچک است،مواد مغذی آن باور نکردنی و شگفت انگیز است. پوسته بیرونی دانه گندم، (سبوس) هم مفید است، اما جوانه گندم مواد مغذی ضروری بیشتری دارد.

جوانه گندم منبع غنی انرژی، فیبر، پروتئین و کربوهیدرات پیچیده است که همگی در سیستم های داخلی بدن نقش دارند.

سرشار از ویتامین های مهم روزمره مانند فولات، ویتامین E و ویتامین B است(نیاسین،تیامین و B6) است. از نظر املاح، جوانه گندم میزان زیادی پتاسیم و آهن دارد و سرشار از روی،کلسیم، پتاسیم، فسفر و سلنیوم است.

از اصلی ترین و مفید ترین اشکال کلسترول یعنی اسید چرب امگا 3دارد و می توانید احتیاج بدن را از این طریق تامین کنید.

خواص جوانه گندم

تقویت سیستم ایمنی
با افزودن جوانه گندم به رژیم غذایی خود،می توانید سیستم ایمنی خود را برای مبارزه با بیماری های مختلف قلبی و سرطان تقویت کنید.

هیدرولیزات پروتئین جوانه گندم می تواند بطور موثری فعالیت آنتی اکسیدان در بدن را افزایش دهد.

آنتی اکسیدان ها رادیکالهای آزاد و دیگر میکروارگاهمم های بدن را نابود می نماید و احتمال بروز بیماری های جدی را کاهش یا از بین می برد.

جوانه گندم بطور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از هیدرولیزات است که آنتی اکسیدان های سیستم ایمنی را تحریک می نماید.

تقویت سلامت قلب
مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم دانه گندم و جوانه آن می تواند عوامل احتمال بروز بیماری های قلبی را کاهش دهد و سلامت سیستم قلبی عروقی را بالا برد.

کلسترول LDL کلسترول اکسید شده است و بنابرین در عروق تجمع می یابد.

این مساله علامت معمول بروز حمله قلبی و سکته مغزی است. با قرار دان جوانه گندم در رژیم غذایی خود میزان فیبر دریافتی بیشتر می گردد و متعاقبا بیماری قلبی کاهش می یابد.

وجود اکتاوسانول در جوانه گندم موجب کاهش سطح کلسترول می گردد و احتمال بروز سکته مغزی و دیگر ناراحتی های خطرناک را پایین می آورد. مقادیر بالای امگا 3 جوانه گندم می تواند تاثیرات منفی امگا 6 را خنثی کند .

جلوگیری از سرطان
افزودن جوانه گندم یا نوع خاصی از عصاره آن به رژیم غذایی می تواند به کاهش فاکتور های انواع سرطان یاری کند.

ترکیبات آن متابولیسم گلوکز را تا حد زیادی قطع می نماید و فعالیت آنزیم کیناس(تحریک نماینده فعالیت های سرطانی در سلول ها) را مهار می نماید.

مطالعه نشان می دهد که در افراد مورد آزمایش با عصاره جوانه گندم در رژیم غذایی، این ماده ترشح TNماکروفاژو تحریک فعالیت سلول NK را بالا می برد.

هر دو این آنها به مرگ سلول های سرطانی و تومور می انجامد. جوانه کوچک درون گندم ممکن است خیلی شگفت انگیز نباشد،اما تاثیرات آن بسیار قوی است.

خواص ضد پیری
جوانه گندم سرشار از مواد مغذی و ویتامین است که می تواند نقش مهمی در کاهش عوامل پیری مانند تاثیرات مخرب آفتاب و ریزش مو داشته باشد.

بعنوان یک مکمل غذایی،جوانه گندم روشی طبیعی برای دریافت این خواص است. بعضی از افراد استفاده آرایشی از آن دارند و عصاره آن را بطور مستقیم یا با ترکیب با مواد دیگر استفاده می نمایند.

ویتامین E موجود در جوانه گندم زیاد است و مطالعات نشان می دهد کسانی که ویتامین E رادر رژیم غذایی خود قرار می دهند،از فواید متعدد این ویتامین بهره مند می شوند.

با مصرف منظم آن ،پروتئین و ویتامین های دریافتی می توانند تاثیر مثبتی بر ناراحتی هایی از جمله صدفک،آفتاب سوختگی، اگزما،چروک،پیری پوست و عقب رفتن سر حد مو داشته باشند.

افزایش عملکرد ورزشکاران
مطالعات اخیر نشان می دهد جوانه گندم حاوی درصد بالایی از اکتاوسانول است که انرژی زا است. یعنی با گنجاندن آن در برنامه منظم غذایی،انرژی بدن و درنتیجه استقامت و عملکرد بالا می رود .

چنین تاثیراتی بارها تکرار شده است، اما خیلی از عوامل تاثیر گذارند و اثبات نماینده شواهد مبنی بر میانه یا ضعیف بودن تاثیر جوانه گندم بر ارتقا عملکرد می باشند.

ارتقا متابولیسم سلولی
ویتامین موثر دیگری که در جوانه گندم وجود دارد،ویتامین B است.

رایج ترین نوع این ویتامین در جوانه گندم نیاسین،تیامین و فولات است. این ویتامین ها برای متابولیسم سلولی مهم اند و به تبدیل کربوهیدرات ها ،لیپید ها و گلوکز به انرژی قابل مصرف سلولی و مواد مغذی یاری می نمایند.

تیامین می تواند علیه ناهنجاری های متابولیسمی مانند چاقی مزمن مبارزه کند. عملکرد قوی تر متابولیسم یعنی ارتقا سطح انرژی طبیعی ،کاهش سریعتر وزن و هوشیاری و استقامت بیشتر. ویتامین B در خیلی از غلات و بعلاوه جوانه گندم وجود دارد.

تقویت سلامت ماهیچه
یکی از برترین منابع پروتئین در رژیم غذایی است. پروتئین در حفظ سلامت ماهیچه ها ،ترمیم بافت آسیب دیده، تنظیم سطح انرژی بدن و یاری به هوموتازیست و تعادل بدن نقش کلیدی دارد.

پروتئین یکی از احتیاج های اساسی افرادی است که می خواهند خوش اندام باشند و حجم ماهیچه های خود را افزایش دهند.

بارداری
جوانه گندم سرشار از فولیک اسید است. این ماده عامل مهمی در تضمین سلامت جنین می باشد.

زنانی که به میزان کافی فولات در سیستم بدن خود دارند،احتمال بروز مسائل سیستم عصبی فرزاندانشان کمتر است.

افزودن آن به رژیم غذایی در دوران بارداری می تواند خیلی مفید باشد و مجموعه ای از مواد مغذی به بدن برساند اما وجود درصد بالایی از فولیک اسید ،جوانه گندم را مجذوب کننده و محبوب می نماید.

جلوگیری از دیابت
وجود میزان زیادی فولیک اسید در جوانه گندم تاثیر ثانویه بر افراد در معرض ابتلا به دیابت دارد.

فولیک اسید با ترکیب هموسیستئین بدن رابطه عکس دارد. آمینو اسید هموسیستئین ارتباط مستقیمی با خیلی از بیماری های خطرناک مانند بیماری عروقی،دیابت و بیماری قلبی دارد.

فولیک اسید در اغلب غلات مخصوصا جوانه گندم وجود دارد. بنابرین اگر به میزان کافی از آن را در برنامه غذایی خود قراردهید،سطح هموسیستئین بدن کاهش می یابد و احتمال ابتلا به جنین بیماری هایی پایین می آید.

تاثیرات جانبی جوانه گندم

فاقد گلوتن
خیلی از افراد نمی توانند گلوتن مصرف نمایند که این ماده از ترکیبات اصلی گندم است.

افرادی که به گلوتن حساسیت دارند اغلب با مصرف گندم دچار بیماری گوارشی سلیاک می شوند.

استفاده از گلوتن می تواند برای دستگاه گوارش دردناک و خطرناک باشد و در بعضی موارد مرگبار باشد.

باوجود دیگر فواید مغذی جوانه گندم اگر ضروری است رژیم بدون گلوتن رعایت کنید،به هیچ وجه جوانه گندم یا عصاره آن را مصرف نکنید.

کالری بالا
بجز بالا بودن مواد مغذی آن، جوانه گندم سرشار از کالری است.

اگر از دریافت کالری بالا و افزایش وزن مطرح نیست، مصرف آن بسیار مفید است ، در غیر این صورت سایر خواص آن خنثی می گردد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "راجع به خواص جوانه گندم چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به خواص جوانه گندم چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید