خبرنگاران الکاظمی: برای عبور از شرایط سخت در کنار ایران هستیم

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران- خبرنگاران- نخست وزیر عراق در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی گفت: دستور داده ام مسائل مرتبط با پرداخت ایران حل شود، ما به شما در شرایط سخت موجود کمک می کنیم، همانگونه که ایران در شرایط سخت در کنار ما بود.

خبرنگاران الکاظمی: برای عبور از شرایط سخت در کنار ایران هستیم

به گزارش روز چهارشنبه بانک مرکزی، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در دیدار امروز با عبدالناصر همتی ابراز امیدواری کرد تحریم ها علیه ایران به زودی برطرف شود.

وی ضمن تأکید بر همکاری کشور عراق در برطرف مشکل پرداخت به ایران بابت نفت و گاز، بیان داشت: با مسوولان مربوطه در این امر، جلساتی داشته و در جریان مسائل هستم، از آنان خواسته ام که برای برطرف کردن این قبیل مسائل همکاری لازم را داشته باشند و پیغام ما برای دوستان مان در تهران این است که کشور عراق در این جهت گام برمی دارد.

الکاظمی یادآور شد: درخصوص حل مسائل انتقال پول به شیوه تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی با شما هم توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می آوریم. علاوه بر این تجار عراقی نیز علاقه مند به همکاری هستند و دستور داده ام مسائل مرتبط با پرداخت ایران حل شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه هرچه زودتر تحریم های ظالمانه علیه ایران پایان یابد، گفت: امید داریم که شرایط به حالت عادی بازشود. ما آمادگی داریم در کنار شما باشیم، ما به شما در شرایط سخت موجود کمک می کنیم، همانگونه که ایران در شرایط سخت در کنار ما بود.

نخست وزیر عراق ادامه داد: همکاران من از تجربیات دوستان ایرانی درخصوص مواجهه با چالش ها استفاده خواهند کرد.

وی ضمن تشکر از ایران درخصوص صادرات برق به عراق، ادامه داد: تجارت در دولت من یک هدف اصلی است و هرچند به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار کاهش مبادلات شدیم، اما این مراودات در آینده نزدیک میان دو کشور تداوم و افزایش خواهد داشت.

مصطفی الکاظمی در پایان تاکیدکرد: مطالبات ایران باید به صورت کامل پرداخت شود.

استفاده از منابع ایران در عراق برای تامین کالاهای اساسی

برپایه این گزارش، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری کشورمان به نخست وزیر عراق و تشکر از پشتیبانی وی از گسترش روابط و همکاری های دو جانبه، گفت: امروز با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر دارایی، جلسات سازنده ای داشتیم و به توافق های خوبی دست یافتیم.

وی افزود: در ماه های گذشته در اجرای تفاهم سال قبل مسائلی به وجود آمده بود که امروز به این نتیجه مشترک رسیدیم که از منابع ایران در کشور عراق بابت تامین کالاهای اساسی استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما در مذاکرات با دوستان عراقی تأکید کردیم که نمی خواهیم عراق در این تفاهم نامه متحمل آسیبی شود، بنابراین توافق کردیم در چارچوب تفاهم نامه مشترک دو کشور، در موارد غیرتحریمی با یکدیگر همکاری کنیم.

همتی در ادامه با اشاره به حجم مراودات تجاری بخش دولتی و خصوصی دو کشور، تاکید کرد: باید بر افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و عراق تمرکز کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که با تاکیدات نخست وزیر به بانک مرکزی عراق بتوان توافق ها را هرچه سریعتر عملیاتی کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران الکاظمی: برای عبور از شرایط سخت در کنار ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الکاظمی: برای عبور از شرایط سخت در کنار ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید