اولین آزمایش تنفسی کرونا COVID، 19 در آمریکا مجوز استفاده گرفت

به گزارش وبلاگ داریوش، اولین آزمایش کرونا COVID-19 به صورت تنفسی، توانست مجوز استفاده اضطراری به وسیله سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) را دریافت کند. این دستگاه سه دقیقه طول می کشد تا نتایج را اعلام کند و معین شده است که اندازه دقت آن بیش از 90 درصد در تشخیص موارد مثبت COVID-19 است.

اولین آزمایش تنفسی کرونا COVID، 19 در آمریکا مجوز استفاده گرفت

دستگاه نو تست تنفسی را شرکتی به نام InspectIR ساخته و از طیف سنجی جرمی کروماتوگرافی گازی (GC-MS) برای تجزیه و تحلیل نمونه های تنفسی استفاده می نماید. مانند نمونه های اولیه تشخیص تنقسی کووید، این دستگاه وجود ذرات ویروسی خاص را شناسایی نمی نماید بلکه برای انتخاب الگوهایی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) طراحی شده است که با عفونت SARS-CoV-2 همراهی دارند. شرکت سازنده می گوید که با یک الگوی متشکل از 5 ترکیب عالی خاص می تواند به طور موثر موارد مثبت COVID-19 را شناسایی کند.

بیانیه FDA نشان می دهد که مجوز استفاده اضطراری از این روش تشخیصی در پی نتایج خوب یک مطالعه بزرگ روی 2500 نفر صادر شده است. این تحقیق نشان داده که این آزمایش 91.2 درصد از موارد مثبت COVID-19 را به درستی تشخیص می دهد، معیاری که در پزشکی به آن حساسیت آزمایش گفته می گردد.

ویژگی تست حتی بالاتر است و 99.3 درصد موارد منفی را به درستی شناسایی کرد. (ویژگی یعنی اینکه یک آزمایش وقتی کسی را منفی گفت، واقعا آن شخص از نظر یک بیماری خاص، منفی باشد.)

مجوز FDA برای دستگاه تنفس سنج InspectIR بدون شک یک نقطه عطف است، اما استفاده از دستگاه مستلزم اپراتورهای آموزش دیده است.

هنوز قیمتی برای این دستگاه تعیین نشده است، در ماه های آینده این دستگاه به صورت محدود فراوری خواهد شد. این شرکت ظرفیت فراوری حدود 100 دستگاه در هفته را اعلام نموده. گفته می گردد که هر دستگاه، قادر به پردازش حدود 160 نمونه در روز است.

بنابراین، به طور واقع بینانه، نفس سنجی InspectIR احتمالاً در چند ماه آینده فقط به صورت پراکنده در بیمارستان ها یا سایت های سیار تست COVID-19 استفاده خواهد شد.

البته در ماه فوریه، تیمی از محققان در سنگاپور هم یک دستگاه کوچک آزمایش تنفسی COVID-19 ساخته بودند. این دستگاه هم ترکیبات آلی را برای شناسایی ویروس تحلیل می کرد. اما اولین بار است که یک دستگاه ساخته شده مشابه در آمریکا مجوز FDA گرفته است.

منبع: FDA

منبع: یک پزشک

به "اولین آزمایش تنفسی کرونا COVID، 19 در آمریکا مجوز استفاده گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آزمایش تنفسی کرونا COVID، 19 در آمریکا مجوز استفاده گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید