اهمیت استاندارد خودروهای وارداتی

به گزارش وبلاگ داریوش، در پی ابلاغ آیین نامه واردات خودرو، اینکه چه خودروهایی با شرایط اعلامی و به ویژه سقف قیمتی تعیین شده، امکان واردات خواهند داشت، مورد توجه است. کیفیت خودروهای وارداتی نیز یکی از مهمترین مسائل است.

اهمیت استاندارد خودروهای وارداتی

شرکت های واردکننده بایستی مستندات استاندارد خودرو های موردنظر خود برای واردات را ارائه کنند. همچنین باید برای کسب مجوز سازمان محیط زیست مبنی بر یورو 6 بودن خودروها، نیز اقدام کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد از ارتقا رتبه ایران در زمینه استاندارد از 26 به 22 خبر داد و گفت: در پنج حوزه خدماتی شامل آموزش و پرورش، توانبخشی، اماکن ورزشی، خدمات پستی و گردشگری استاندارد تدوین شده و استاندارد خدمات پس از فروش خودرو و لوازم خانگی هم امسال اجباری می شود.

مهدی اسلام پناه در یک نشست خبری با بیان اینکه ایران 398 کرسی بین المللی دارد، گفت:

جزو کشورهای صاحب عنوان در بحث استاندارد هستیم. همچنین در جدیدترین رتبه بندی استاندارد، رتبه ایران از بین 167 کشور عضو ایزو از 26 به 22 ارتقا پیدا کرده است.

وی درباره استانداردهای 85گانه خودرو نیز بیان داشت: استانداردهای 85گانه سختگیرانه نیست. در اروپا و برخی دیگر از کشورها شاهد استانداردهای سختگیرانه تری هستیم. آنها حتی استانداردهای درون شرکتی هم دارند. عمل به قانون و رفع گلایه های مردم در دستور کار استاندارد واقع شده است و در نتیجه اعمال استانداردها امروز پنج خودروی ضعیف، پر عیب و غیر ایمن از خط تولید خارج شده است.

وی همچنین درباره واردات خودرو نیز گفت:

باید خودروهایی وارد کشور شود که استاندارد بوده و کیفیت های مدنظر سازمان را پاس کند. این موضوع هیچ ربطی به قیمت آن خودروها و اقتصادی یا غیراقتصادی بودن آنها ندارد.

اسلام پناه در ادامه با بیان اینکه تعداد استانداردهای ملی به 34 هزار و 800 مورد رسیده، اظهار کرد: بازنگری استاندارد بنزین یورو 5، بازنگری استاندارد گاز طبیعی، بازنگری استاندارد نفت کوره، همچنین تدوین 10 استاندارد تکلیفی در زمینه مدیریت پسماند، به روزرسانی 10 استاندارد از استانداردهای 85گانه خودرویی و بازنگری اساسی استاندارد ملی برنج از جمله اقدامات اجرا شده در ماه های اخیر است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه از اجباری شدن خدمات پس از فروش خودرو خبر داد و ادامه داد: این مهم در جلسه اخیر شورای عالی استاندارد به تصویب رسید و در شورای بعدی عالی استاندارد تا پیش از پایان سال برگزار می شود، خدمات پس از فروش لوازم خانگی نیز مشمول استاندارد اجباری خواهد شد.

اسلام پناه همچنین با بیان اینکه در آخرین رصد این سازمان از صنایع تعیین شد که اندازه کم فروشی محصولات مختلف کاهش یافته، توضیح داد: از ابتدای امسال طرح کنترل و پایش وزنی فراورده های تولیدی کشور و ابتدا از 14 استان در محصولات غذایی و محصولات مرتبط با موضوع یارانه اجرایی شد. با نمونه گیری از 365 نمونه برند کالایی، 41.6 درصد کم فروشی برای کالاها احصا شد. پایش های اجرا شده در قالب خرید از بازار بوده است.

به گفته وی در طرح دوم که در محل کارخانه های تولیدی اجرایی شد، گستردگی کالاها بیشتر شد و در نمونه برداری از 699 نمونه برند، کم فروشی 39.6 درصدی احصا شد. طرح پایش وزنی اکنون در مرحله سوم واقع شده است و به صورت ماهانه از استان ها به سازمان ملی استاندارد گزارش ارسال می شود.

اسلام پناه در مورد کیفیت خودروهای وارداتی نیز اظهار کرد:

خودرویی که دارای استاندارد باشد و معیارهای کیفی را از نظر استاندارد رعایت کرده باشد باید وارد کشور شود.

وی در ادامه اضافه کرد: ما با جزئیات نام شرکت تولیدکننده و نرخ خودرو و… کاری نداریم. تاکید ما بر واردات خودروی استاندارد است. غیر از این باشد برابر با قانون برخورد می کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران توضیح داد: در قانون هم ورود ما به این مساله صراحتاً مورد تاکید قرار گرفته است و خودروهایی وارداتی پس از تأیید صلاحیت سازمان ملی استاندارد اجازه ورود به کشور خواهند داشت.

وی در ادامه در مورد کیفیت بنزین های وارداتی و تولید داخل و شایعات مبنی بر عدم ورود سازمان ملی استاندارد در بررسی کیفیت این محصول، اظهار کرد:

برای کنترل، نظارت و پایش کیفیت بنزین داخلی و وارداتی وظیفه قانونی داریم؛ در این رابطه هیچ دری برای ما بسته نیست و هیچ قدرتی یارای مقابله با قانون را ندارد. بنابراین طبق قانون هوای پاک وزارت نفت مکلف به رعایت استانداردهای بنزنی داخلی و وارداتی است و باید استاندارد ملی یورو 5 را با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین کند که البته تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پایان اضافه کرد: اخیراً محموله های بنزین وارداتی را به طور کامل کنترل کردیم و در مواردی که ایرادات محرز شد، اجازه ورود ندادیم.

آگهی های خرید و فروش خودرو

***

شما می توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ وبلاگ داریوش مطالعه کنید

منبع: بلاگ دیوار

به "اهمیت استاندارد خودروهای وارداتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت استاندارد خودروهای وارداتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید