بحران کم آبی در خاش سیستان و بلوچستان

به گزارش وبلاگ داریوش، خبرنگاران/سیستان و بلوچستان نماینده مردم خاش، تفتان، میرجاوه و بخشهای کورین و نصرت آباد زاهدان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تنش های آبی در خاش و شهرهای استان در فصل گرمای تابستان گفت: تامین آب شرب مردم شهری، روستایی و عشایری باید مهمترین اولویت دولت باشد.

بحران کم آبی در خاش سیستان و بلوچستان

اسماعیل حسین زهی در حاشیه بازدید مشترک خود به همراه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان و فرمانداران خاش و تفتان از مناطق شهری و روستایی به وبلاگ داریوش گفت: با توجه به اینکه مردم منطقه با بحران کم آبی و بی آبی روبرو شده و اجرای طرح های آبرسانی و تامین آب شرب مردم از ضرورت های اجتناب ناپذیر بوده، بنابراین از مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان دعوت کردیم به خاش و تفتان سفری داشته باشند و بررسی های لازم برای رفع مسائل حوزه تامین آب شرب مردم صورت گرفت و مقرر گشت در کمترین زمان ممکن و با انجام کارهای کارشناسی شده نسبت به رفع مسائل مردم اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه شبکه آب شهری در گستره هفت هکتاری کار شده و هم اینک با گذشت حدود چهار دهه از انقلاب وسعت خاش به بالای 3000 هکتار رسیده و نیاز آبی مردم نیز صد چندان شده است افزود: تاکید ما بر حفر چاه های جدید و یا اجاره کردن چاه های آب شرب شخصی و نیز اصلاح شبکه های آبرسانی و مدیریت درست توزیع آب برای مقابله با شرایط بحرانی است.

وی گفت: تسریع در اجرای پروژه های نیمه تمام آبرسانی مانند مجتمع چاه احمد و دشت آبخوان، اجرای شبکه شهید خیابانیان و طرح های اولویت داری است که می توانند در کمترین زمان مسائل مردم را حل کنند.

حسین زهی ادامه داد: با انجام کارها و مدیریت جهادی و برنامه ریزی و هدف گذاری درست و تدبیر به موقع می توان مسائل مردم را کاهش داد، بنابراین در حوزه تامین آب شرب مردم شهری و روستایی و عشایری بایستی به بهترین نحو خدمات به مردم ارائه شود.

صاحب گل صالحی فرماندار خاش هم گفت: شبکه آبرسانی این شهرستان ظرفیت و توان تامین آب شرب مورد نیاز 110 هزار نفر جمعیت شهری را ندارد و علاوه بر آن جمعیت روستایی و عشایری خاش نیز با تنش بالای بی آبی روبرو اند.

صالحی افزود: هم اینک آب خاش از 11 حلقه چاه به طول 90 کیلومتر با خط انتقال فرسوده و با عمر بالای سی سال جهت 18 هزار خانوار و با ظرفیت 290 لیتر بر ثانیه تامین می شود که با توجه به فرسوده بودن بالای 60 درصد از شبکه آب شهری و نیاز به اجرای 35 کیلومتر شبکه جدید آب و وجود لوله های قدیمی و با قطر پایین و وجود انشعابات غیرمجاز باید برای مقابله با شرایط بحرانی تدبیر کنیم.

وی گفت: در دراز مدت و با لحاظ کردن جمعیت 230 هزار نفری به 337 لیتر بر ثانیه آب نیاز داریم تا در شرایط گرمای تابستان و افزایش مصرف بتوانیم توزیع آب را مدیریت کنیم.

صالحی تاکید کرد: مطالعه برای خط انتقال فاضلاب و ایجاد مخزن سی هزار متر مکعبی و اصلاح 40 کیلومتر شبکه آبرسانی و اجرای 35 کیلومتر توسعه شبکه آب و نیاز به تامین لوله به میزان 15 تا 60 کیلومتر و توجه به آبرسانی سیار و واگذاری انشعابات به مردم باید از اولویت های مهم اداره آب و فاضلاب استان باشد.

محمدحسن اجباری سرپرست فرمانداری تفتان نیز گفت: افزون بر پنجاه هزار جمعیت این شهرستان در شهر و افزون بر 400 روستای منطقه نیازمند اجرای شبکه های آبرسانی، اختصاص تانکر آب سیار، مستقل کردن اداره آب و فاضلاب و اجرای پروژه های نیمه تمام هستند.

عیدمحمد قلندرزهی بخشدار مرکزی خاش نیز گفت: افزون بر 100 گزارش از تنش بی آبی و کم آبی و بحران در این موضوع داریم که بیشترین مراجعات مردمی و شوراها و دهیاران به بخشداری برای پیگیری معضلات حوزه تامین آب شرب است.

وی با قدردانی از حمایت های فرماندار خاش و حضور کننده مردم خاش در مجلس و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان برای حل مسائل مردم منطقه بیان کرد: در سفر یک روزه مسئولان استانی و محلی خاش مسائل بی آبی و کم آبی مردم مناطق چاه سالار، چاه صفر، دوربن، چاه کمال، چاشهی، پی گل، کهنوک و حوزه کارواندر، حوزه دشت آبخوان، شوگه، تلگزی، الله آباد، قاسم آباد، برهان آباد، بیت آباد، ناصری، کمال آباد، کلکلی، مهربان، نصرت آباد، میرزاباد، نجف آباد، ناصر آباد، اسماعیل آباد، اکبرآباد، عباس آباد، کلکوه و حوزه سنگان و غیره مورد بررسی قرار گرفت.

علیرضا شهنوازان بخشدار پشتکوه خاش هم گفت: مسائل روستاهای فاقد آب شرب روستایی دوربن، پروژه چاه کمال نورالله، تجهیز چاه سبزگز و شهرک گلستان و فیض آباد و نیز حوزه گرنچین و گزو پیگیری و مقرر شد دو هفته یکبار آب شیرین به شبکه آبرسانی دوربن تزریق شود.

قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان نیز گفت: هم اینک کار آبرسانی به 1246 روستای استان به صورت سیار انجام می شود، اما اعتقاد داریم این کار عاقلانه نیست و برای رفع مسائل مردم در این بخش باید تدابیر لازم اتخاذ شود تا با اجرای شبکه های آبرسانی آب شرب در شرایط آسان به مردم برسد.

وی گفت: تلاش ما بر این است که پروژه چاه احمد تفتان را در اسرع وقت به بهره برداری برسانیم و پروژه دشت ابخوان خاش نیز از هفته آینده مجددا از سر گرفته می شود.

وی افزود: پروژه آبرسانی پانصد روستایی از سمسور را نیز برای کاهش تنش آبی در شهرستان تفتان تعریف کرده ایم که قطعا با اجرای آن گام مهمی در حل مسائل مردم برداشته می شود.

قاسمی ادامه داد: روستاهای خاش با مسائل فراوان و بحران کم آبی روبرو اند و قطعا با اولویت بندی اجرای طرحها تلاش می کنیم با انجام کارهای کارشناسی شده و تامین اعتبارات لازم تنش های آبی را کاهش دهیم.

وی گفت: با اخذ مجوزهای لازم و حفر چاه های جدید و تجهیز چاههای دوربن و کلچات و اصلاح خطوط و شبکه های آبرسانی و اجرای برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت می توانیم بخش بزرگی از مسائل مردم را رفع کنیم و با خریداری لوله های آب و اختصاص سهمیه ای برای خاش نیز می توان با بحران کم آبی و بی آبی در منطقه مقابله کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بحران کم آبی در خاش سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران کم آبی در خاش سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید