آیا کارت گرافیک AMD 7900 XTX می تواند انویدیا را شکست دهد؟

به گزارش وبلاگ داریوش، AMD چند روز قبل از دو کارت گرافیک رونمایی کرد که در این میان XTX 7900 که با قیمت 999 دلار راهی بازار می گردد، قدرتمندترین کارت گرافیک این شرکت محسوب می گردد. این در حالی است که برترین کارت گرافیک انویدیا یعنی RTX 4090 با قیمت 1599 دلاری به دست کاربران می رسد. اما آیا این کارت گرافیک AMD با وجود قیمت پایین تر و مصرف انرژی کمتر، رقیب قدرتمندی برای کارت گرافیک پرچم دار انویدیا محسوب می گردد؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

آیا کارت گرافیک AMD 7900 XTX می تواند انویدیا را شکست دهد؟

انویدیا؛ سلطان کارت گرافیک ها

طی سال های اخیر، انویدیا معمولا در زمینه کارت گرافیک ها همیشه بهتر از AMD عمل نموده است. به عنوان مثال تکنولوژی رهگیری پرتو گرافیک های این شرکت در کل نسبت به رقبای ساخت AMD عملکرد بهتری ارائه می نماید. حتی برترین کارت گرافیک سری RX 6000 یعنی 6960 XT در مقایسه با 3090 Ti انویدیا ضعیف تر ظاهر شده است. بنابراین کاربرانی که در پی کارت های گرافیک بسیار قدرتمندی هستند، معمولا از بین محصولات انویدیا دست به انتخاب می زنند.

قیمت بسیار بالای سری RTX 3000 و 4000

انویدیا بر بازار کارت گرافیک ها تسلط دارد و بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که به علت همین موضوع، این شرکت گرافیک های خود را با قیمت بسیار بالایی راهی بازار می نماید. به عنوان مثال RTX 3090 Ti با قیمت 1999 دلار عرضه شد و اگرچه کارت گرافیک نو RTX 4090 با قیمت 1599 دلار ارائه شده، ولی همچنان قیمت بسیار بالایی دارد.

احتمالا بعضی می گویند که با توجه به توان سخت افزاری بالای این قطعات، قیمت بسیار بالای آن ها هم منطقی است. اما باید خاطرنشان کنیم که مدل های پایین رده و میان رده انویدیا هم حدود 20 درصد گران تر از کارت گرافیک های مشابه ساخت AMD هستند. در کل کارت های گرافیک سری 3000 و 4000 انویدیا به طور میانگین 25 درصد گران تر از کارت های گرافیک سری 6000 و 7000 هستند.

قدرت معماری RDNA3

انویدیا با معرفی معماری Ada Lovelace برای کارت های گرافیک خود سروصدای زیادی را ایجاد کرد و AMD هم بیکار نبوده و یک معماری نو در این زمینه توسعه داده است. معماری نو شرکت AMD با نام RDNA3 ارائه شده که در کل نسبت به نسل قبلی با ارتقای زیادی روبرو شده است.

تراشه های مبتنی بر این معماری برای اولین بار از طراحی چیپلت استفاده می نمایند. به لطف این طراحی، تراشه های موردنظر از طراحی ماژولار بهره می برند و هرکدام از بخش ها می توانند فناوری ساخت متفاوتی داشته باشند. همین موضوع منجر به کاهش هزینه ساخت می گردد. به لطف همین رویکرد، AMD پیروز شده کارت گرافیک های قدرتمندی را با قیمت کمتری معرفی کند.

بهبود مصرف انرژی و کاهش میزان

به علت استفاده از طراحی چیپلت، نوترین کارت های گرافیک AMD نسبت به رقبای ساخت انویدیا انرژی بسیار کمتری را مصرف می نمایند. به همین دلیل حداکثر مصرف انرژی کارت گرافیک 7900 XTX به 355 وات می رسد که 95 وات کمتر از مصرف انرژی کارت گرافیک 4090 انویدیا است.

همین مصرف انرژی کمتر منجر به کاهش گرمای تولیدی می گردد. در نتیجه AMD برای این کارت گرافیک ها از هیت سینک و فن های کوچک تری استفاده می نماید و تمام این اقدامات منجر به کاهش میزان کارت گرافیک ها شده است. با توجه به اینکه مصرف انرژی کارت گرافیک 7900 XTX فقط 25 وات بیشتر از نسل قبلی است، این یعنی به احتمال زیاد برای استفاده از آن نیازی به تعویض پاور نخواهید داشت.

سخن آخر

با توجه به آنالیز های انجام شده و اطلاعات موجود، RTX 4090 مقام برترین کارت گرافیک موجود در بازار را از دست نخواهد داد. از سوی دیگر با توجه به اینکه کارت گرافیک های AMD از ماه آینده راهی بازار می شوند، در خصوص عملکرد آن ها صرفا می توانیم به آمار ارائه شده از طرف AMD استناد کنیم.

با وجود اینکه انویدیا همچنان سلطان کارت گرافیک ها محسوب می گردد، ولی AMD هم در حال کم کردن فاصله خود با انویدیا است. اگر AMD بتواند به عرضه کارت گرافیک های مجذوب کننده با قیمت بسیار پایین تر نسبت به مدل های ساخت انویدیا ادامه دهد، احتمالا به مرور زمان سهم بازار این شرکت در بازار کارت گرافیک ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می نماید.

اگر در پی خرید کارت گرافیک هستید، وبلاگ داریوش چندین مدل از کارت گرافیک های انویدیا و AMD را به فروش می رساند که قبل از خرید می توانید گزینه های موردنظر خود را با هم مقایسه کنید و کامنت ها را بخوانید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ

به "آیا کارت گرافیک AMD 7900 XTX می تواند انویدیا را شکست دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کارت گرافیک AMD 7900 XTX می تواند انویدیا را شکست دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید