خانه امین لشکر یکی از خانه های تاریخی ایران به شمار می رود

به گزارش وبلاگ داریوش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خانه امین لشکر یکی از خانه های تاریخی ایران به شمار می رود.

خانه امین لشکر یکی از خانه های تاریخی ایران به شمار می رود

از یکی دو سه سال گذشته که تصاویری از خانه ای ویرانه در محله تاریخی پامنار در انتهای پیچ کوچه آقاموسی در فضای مجازی منتشر شد و همان به مرور به رسانه ها راه پیدا کرد، نامش را خانه شکوه السلطنه گذاشتند، همسر عقدی ناصرالدین شاه و مادر مظفرالدین شاه که می گفتند در اواخر عمر در آن خانه زندگی مینموده است. این در حالی بود که به گفته پژوهشگران تاریخ تهران، در ضلع شمالی خیابان پامنار قرار گرفته است، بنابراین نسبت دادن خانه قرار گرفته در ضلع شرقی محله تاریخی پامنار، آن هم در جنوب باغ شعاع السلطنه سابق اشتباه است. نقشه های ثبت شده مربوط به یکی دو قرن قبل تهران، نام این خانه را امین لشکر ثبت نموده اند و مهمترین شاهد آن برای این ادعا در نقشه تهران مربوط به سال 1271 شمسی است.

به گفته بهنام ابوترابیان، تهران شناس در نقشه های قدیمی نام مشخصی برای این خانه ثبت نشده است، اما احتمالا کوچه امین لشکر با احتمال 50 تا 60 درصد در همین منطقه است یا حتی خانه امروزی فقط بخشی از آن عمارت است. این تهران شناس گفته در نقشه کرشیش که سال 1275 قمری تهیه شده، نام عنایت الله خان وزیر لشکر در نزدیکی این خانه ثبت شده است.

بعلاوه بهروز مرباغی، معمار و مرمتگر چند بنای تاریخی در کوچه آقاموسی در محله پامنار گفته بعد از چندین سال پیگیری هایی که از سوی شهرداری منطقه 12 تهران انجام میشد و هیچ کدام تا به امروز به نتیجه نرسیده بودند، با بازدید شهردار تازه منطقه، به نظر می رسد این بار اتفاقات بهتری در زمین های بایر و خانه های نیمه مخروبه سرپا مانده در این منطقه از پامنار در حال رخ دادن است و مسئولان از دو ماه گذشته تا به امروز جدی تر به این بافت تاریخی و خانه هایش نظارت دارند.

عکس از: هادی زند

منبع: همگردی

به "خانه امین لشکر یکی از خانه های تاریخی ایران به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه امین لشکر یکی از خانه های تاریخی ایران به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید