احتمال افت فشار آب در تهران، خبری از قطع نیست

به گزارش وبلاگ داریوش، مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد گفت: باوجود افزایش مصرف و کاهش بارندگی ها برنامه ای برای جیره بندی و یا قطع آب در تهران وجود ندارد، اما در صورت ادامه افزایش مصرف آب احتمال کاهش فشار آب در برخی از شبکه ها وجود دارد.

احتمال افت فشار آب در تهران، خبری از قطع نیست

به گزارش ایسنا، علی اکبر ملکوتی با بیان اینکه تهران طی سه سال پی درپی خشکسالی را تجربه می کند و همین مساله موجب شده تا منابعی که به عنوان منابع سطحی تامین کننده آب شرب شهروندان ساکن در شهر تهران است در پشت سد ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند، اظهار کرد: میزان ذخایر سد های تهران در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته و از سال آبی جاری تا کنون تنها حدود 103.5 میلیمتر بارندگی در حوضه های آبریز را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه میزان بارش هادر مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12.9 درصد کاهش داشته است و باید توجه داشت که سال قبل نیز سال آبی خشکی بود، گفت: میزان بارش ها در مقابسه با مدت میانه بلند مدت نیز 39 درصد کاهش یافته است، به دلیل بارش ها خداوند را شاکر هستیم، اما باید در جریان باشید که این بارندگی ها به صورت برف بوده و به دلیل اینکه سرما در ارتفاعات حاکم است مانع از ذوب برف و آورد آب پشت سد ها در شرایط فعلی می شود.

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد با تاکید بر اینکه همچنان نیازمند مدیریت و کنترل مصرف در شهر تهران هستیم، اظهار کرد: منابعی که در شهر تهران برای تامین آب شرب درنظر گرفته می شود عمدتا از منابع آب سطحی است، این منابع محدود هستند و باید رویکرد مصرف تغییر کند، از آب شرب برای مصارف غیر ضرور استفاده نشود.

ملکوتی با اشاره به سنت خانه تکانی و افزایش مصرف آب در این ایام، گفت: در این شرایط لازم است که از شرایط جایگزین استفاده کنیم، از آب شرب برای شستشو در و پنجره حیات و ... استفاده نشود و از روش های کم آب بر بهره ببریم چراکه منابعی که اکنون به صورت محدود در اختیار ما است باید به آیندگان تحویل داده شود.

افزایش افسارگسیخته مصرف آب

وی با اشاره به میزان مصرف آب در شرایط کنونی، گفت: مصرف لحظه ای آب 52 هزار لیتر بر ثانیه در روز های گذشته ثبت شد، این عدد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و نباید میزان مصارف بیش از میانه 36 هزار لیتر باشد، شهروندان باید میزان مصرف را مدیریت کنند، هرچه بیشتر بتوانیم مدیریت کنیم شرایط بهتر خواهد بود.

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد شرح داد: علی رغم افزایش مصرف هیچ برنامه ای برای جیره بندی آب در تهران وجود ندارد، اما هرچه مصرف افزایش پیدا کند برای اینکه بتوانیم تامین آب در شهر تهران را داشته باشیم نیاز داریم که روزانه ذخیره های مخزن را به میزان حداقل یک میلیون و 200 هزار مترمکعب داشته باشیم، هرچقدر شهروندان آب بیشتری مصرف کنند حجم مخازن شهر تهران که به صورت شبانه روز ذخیره می شود کاهش پیدا می کند و این موضوع منجر به افت فشار در برخی از شبکه ها می شود.

ملکوتی با اشاره به لزوم توجه به مدیریت مصرف، گفت: درحال گذر از فصل سرما هستیم، افزایش دما منجر به افزایش مصرف خواهد شد پس لازم است میزان مصرف کنترل شود تا منابع به طوور صحیح توزیع شود.

وی با تاکید بر اینکه در ماه های آینده و با گرم شدن هوا شاهد ورود روان آب های حاصل از ذوب برف در بالادست سد ها به داخل مخازن آبی هستیم، شرح داد: تمام بارش هایی که در حوضه تامین آب شهر تهران داریم به صورت برف بوده که به صورت روان آب در مخازن سد ها جاری می شوند.

به گفته مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد تا کنون مکزان بارش ها کمتر از سال قبل بوده و باید میانه 300 میانه بارندگی در تهران داشته باشیم تا از منابع پایدار برخوردار باشیم، تا کنون 103.5 میلیمتر بارندگی در تهران را شاهد بودیم که در مقایسه با سال قبل که سال خشکی نیز بوده میزان بارش ها کاهش یافته است.

منبع: فرارو

به "احتمال افت فشار آب در تهران، خبری از قطع نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افت فشار آب در تهران، خبری از قطع نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید