آموزش تعویض شمع موتورسیکلت

به گزارش وبلاگ داریوش، تعویض شمع موتورسیکلت می تواند به بهبود عملکرد و جلوگیری از خرابی و تعمیرات غیرضروری یاری کند. اگر موتورسیکلت شما به سختی روشن می گردد، احتمالا زمان تعویض شمع موتور فرا رسیده است.

آموزش تعویض شمع موتورسیکلت

عیب یابی موتورسیکلت و تشخیص زود هنگام علائم خرابی شمع موتورسیکلت می تواند از مسائل جدی تر جلوگیری کند. اگر این نشانه ها را مشاهده کردید مطمئنا زمان تعویض شمع موتور شما رسیده است. رسوبات دوده، رسوبات کربنی یا روغنی، الکترودهای ذوب شده یا فرسوده و رسوبات بین الکترودها.

اگر در زمینه تعویض شمع موتور و سایر خدمات تعمیر و نگهداری موتور سیکلت احتیاج به مشاوره رایگان یا خدمات باکیفیت ارزان دارید، می توانید به وسیله صفحه خدمات تعمیر موتورسیکلت سفارش خود را ثبت کنید و در مورد خدمات و قیمت تعمیرات تخصصی موتورسیکلت اطلاعات کاملی کسب کنید.

بعلاوه شماره تلفن سراسری 1471 در تمام روزهای هفته حتی ایام تعطیل آماده پاسخگویی و راهنمای شما در مورد خدمات تعمیر موتور سیکلت است.

نکات کلیدی

 • اگر موتورسیکلت شما به درستی روشن نمی گردد و با صدا حرکت می نماید احتمالا زمان تعویض شمع آن فرا رسیده است.
 • قبل از تعویض شمع موتور از خنک بودن آن مطمئن شوید.
 • برترین زمان تعویض شمع موتور هر 5 سال یکبار است.
 • تعویض به موقع شمع موتور می توانید به بهبود عملکرد این وسیله نقلیه یاری کند.

ابزار لازم برای تعویض شمع موتورسیکلت

برای تعویض شمع موتورسیکلت باید وسایل لازم را آماده کنید. برای این کار به آچار گشتاور، آچار سوکت، گیج حسگر سیم، ابزار شکاف شمع و مجموعه نوی از شمع ها که با موتورسیکلت شما همخوانی داشته باشد احتیاج دارید. قبل از هر کاری مطمئن شوید که موتورسیکلت شما خنک شده باشد.

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره وبلاگ داریوش بسپارید.

 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن ریزی
 • برطرف مسائل ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت

تعمیرات تخصصی موتور سیکلت با تیم وبلاگ داریوش

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره وبلاگ داریوش بسپارید.

 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن ریزی
 • برطرف مسائل ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت

تعمیرات تخصصی موتور سیکلت با تیم وبلاگ داریوش

مراحل تعویض شمع موتورسیکلت

شاید این سوال برایتان پیش آمده که شمع موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد. اگر موتور شما به سختی روشن می گردد و سیستم جرقه آن مشکل پیدا نموده یا اینکه شاهد افت سرعت موتورسیکلت در سرعت بالا هستید، باید شمع ها را آنالیز کنید. اگر متوجه زنگ زدگی و فرسودگی شدید باید برای تعویض شمع ها اقدام کنید.

در حالت کلی برترین زمان تعویض شمع موتور هر 5 سال یکبار است. برای آغاز تعویض شمع موتورسیکلت سیم شمع و درپوش را جدا کنید. سعی کنید درپوش را خیلی محکم نکشید؛ زیرا ممکن است به اتصالات آسیب برسانید.

نباید فراموش کنید بنزین قابل اشتعال و انفجار است. تعویض شمع موتورسیکلت باید در فضایی با تهویه مناسب و دور از مواد آتش زا انجام گردد. قبل از برداشتن شمع ها، همواره رسوبات شل را جدا نموده و درپوش سرسیلندر و سایر قسمت های مجاور را با دقت تمیز کنید.

مراحل تعویض شمع موتورسیکلت

در ادامه مقاله نحوه تعویض شمع موتورسیکلت را با هم آنالیز می کنیم.

1. جدا کردن شمع های معیوب

برای تعویض شمع موتورسیکلت با جدا کردن شمع های آسیب دیده و خراب آغاز می کنیم.

 • ابتدا موتورسیکلت را روی پایه نگهدارنده محکم کنید.
 • مخزن سوخت را برای دسترسی به شمع جدا کنید.
 • رسوبات را جدا نموده و پوشش سرسیلندر و تمام بخش های کناری که ممکن است به ورود زباله، کثیفی و گرد و غبار به سوراخ های باز شمع یاری کند را تمیز کنید. برای جلوگیری از آسیب، زمان برداشتن درپوش شمع، سیم های شمع را نپیچانید.
 • درپوش شمع را جدا کنید. برای این کار درپوش شمع را به آرامی در هر دو جهت بچرخانید تا درپوش و عایق بندی آن باز شوند. درپوش را بالا بکشید و آن را از شمع جدا کنید.
 • شمع را بردارید. قبل از استفاده از آچار سوکت، سوکت شمع را روی شمع قرار دهید و به آرامی آن را در هر دو جهت بچرخانید تا سوکت شمع جا بیفتد. آچار را به سوکت وصل و شمع را جدا کنید. شمع را مطابق با شماره سیلندر آن برچسب بزنید.
 • شمع ها را آنالیز کنید و اگر این علائم را دیدید آن ها را دور بیندازید. رسوبات دوده و کربن، رسوب روغن در نوک عایق بندی یا انتهای دوشاخه، الکترودهای ذوب شده یا فرسوده، رسوبات بین الکترودها و شکستگی سطح عایق.
آموزش تعویض شمع موتورسیکلت

2. تنظیم شکاف پلاگین شمع

بعضی از شمع های تعویضی دارای مهره ترمینال هستند که برای هر دو نوع اتصال پایه و رزوه ای مناسب می باشند. اگر مهره ترمینال نداشته باشد کافیست آن را بچرخانید تا جدا گردد.

 • شکاف پلاگین شمع را تنظیم کنید. برای این کار گیج حسگر سیم را بین الکترودهای مرکزی و کناری شمع قرار دهید و سیم را از شکاف الکترود بکشید. کشش جزئی روی حسگر سیم، نشانه اولیه تنظیم شکاف پلاگین است.
 • اگر روی سیم کشش وجود ندارد یا سیم از شکاف عبور نمی نماید با استفاده از ابزار شکاف، الکترود جانبی را کمی خم کنید. شکاف الکترود را با استفاده از گیج و ابزار شکاف تنظیم کنید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر موتور سیکلت!

3. شمع های نو را نصب کنید

در این مرحله از تعویض شمع موتور سیکلت باید شمع های نو را سر جایشان نصب کنیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • برای جلوگیری از آسیب تماشا شمع، آن را با فشار وارد رزوه های داخلی نکنید. اگر لازم شد شمع را بردارید و دوباره امتحان کنید. از فشار ملایم دست برای پیچاندن شمع بهره ببرید و سپس برای جا افتادن آن با دست فشار دهید.
 • از آچار گشتاور برای سفت کردن شمع بهره ببرید. دقت کنید که شمع ها نباید بیش از حد سفت شوند. درپوش شمع را دوباره روی شمع بگذارید و به آرامی آن را در هر دو جهت بچرخانید تا محکم گردد.
 • در این مرحله از تعویض شمع موتورسیکلت مطمئن شوید که اتصال درپوش با پوشش سرسیلندر به میزان کافی عایق بندی شده باشد. مخزن سوخت را در جای خودش نصب کنید.
نصب شمع نو موتورسیکلت

مهم ترین علائم خرابی شمع موتورسیکلت

شمع ها نقش مهمی در عملکرد موتور سیکلت شما دارند. در واقع آن ها بخشی جدایی ناپذیر از سیستم جرقه زنی موتور هستند؛ زیرا جرقه کافی برای احتراق هوا و سوخت در سیستم احتراق را فراوری می نمایند. در این قسمت مقاله قصد داریم علائم خرابی شمع موتورسیکلت را آنالیز کنیم.

 • موتورسیکلت به درستی حرکت نمی نماید.
 • گاز موتور بعد از مسیری کوتاه کاهش پیدا می نماید.
 • موتور شتاب قبل را ندارد.
 • دیر روشن شدن موتورسیکلت
 • باک سوخت موتور به خاطر گاز خفه می گردد.
 • بوی گاز از اگزوز احساس می گردد.
 • موتور به درستی استارت نمی زند.

تعمیرات موتورسیکلت با تیم کاربلد وبلاگ داریوش

عوارض عدم تعویض به موقع شمع موتور

عملکرد درست موتور به تمیزی و سالم بودن شمع های آن بستگی دارد. اگر شمع موتور کثیف باشد روی عملکرد موتورسیکلت و حرکت آن تاثیر می گذارد. عوارض به تعویق انداختن تعویض شمع موتورسیکلت عبارتند از:

1. بالا رفتن مصرف سوخت موتور

یکی از اصلی ترین نتایج عدم تعویض شمع موتورسیکلت افزایش مصرف سوخت آن است. خرابی شمع موتور به احتراق ناقص داخل سیلندرها منتهی می گردد. همین مسئله باعث افزایش مصرف سوخت تا حدود 30 درصد می گردد. بیشتر این سوخت به دلیل کارکرد ناقص شمع بدون سوختن خارج می گردد.

خرابی شمع موتورسیکلت

2. مشکل شتاب گیری موتور

در بعضی شرایط با وجود فشار پدال گاز، متوجه سرعت گرفتن موتور نمی شویم. گاهی شتاب گیری موتور به آهستگی و با تاخیر زمانی اتفاق می افتد. در این مواقع به احتمال قوی شمع موتور کثیف یا خراب شده است.

شمع موتور نقش مهمی در شتاب گیری آن دارد و خرابی آن دلیل اصلی این مشکل است. در این شرایط تنها راهکار تعویض شمع موتور در سریع ترین زمان است.

3. کدر شدن شمع ها و تغییر رنگ آن ها

یکی دیگر از عوارض عدم تعویض به موقع شمع موتور تغییر رنگ آن است. اگر شمع موتور شما سیاه و تیره شده نشانه خرابی آن است. چون شمع سالم به رنگ خاکستری است و اگر شمع موتور شما کدر شده باید آن را تعویض کنید.

عوارض عدم تعویض شمع موتورسیکلت

4. صدا دادن موتور در حالت درجا

در بعضی شرایط عایق شمع موتور دچار آسیب دیدگی می گردد. نتیجه این اتفاق، عدم ایجاد جرقه در سیلندر است. این اتفاق باعث ایجاد صدا، لرزش و ارتعاش موتور می گردد. اینجاست که باید شمع موتور هر چه زودتر تعویض گردد.

5. میس فایر یا احتراق ناقص در سیلندرها

میس فایر نتیجه احتراق ناقص سوخت و هوا در سیلندرهای موتورسیکلت است. خرابی شمع ها مهم ترین دلیل احتراق ناقص سوخت در موتور شما است. میس فایر به خروج آلاینده ها از اگزوز موتور منتهی شده و باعث آسیب به محیط زیست می گردد.

به محض مشاهده احتراق ناقص باید برای تعویض شمع موتورسیکلت خود اقدام کنید. با این کار به کاهش آلاینده ها و حفظ محیط زیست یاری خواهید کرد.

زمان تعویض شمع موتورسیکلت

6. سخت روشن شدن موتور

خرابی و کثیفی شمع موتور به سخت روشن شدن آن منجر می گردد. حتی گاهی ممکن است موتور شما اصلا روشن نگردد. چون جرقه کافی ایجاد نشده و احتراق سوخت به درستی انجام نشده است. از این رو نیروی لازم برای راه اندازی موتور فراوری نشده است.

اگر متوجه شدید موتور شما به سختی روشن می گردد باید شمع آن را چک کنید. اگر خراب شده یا آسیب دیده باید هر چه زودتر آن ها را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانید: 6 دلیل خاموش شدن موتور سیکلت هنگام رانندگی!

جمع بندی

شمع ها جزء اصلی موتور احتراق داخلی در موتورسیکلت ها هستند. آنالیز و تعویض شمع موتور سیکلت تضمین می نماید که انرژی لازم برای احتراق سوخت در زمان مناسب فراوری خواهد شد. خرابی شمع موتور می تواند دردسرساز باشد؛ بنابراین باید به موقع برای تعویض شمع موتور سیکلت اقدام کنید.

سوالات متداول

چه زمانی باید شمع موتورسیکلت خود را تعویض کنیم؟

اگر متوجه شدید موتور شما به درستی حرکت نمی نماید و شتاب نمی گیرد، ممکن است نشانه خرابی شمع آن باشد و باید آنالیز گردد.

آیا تعویض شمع ها در کارکرد موتورسیکلت تفاوتی ایجاد می نماید؟

یکی از ساده ترین کارهای تعمیر و نگهداری که می توانید برای موتورسیکلت خود انجام دهید تعویض شمع ها است. تعویض منظم شمع ها تضمین می نماید که موتور شما به خوبی کار می نماید.

اگر شمع موتور را به موقع عوض نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شمع موتور خود را به موقع عوض نکنید باعث آسیب جدی به موتور شما خواهد شد. رسوباتی که روی پلاگین ها ایجاد می گردد در نهایت می تواند باعث از کار افتادن آنها گردد. زمانی که این اتفاق می افتد سوخت ناشی از احتراق ناقص در سیلندرها می تواند دیواره سیلندر را از بین ببرد.

آیا تعویض شمع موتور باعث بهبود مصرف سوخت می گردد؟

با گذشت زمان شمع ها ممکن است مسدود شده یا آسیب ببینند و در نتیجه عملکرد موتور کاهش می یابد. تعویض شمع ها می تواند به کارکرد روان و کارآمد موتور یاری کند. علاوه بر این تعویض به موقع شمع موتور به بهبود مصرف سوخت و کاهش مواد آلاینده یاری می نماید.

منبع: آچاره

به "آموزش تعویض شمع موتورسیکلت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تعویض شمع موتورسیکلت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید