تمام حقایق و افسانه های مثلث برمودا

به گزارش وبلاگ داریوش، مثلث برمودا معمایی ست که جواب قطعی نیافته است. ابهام بزرگ در مفقود شدن کشتیها و هواپیماهای متعدد، باعث شده افسانه مثلث برمودا همواره بین داستان و حقیقت پنهان بماند. هنوز تعداد نجات یافتگان مثلث برمودا بسیار کمتر از مفقودشدگان این مثلث مرگبار است. از نخستین حوادث مثلث برمودا تا آخرین نظریه مثلث برمودا کوشش برای کشف این راز ناشناخته ادامه دارد.

تمام حقایق و افسانه های مثلث برمودا

مثلث برمودا از تخیل بشر بوجود آمده یا واقعی است؟ داستان های برمودا این مثلث مرموز قرنهاست که افسانه یا واقعیت، جان انسانها را می گیرد و کشتی ها و هواپیماهای پیشرفته را به کام خود کشیده است. نام های تاریکی چون گورستان آتلانتیک، مثلث شیطان و مثلث مرگ، ترس و ابهام را در خصوص برمودا دامن می زند. آیا علم توانسته است جوابی پیدا کند؟ اگر جواب مثبت است پس چرا قصه های برمودا هنوز ادامه دارد؟ شما کدام یک را بیشتر باور می کنید؟ تمام حقایق و افسانه های مثلث برمودا را در این پست خواهید خواند.

آغاز افسانه مثلث برمودا

جزایر برمودا سده 15 میلادی به وسیله دریانوردان اسپانیایی کشف شد. این کشف به نام دریانورد اسپانیایی خوآن دو برمودز به ثبت رسیده است. در همان دوران که کشتی های اسپانیایی و پرتغالی در جزایر برمودا برای بارگیری آب آشامیدنی و آذوقه پهلو می گرفتند، شایعاتی مربوط به وجود ارواح و شیاطین در جزیره و نیز طوفان های سهمگین موسمی پروبال گرفت. این اخبار سیاه، اسپانیایی ها را که جزایر تحت تصرف و کنترلشان بود، ترساند و هرگز آنجا ساکن نشدند. آنها جزایر برمودا را جزایر شیطان نامیدند. برای نخستین بار افسانه مثلث برمودا پا گرفت و بر سر زبانها افتاد تا پنج قرن همچنان بشر درگیر معماهایش باشد.

دریانوردان اسپانیایی برای اولین بار درگیر افسانه های شوم برمودا شدند.

اولین حادثه مثلث برمودا

وقتی در سال 1918 بزرگترین کشتی ناو دریایی آمریکا بدون هیچ ردی بین وست ایندیز و بالتیمور مفقود شد، این سوال برای مردم پیش آمد: چطور ممکن است؟ نکته عجیب این بود که کشتی بدون هیچ علامت یاری SOS ناپدید شد. چندین سال بعد نشریه سانتافی نوشت: تنها دلیل ناپدید شدن کشتی بدون تماس و نشانه ای، شکار آن به وسیله یک غول دریایی بزرگ به درون اقیانوس است.

آیا پیش از این در برمودا اتفاقی نیفتاده بود؟ به طور قطع اتفاقات شومی اتفاق افتاده است. نخستین بار کریستف کلمب به این مثلث مرگبار اشاره نموده بود و طی چند سده کشتیهای زیادی را در هم شکسته بود ولی ناو سایکلوپ اولین حادثه مثلث برمودا بود که تمام مستندات آن ثبت شده است.

سانحه کشتی آمریکایی از نخستین حوادث ثبت شده مثلث برمودا در قرن 20

نخستین کاوشگران مثلث برمودا

ویلیام بیب و اوتیس بارتون نخستین کاوشگران برمودا بودند که در یک گوی فولادی کوچک به نام بتیسفر در نزدیک برمودا فرود آمدند. این اولین کوشش جدی برای اکتشاف مثلث ناشناخته در اعماق دریا بود.

آنها در سال 1931 در خصوص برمودا نوشتند: به مقدار مریخ یا زهره ناشناخته بود.

برمودا برای آنها چنان مجهول بود که اعلام کردند اقیانوس شناسی مدرن به همان مقدار از اعماق دریا می داند که یک محقق جانورشناسی سرگرم جوندگان آفریقایی است در حالی که فیل ها و شیرها در طبیعت پرسه می زنند.

نخستین کاوشگران مثلث برمودا در گوی فولادی موسوم به بتیسفر

مثلث برمودا کجاست؟

برمودا بخشی از خطوط پرتردد دریایی و هوایی جهانست که روزانه به مقصد آمریکا، اروپا و کارائیب در حرکت هستند. اما قبل از آن مثلث برمودا را باید افسانه اقیانوس اطلس دانست. این مثلث رازآمیز در محدوده ای بین میامی فلوریدا، جزیره برمودا و پورتوریکو قرار می گیرد جایی که از اواسط قرن 19 تا امروز به زندگی 8000 نفر سرانجام داده است. شرایط نامعلومی در این مثلث جریان دارد که باعث بروز حوادث باورنکردنی می گردد. هواپیماها و کشتیهایی زیادی بدون ارسال پیغام در این منطقه ناپدید شده اند. اولین بار وینسنت گدیس در سال 1964 عبارت مثلث برمودا را در مجله آرگوسی به کار برد.

هرچند نظریه های خیالی بی شماری در خصوص مثلث برمودا ارائه شده است اما هیچ کدام از آنها دلیل قانع نماینده ای برای ناپدید شدن اسرارآمیز ارایه نداده اند. نکته عجیب اینکه مردم محلی برمودا هر روز بدون حادثه و اتفاق ناخوشایندی در دریا کشتی و قایق می رانند.

موجودات مثلث برمودا

رازهای حل نشده مثلث برمودا به داستان موجودات خیالی و فرازمینی دامن زده است. به طور طبیعی این ناشناختگی، سوژه ای مجذوب نماینده برای خلق اسطوره ، روایت های عجیب و قصه های بی شماری شده که قابل اثبات نیست. از هیولاهای دریایی و شهر گمشده آتلانتیس تا بیگانگان کرات دیگر و اشعه های مرموز، نمونه ای از این داستان های خیالی هستند. در واقعیت صرفا موجودات آبزی در برمودا وجود دارند، موجوداتی که به ندرت در محیط اقیانوسی سکونت می نمایند و مقاومت زیادی در برابر شرایط آب و هوایی از خود نشان می دهند. با این حال چند قرن است که فکر بشر موجودات مثلث برمودا را به صورت خیالی می سازد تا پاسخی به این راز بدهد.

نجات یافتگان مثلث برمودا

چه کسانی از معمایی ترین نقطه زمین یا مثلث شیطان نجات پیدا نموده اند؟

در حادثه هواپیمای سال 1945، یک نفر نجات یافت.

نوامبر سال 1947 هواپیمای B-29 در مثلث برمودا گم شد. دو خدمه آن ناپدید شدند اما 18 نفر دیگر زنده ماندند و در فاصله 385 مایلی از برمودا نجات یافتند.

در دو سانحه هوایی سال 2019 شش نفر سرنشین هواپیما نجات پیدا کردند.

طبق گزارش حوادث هوایی و دریایی، نجات یافتکان مثلث برمودا از سال 1945 تا به امروز 25 نفر اعلام شده است.

نظریات مثلث برمودا

ناهنجاری مغناطیسی مثلث برمودا

مشکل جهت یابی قطبنما یکی از دلایل حوادث مثلث برموداست، خیلی از نظریات مثلث برمودا در خصوص نوعی ناهنجاری مغناطیسی در این منطقه گفته اند در حالی که شاهدی برای این موضوع یافته نشده است. عده ای این نظریه را مطرح نمودند که با یکی شدن شمال مغناطیسی و جغرافیایی این حوادث بروز می نماید اما این مساله در جهت ویسکانسین به خلیج مکزیک نیز اتفاق افتاده است و فقط مربوط به مثلث برمودا نیست.

امواج بزرگ دریایی مثلث برمودا

دانشمندان انگلیسی برای معمای برمودا جواب دیگری یافته اند. طبق این نظریه امواج بزرگ که تا 30 متر ارتفاع دارد، عامل ناپدید شدن کشتی ها و هواپیما ها است. آنها معتقدند در مثلث برمودا از سه جهت طوفان شدیدی ایجاد می گردد که امواج بلند فراوری می نماید.

خطای انسانی در مثلث برمودا

نظر بعضی کارشناسان از پیشامدهای برمودا، صرفا خطای انسانی است و نه هیچ دلیل فرازمینی. چرا که روزانه ساکنین این محدوده بدون هیچ مسئله ای درآن تردد دارند.

گازهای متان مثلث برمودا

اسناد و گزارشها خبر از وجود گاز متان در مثلث برمودا می دهد. شناور بودن در آب تحت تاثیر این گاز قرار می گیرد، موضوعی که امکان غرق شدن را بالا می برد. امکان فوران کردن متان، احتمال آسیب زدن به هواپیماها را نیز تقویت می نماید. بعضی معتقدند همین امر جوابگوی بسیاری از رویددهای غیرطبیعی گزارش شده در خصوص مثلث برمود از جمله شعله های آتش است.

طوفان مثلث برمودا

طوفان های شدید می تواند عامل تهدید نماینده باشد. این طوفان ها که در آبهای گرجهتی شکل می گیرد همواره خسارات زیادی به بار آورده است.

ابرهای شش ضلعی مثلث برمودا

در محدوده مثلث برمودا ابرهایی جریان دارند که معادل یک بمب با سرعت 273 کیومتر در ساعت و امواجی با ارتفاع بیشتر از 14 متر فراوری می نمایند. چنین نیروی بزرگی کافی ست تا هواپیماها و کشتی های در حال عبور از منطقه را با چالش روبرو کند.

آخرین نظریات برمودا

دانشمندان دانشگاه کرنل می گویند بعد از سالها تحقیقات ژئوشیمیایی روی گدازه های اقیانوسی به سرنخهای تازهی رسیده اند. در عمق آب های این منطقه دهانه های آتشفشانی بزرگی پیدا شده که عامل فرو رفتن کشتی ها به سمت پایین می گردد و به دلیل فشار زیادی که در کف اقیانوس هست، آنها را قطعه قطعه می نماید. آتشفشانهای برمودا هیچ شباهتی با آتشفشانهای زمین ندارد.

مثلث برمودا در ادبیات

کتابها و مقالات زیادی در خصوص مثلث مرگ نوشته شده و به شکل های مختلف مثلث برمودا در ادبیات را مطرح نموده است. جدا از داستان و رمان، چند اثر از بین آنها تاثیر عجیبی به جا گذاشتند. در نبود اطلاعات و دانش کافی برای آنالیز ناپدید شدن پرواز 119 در سال 1964، وینسنت گدیس نظریه خود را در مقاله ای به نام مثلث برمودای مرگبار مطرح نمود. مقاله ای که سالها مرجع این موضوع شد.

کتاب مثلث برمودا نوشته چارلز برلیتز معروفیتی جهانی یافت. این کتاب در سال 1974 از پرفروشترین کتابها شد و نزدیک به 20 میلیون نسخه آن به 30 زبان جهان منتشر شد. برلیتز به صورت مفصل نظریات مختلف در خصوص مفقود شدن کشتیها و هواپیماها را از منظر فراطبیعی آنالیز کرد. یکی از این نظریه ها بیان این مطلب بود که مثلث برمودا، محصول جانبی تخریب اقیانوس اطلس است.

لری کوشس، کتاب راز حل شده مثلث برمودا را سال 1975 منتشر کرد. او گزارشات مربوط به ناپدید شدن کشتی ها را در کتاب برلیتز مورد انتقاد قرار داد.

لورنس دیوید کخ کتاب راز مثلث برمودا در سال 1975 منتشر ساخت. کخ به نظریات گدیس و برلیتز حمله کرد و آنها را اغراق آمیز توصیف کرد. بعلاوه مدعی شد راه حلی در خصوص مثلث برمودا یافته است.

بعلاوه جیمز ولنتاین در کتاب خود مجموعه ای از عکسها و ترسیمهای مربوط به مثلث برمودا را جمع آوری کرد. این تحقیق تاثیرگذار مبنای فیلمی شد که در سال 1978 به وسیله رنه کاردونا ساخته شد. بر اساس این کتاب فیلم مستندی نیز به وسیله ریچارد فریدنبرگ در سال 1979 فراوری شد.

سوالات متداول

مثلث برمودا کجاست ؟

مثلث برمودا که به مثلث شیطان نیز معروفیت دارد، در اقیانوس اطلس قرار گرفته است. محدوده جغرافیایی آن بین پروتوریکو، میامی و جزیره برمودا واقع شده است. این منطقه مساحت زیادی را در برمی گیرد و آبهای اقیانوس در این بخش خیلی عمیق هستن

آیا راز مثلث برمودا کشف شده است؟

داشنمندان تئوری های متفاوتی برای راز مثلث برمودا طرح نموده اند. در آخرین نظریات ابر شش ضلعی و آتشفشان اقیانوسی عامل اتفاقات این منطقه اعلام شده است.

دلیل مرگبار بودن مثلث برمودا چیست؟

با وجود دلایل مختلف علمی و غیر علمی، دلیل مرگبار بودن مثلث برمودا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. از دلایل جغرافیایی چون طوفان های سهمگین، موج های سه جانبه و آتشفشان اقیانوسی تا دلایل غیر علمی چون میدان مغناطیسی شدید، هیولای دریایی و دیگر داستان های تخیلی همچنان وجود دارد.

بدترین سوانح مثلث برمودا چیست؟

حوادث زیادی در این منطقه اتفاق افتاده است که باعث ناپدید شدن ناوگان دریایی و هوایی و کشته شدن شمار زیادی شده است. کشتی سایکلوپ، پرواز 19، کشتی کارول ا.دیریینگ، هواپیمای استارتایگر نمونه بدترین سوانح هستند.

چه کسی اولین بار مثلث برمودا را کشف کرد؟

کریستف کلمب کاشف سرزمین های تازه، با مشاهده تغییرات غیر معمول قطب نما و شعله های بزرگ آتش، گزارشی از این منطقه ناشناخته ارایه داد. او نخستین فردی ست که مثلث برمودا را کشف کرد.

آیا کسی از مثلث برمودا نجات یافته است؟

جواب مثبت است. طی 60 سال گذشته 25 نفر به شکل معجزه آسایی از این مثلث مرگبار جان سالم به در برده اند. نکته عجیب این است که نجات یافتگان مربوط به پرواز هواپیما بوده اند و از سوانح کشتی کسی زنده بیرون نیامده است.

آیا مثلث برمودا هنوز کشتیها و هواپیماها را غرق می نماید؟

جواب مثبت است. سه سانحه هوایی در سال 2019 رخ داد.

منبع: تریپ

به "تمام حقایق و افسانه های مثلث برمودا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام حقایق و افسانه های مثلث برمودا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید