روستای تاریخی میمند کجاست؟

به گزارش وبلاگ داریوش، روستای تاریخی میمند، روستایی صخره ای و دستکند با چند هزار سال قدمت در شهر بابک کرمان واقع شده که هنوز بعد از 12 هزار سال قابلیت سکونت دارد.

روستای تاریخی میمند کجاست؟

وبلاگ داریوش | سرویس گردشگری - روستای تاریخی میمند در شهر بابک کرمان یکی از باستانی ترین سکونتگاه های بشر در دنیا است که از دوازده هزار سال پیش تا کنون همچنان پا برجاست و به حیات خود ادامه می دهد. نقوش 10 هزار ساله و سفال های 6000 ساله از جمله مستندات مکشوفه ای هستند که تاریخ میمند را گواهی می دهند. روستای میمند در مهر ماه 1385 به عنوان روستای نمونه ملی گردشگری معرفی گردید و با شماره 4135 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ورودی روستای میمند

موقعیت جغرافیایی روستای میمند

میمند در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهر بابک در عرض 30 درجه و 16 دقیقه و طول 55 درجه و 25 دقیقه قراردارد. ارتفاع آن از سطح دریا 2,240 متر و وسعت آن 420 کیلومترمربع است. این روستا بین شهرهای شهر بابک، سیرجان، رفسنجان و انار قرار گرفته است. میمند در دهستان میمند، در شهرستان شهر بابک و در استان کرمان واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی روستای تاریخی میمند بر روی نقشه

نظریات درباره پیدایش سازه های زیرزمینی میمند

  • نخست این که مجموعه میمند در قرون هشتم و هفتم پیش از میلاد همزمان با قوم ماد، که در غرب ایران آثار معماری صخره ای متعددی را به یادگار گذاشته اند، توسط گروهی از اقوام آریایی به وجود آمده است. این احتمال نیز وجود دارد که بناهای صخره ای میمند ناشی از اعتقادات آیین مهرپرستی بوده باشد چرا که یکی از ارکان این آیین مبتنی بر شکست ناپذیری و جاودانگی پدیده ها است و همین عقیده آنها را به سوی تقدیس کوه ها کشانده است و معماران و حجاران میمندی که شاید آیین مهرپرستی داشته اند، معتقدات مربوط به آیین خود را در معماری سکونتگاه های خود پیاده نموده اند.
  • میمند شهربابک احتمالاً متعلق به قرون دوم و سوم میلادی است. در زمان اشکانیان در بخش جنوبی کرمان قبایل کوچ نشین به هر سو کوچ می کردند. این قبیله ها در دوره اشکانیان به طور کامل جابه جا نشده بودند و در اواخر دوره اشکانیان و اوایل دوره ساسانیان نقاط خوش آب و هوا را برای سکونت انتخاب می کردند. وجود محلی موسوم به دژ میمند، که در آن بیش از 150 اتاق مدور سنگی ساخته شده که دخمه هایی برای قرار دادن اموات بوده است به این نظریه قوت می بخشد زیرا با توجه به موقعیت این استودان ها به نظر می رسد که گورستان یاد شده مربوط به دوران ساسانیان بوده است، چرا که طبق سنت آن موقع، دخمه ها در منطقه ای کوهستانی و به دور از شهر و محل سکونت ساخته شده بودند.
علاوه بر نظریه های فوق و بر اساس سنگ نگاره ها و نقوش صخره ای موجود در این منطقه، با صحنه های شکار که دلالت بر زندگی اهالی گذشته منطقه می نماید، قدمت میمند به چند هزار سال پیش بر می گردد. مطالعات اجرا شده بر سفال های کشف شده در این منطقه نیز نشان می دهند که نمونه های یافت شده مربوط به دوره های مختلفی از جمله اشکانی، ساسانی و اسلامی می باشند.

علائم هدایت نصب شده در روستای میمند برای گردشگران

حمام روستای تاریخی میمند

حمام میمند که مثل خانه های آن در دل سنگ کنده شده یکی از عجایب این خانه ها است که به صورت حمام های سنتی دارای خزانه بوده و طبق روایات مردمان آن جا که به خاطر دارند و شواهد موجود مسائل و نکات بهداشتی در آن رعایت می شده است.ساختمان این حمام بدین طریق است که کوچه های آن را به داخل دالانی وصل می نماید. یعنی اول مانند دیگر حفره های آن کوچه کنده شده و این کوچه در خاتمه به دالانی ختم می گردد.

پس از دالان یعنی در وسط آن دری است که به رختکن حمام متصل می گردد. این رختکن دارای حوضی در وسط و سه سکو در اطراف است که درب دیگری آن را به صحن حمام وصل می نماید.در پایین صحن خزانه ای کنده شده که در سنگ است و منفذی هلالی شکل آن را به صحن وصل می نماید که برای برداشتن آب بوده و در وسط خزانه گودالی است که جای قرار دادن دیگی برای گرم کردن آب بوده و در پایین و پشت این چاله دالانی است که درب آن به خارج حمام باز می شده که آتشخانه و محل برافروختن آتش در زیر حمام قرار داشته است.

برای گرم کردن حمام منفذی بوده که دود در آن می پیچیده و آن را گرم می نموده که پس از گرم شدن گرفته می شده است و اما در طرف راست خزانه حوضی بوده که محل شستن پا و آب کشیدن آن بوده است و در طرف چپ حمام بریدگی کوچکی برای نظافت و دارو کشیدن بوده است.از نکات عجیب در این حمام آن است که سوراخی در بالای صحن و رختکن می باشد که سنگی مرمر بر روی آن گذاشته اند که این سنگ به طرز عجیبی نور را در حمام منعکس می نماید و در واقع منبع نور حمام است.علاوه بر این دیگر منابع روشنایی حمام عبارت اند از روغن گیاهی به نام کنتون یا کنده خشک پوسیده ای که کمتر دود می نماید، ریشه گیاهی به نام جلا که نوعی خار بوده و از آن کتیرا به عمل می آورند و چراغ موشی و اکنون هم حمام برق کشی شده است.

مدرسه روستای میمند

مدرسه قدیم روستا به همان شیوه و طرح واحدهای مسکونی ساخته شده است با این تفاوت که عرض و عمق کیچه و راستا ورود آن بیشتر از واحدهای مسکونی است. به طور کلی هرچه از ابتدای کیچه به عمق آن می رویم ابعاد کلاس ها گسترده تر می گردد و این به دلیل افزایش ضخامت بوده است. در مجموع این مدرسه دارای پنج فضا به عنوان کلاس و دفتر است.در جلوه کیچه مدرسه، حیاط بزرگی واقع شده است که به سنگ خشکه چین محصور شده است و درون آن درختی بنام تایی وجود دارد.

تصویری از داخل مسجد روستای میمند

مسجد روستای میمند

مسجد میمند مولود تغییراتی است که در یک یا چند واحد مسکونی داده شده است، این مسجد در حدود 120 متر مربع وسعت دارد و شکل آن مدور و نامنظم است. بعد از عبور از راهرویی به پهنای 1.5 متر به صحن مسجد می رسیم. سقف مسجد بر روی سه ستون سنگی به ارتفاع دو متر بنا شده است. محراب مسجد در سنگ کنده شده و ارتفاع آن در حدود یک متر است.حجاران میمندی که آثار و نشانه های تیشه آن ها بر در و دیوارها و سقف مسجد هنوز به خوبی نمایان است در مسجد طاقچه ها، محراب و منبر سنگی ایجاد نموده اند.

علاوه بر این درب طرفین ورودی مسجد در بدنه دیوار طاقچه هایی مخصوص قرار دادن کفش ایجاد نموده اند.کف مسجد فاقد سنگفرش و یا هر پوشش ساختمانی بوده و با قالی های دستباف میمندی فرش شده است این مسجد هیچ گونه منفذی برای نورگیری ندارد و نور آن به وسیله در ورودی مسجد تامین می گردد و بنای این مسجد با توجه به اسناد موجود به سال 1240 هجری قمری بر می گردد.

حسینیه

حسینیه میمند در وسط روستا واقع شده است و دارای سه ایوانچه با طاق گهواره های است که در خاتمهی آن ها ورودی های حسینیه قرار دارند. بنای حسینیه از تجمع چند منزل مسکونی صخره های ایجاد شده و تمام اجزای آن از سنگ تراشیده شده اند.فضاهای داخلی حسینیه دارای پلانی نامنظم بوده و 200 متر مربع مساحت دارد که چهار ستون قطور مستطیل شکل ایستایی آن را حفظ می نمایند و در گذشته یک منبر سنگی چسبیده به زمین و متکی به نخستین ستون کنار ورودی حسینیه وجود داشته است که اخیرا آن را تراشیده و به جای آن منبر چوبی قرار داده اند.حسینیه میمند همچون سایر بناهای صخره های فاقد هرگونه تزیین و اندودی است و در آن کتیبه ای که اشاره ای به تاریخ حسینیه نموده باشد وجود ندارد این در حالی است که بنای حسینیه مدام در حال تغییر بوده و در دوره های مختلف فضاهایی به آن اضافه شده تا مساحت داخلی آن جوابگوی ساکنین باشد.

مهمانسرا

مهمانسرا در محیطی به قدمت تاریخ به شیوه کاملاً سنتی و برگرفته از طبیعت و معماری تاریخی روستا برای اقامت گردشگران داخلی و خارجی مهیا است.

یکی از مکان های استراحت برای گردشگران در روستای میمند

سفره سرای سنتی

در سفره خانه سنتی، مبلمان به شیوه کاملاً سنتی و برگرفته از طبیعت و معماری تاریخی روستا ساخته شده و میزهای رستوران از سنگ و پایه چوبی دارد و با غذاهای بومی و سنتی از میهمانان پذیرایی می گردد در مبحث گردشگری نیز شرکت های خصوصی برگزار نماینده تورهای کوهنوردی و … در میمند هستند.

ویژگی های طبیعی میمند

آب و هوای میمند از نوع معتدل کوهستانی است که از ویژگی های آن زمستان های سرد و تابستان های معتدل است و روستای تاریخی میمند در مرز مشترک دشت و کوهستان واقع شده است و این دشت در فاصله شهر بابک و میمند قرار داشته و در گذشته پوشیده از درختان پسته و بادام وحشی بوده که در حال حاضر محدود به دشت های اطراف روستای میمند می گردد.کمی نزدیک تر به روستای میمند نیز درختان توت و شاه توت به وفور یافت می گردد.

دشت میمند همچنین مملو از جانوران بیابانی همچون مار، سوسمار، جوجه تیغی، لاک پشت، خرگوش و … است. به علاوه در کوهستان های میمند نیز حیوانات وحشی مختلفی مانند آهو، پلنگ، گرگ، روباه، بزکوهی، کبک و پرندگان شکاری یافت می گردد.چند رودخانه فصلی و تعدادی قنات به علاوه چند چشمه در میمند و اطراف آن وجود دارد که موجب رونق کشاورزی در این منطقه شده است.کشاورزی در میمند مانند سایر آثار طبیعی جلوه ویژه ای به این روستا می دهد در فصل بهار میمند زیباترین چهره را به خود می گیرد.

طراوت، شادابی و سرسبزی دشت میمند و آب و هوای مطلوب آن انبوهی از جمعیت شهرها و روستاهای اطراف را به سمت خود کشیده و مردم اوقات فراغت خود را در این روستا و یا در کنار چشمه ها، قنات ها و رودخانه میمند می گذرانند.

نمایی از روستای تاریخی میمند

پیشنهاد وبلاگ داریوش

روستای 3 هزارساله میمند شهربابک تنها روستای تاریخی در دنیا است که هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می توان تعامل انسان و طبیعت در هزاره دوم میلادی را به خوبی در آن دید. بنابراین سفر به این روستای تاریخی را در اولویت های سفر خود قرار دهید.

منابع: ویکی پدیا، سیتی پدیا، کجارو و بیتوته

گروه گردشگری وبلاگ داریوش

منبع: setare.com

به "روستای تاریخی میمند کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای تاریخی میمند کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید