دو عامل کنترل فشار تحریم ها از زبان دژپسند

به گزارش وبلاگ داریوش، وزیر امور مالی و دارایی در نشست مجازی تحریم، جهانی شدن و تجارت بین الملل در دانشگاه آراسموس هلند، مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی، در کنار همکاری با کشورهای مستقل را عامل کنترل فشار تحریم ها علیه ایران مطرح نمود.

دو عامل کنترل فشار تحریم ها از زبان دژپسند

به گزارش وبلاگ داریوش، فرهاد دژپسند طی سخنان خود در این نشست مجازی با مشارکت اساتید، صاحب نظران اقتصادی و دانشجویان دانشگاه آراسموس هلند که امروز برگزار گردید، ضمن تبیین شرایط اقتصاد جهانی و همچنین اعمال تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف اقتصادی، صندلی و ظرفیت های اقتصادی ایران را برای حاضران در این نشست تشریح کرد.

وی با اشاره به تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، ابراز کرد: با وجود اینکه دو کشور، تقریبا روابط تجاری با هم ندارند، تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده، باعث شده سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی نتوانند از مزایای تجارت با اقتصاد ایران بهره مند شوند و این یک نکته کلیدی در روابط اقتصادی ما و کشورهای اروپایی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، اضافه نمود: هدف دولت ترامپ، قطع درآمدهای نفتی، مختل کردن سامانه کشتیرانی و بندری، تضعیف بانک مرکزی و فشار مضاعف بر بانک های تجاری ایران بود. لیکن به رغم کوشش های همه جانبه آمریکا مبادلات اقتصادی بین المللی ایران هر چند با محدودیت روبرو شد اما هرگز به اهداف خود دست نیافت.

وی توضیح داد: خوشبختانه مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به فراوریات و بازار داخلی در کنار همکاری با کشورهای مستقل باعث شده فشار تحریم ها کنترل شده و در عین حال جریان تجارت، فراوری و اشتغال ادامه پیدا کند.

دژپسند با تأکید بر مغایرت تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران با اهداف تجارت و جهانی شدن اظهار کرد: این تحریم ها ضمن آسیب به منافع ایران، سایر کشورها را نیز متأثر می سازد و به عنوان مثال بسیاری از کشورها یا شرکت های اروپایی همانند توتال، رنو، پژو، مرسک، جنرال الکتریک، ریلاینس، داور کورپوریشن، زیمنس، ایرباس و بوئینگ و غیره از این محل متضرر شده اند.

وی اضافه نمود: اعمال محدودیت های مختلف بر جمهوری اسلامی ایران باعث شده است، ایران از زمره کشورهای تامین کننده انرژی اروپا خارج گردد که این مساله، ضمن برهم زدن فضای رقابت جهانی، امنیت انرژی را نیز به مخاطره انداخته است.

بر اساس این گزارش، نشست مذکور به دعوت دانشگاه آراسموس هلند و با شرکت بیش از 500 دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار گردید. در این سلسه نشست ها، وزیر تجارت بین الملل هلند و همچنین شخصیت های علمی و بین المللی دیگری نیز سخنرانی داشته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دو عامل کنترل فشار تحریم ها از زبان دژپسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو عامل کنترل فشار تحریم ها از زبان دژپسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید