پل کشکان خرم آباد

به گزارش وبلاگ داریوش، در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران به سراغ یکی از جاذبه های بسیار زیبای خرم آباد یعنی پل کشکان خواهیم رفت و این جاذبه بسیار دیدنی را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

پل کشکان خرم آباد

پل کشکان که به زبان لری کشکو نیز گفته می گردد یکی از پل های باستانی است که تاریخ ساخت آن به دوره حکومت آل حسنویه بر می گردد که در قرن چهارم هجری قمری قرار گرفته است. این پل در شهرستان دوره و برروی رودخانه ای با همین نام یعنی رود کشکان بنا شده است.

پل کشکان در گویش لری با نام کَشکُو گفته می گردد و در متون تاریخی از آن با عنوان کژکی نام می برند.

این پل با 322 متر طول و 20 متر ارتقاع یکی از شاهکار های معماری ایران است.

پل تاریخی کشکان در شهرستان کوهدشت

این بنای بزرگ که بیش از هزار سال از ساخت آن می گذرد، در 50 کیلومتری جاده خرم آباد به کوهدشت و در راستا راه باستانی شاپورخواست طرحان بنا شده است.

این اثر تاریخی که بر روی رودخانه کشکان، از سرشاخه های مهم رود کرخه ساخته شده است.

پل کشکان 11 پایه دارد که یازده ردیف از پایه ها از سنگ های بزرگ ساخته شده است و فاصله بین آن ها 12 تا 16 متر است و اندازه هر پایه 17 در 10 متر است.

از 12 دهنه پل کشکان 9 دهنه آن با وجود گذشت سال های متمادی هنوز پابرجاست.

قسمت هایی از پل که طور مستقیم در معرض سیلاب های بهاری است، اکنون ویران شده است.

این اثر که یکی از عجایب پل سازی ایران است 11 متر عرض دارد و فاصله بین کمان طاق های با چندین طاق کوچک بیضوی شکل بسته شده است.

این بنا که به کار رفته در ساخت آن تحسین هر صاحب ذوقی را برمی انگیزد، با استفاده از مصالح ابتدایی شامل سنگ، آجر و ملات ساخته شده است.

مصالح ساخت این پل از کوه تخته منیژه در 10 کیلومتری غرب پل کشکان تهیه شده است.

بنا بر کتیبه ای که در جوار این بنا به دست آمده و هم اکنون در گنجینه باستان شناسی لرستان نگهداری خواهد شد این پل در سال 388 هجری قمری به فرمان بدر ابن حسنویه حاکم ایلام، کرمانشاه و لرستان ساخته شده و ساخت آن 10 سال طول کشیده است.

منبع: تاپ تراول

به "پل کشکان خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل کشکان خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید