هفته سی و سوم بارداری - تکامل جنین

به گزارش وبلاگ داریوش، هفته سی و سوم بارداری آغاز ورود به دور تکامل جنین است. با نکات بارداری هفته به هفته، هفته های بارداری و هفته سی و سوم بارداری آشنا شوید.

هفته سی و سوم بارداری - تکامل جنین

فرزند شما در هفته سی و سوم بارداری درحال ورود به دوره نهایی تکامل خود است. بیایید در مورد تغییرات فرزندتان در این مرحله و در طی بارداری هفته به هفته بیشتر بدانیم. علاوه بر این اطلاعاتی در مورد روش های آماده شدن شما برای تولد فرزندتان از جمله آماده کردن یک برنامه تربیتی و خرید لباسهای نوزاد در اختیارتان قرار میدهیم.

بدن در حال تغییر شما در هفته سی و سوم بارداری

همهی انقباضات به این معنی نیستند که شما زایمان زودرس در پیش دارید؛ از شنیدن این حرف میتوانید نفس راحتی بکشید. مثل بدن فرزندتان، بدن شما نیز مراحلی را برای تمرین آماده شدن جهت زایمان طی میکند. این انقباضات مقدماتی و گاه به گاه، انقباضات براکستون هیکس نامیده میشوند. اگرچه این انقباضات منجر به شروع زایمان نمیشوند اما بدن و ذهن شما را برای آن آماده مینمایند. اگر در هنگام وقوع آنها بنشینید، پاهایتان را بالا بگذارید و یکی دو لیوان آب بنوشید، این انقباضات برطرف می شوند. انقباضات منجر به زایمان حتی با استراحت برای یک یا دو ساعت نیز متوقف نمیشوند.

فرزند درحال رشد شما در هفته سی و سوم بارداری

فرزند شما در این مرحله فضای زیادی برای تکان دادن آرنج هایش در اختیار ندارد و این به این معنی است که شما نیز ضربات آرنج کمتری را احساس میکنید. به علت کم شدن فضای موجود درون رحم برای فرزندتان، فعالیتهای جنبن در این مرحله از بارداری کاهش پیدا میکند. همچنین در این مرحله متوجه میشوید که حرکت های فرزندتان تا حد زیادی متاثر از رفتارهای شما است. اینکه کی و چقدر غذا میخورید، در چه حالتی قرار گرفته اید و صداهایی که از فضای بیرون به گوش فرزندتان میرسد.

راهنمایی مربوط به هفته سی و سوم بارداری

آیا در مورد کار کردن تا زمان زایمانتان احساس نگرانی میکنید؟ به کارفرمای خود پیشنهاد کنید تا در هفته های آخر قبل از ترک کارتان یکی دو روز از هفته کار را در منزل انجام دهید. این کار انتقال شما از محل کار به خانه را برایتان آسان تر میکند. همچنین از قلم نیاندازید که مرخصیهای باقیمانده و مربوط به بیماری و غیرهتان را میتوانید استفاده نمایید. بسیاری از شرکت ها به کارمندانشان اجازه میدهند تا از مرخصیهای دیگرشان نیز در زمان بارداری استفاده نمایند.

لیست کارهایی که در هفته سی و سوم بارداری باید انجام دهید

  • مطالعه در مورد روش های مراقبت از نوزادان را شروع کنید.
  • ماشینتان را تمیز کرده برای فرزندتان مهیا نمایید.
  • صندلی کودک تان را در درون خودرو نصب نمایید.

بارداری هفته به هفته: نگاه از درون به جنین

هفته 33 (31 هفته پس از لقاح)

سایز جنین:

طول: 30.5 سانتیمتر(فاصله تاج تا کفل)

طول کل: 49.5 سانتیمتر

وزن: 2040 گرم.

مرحله رشد جنین: فرزند شما روز به روز تپل تر میشود.

آنچه مشاهده میکنید: مغز فرزند شما روز به روز در حال رشد و پیشرفت است. در این تصویر قسمت های آبی و قرمز جریان خون به قسمتی از مغز را نشان میدهد که وظیفهی برقراری ارتباط بین دو نیم کره مغز را بر عهده دارد.

آنچه در درون اتفاق میافتد: فرزند شما در هفته سی و سوم بارداری

فرزند شما در این هفته های پایانی بارداری وارد مرحله پایانی میشود. این مرحله به این معنی است که اندام ها و اعضای بدن فرزندتان کاملا شکل گرفته و رشد یافتهاند اما برای آماده شدن برای ورود به فضای بیرون به کمی زمان نیاز دارند. در این مرحله فرزند شما وزنی در حدود 2 کیلوگرم و قدی در حدود 43 سانتیمتر دارد. ناخن های پایش کاملا شکل گرفته اند و ممکن است مو بر روی سرش رشد کرده باشد.

مایع آمنیوتیک بدن شما حالا به بیشترین میزان خود رسیده است. جفت همچنان وظیفهی رساندن اکسیژن به جنین را بر عهده دارد اما جنین نیز با باز و بسته کردن دهانش و قورت دادن مایع آمنیوتیک به تمرین برای تنفس و تقویت ماهیچهی دیافراگمش می پردازد. او همچنان به ذخیره کردن آهن در کبدش ادامه میدهد و شبکه های عصبی بین سلول های مغزش همچنان درحال گسترش هستند. نورون ها و سیناپسها در درون مغز جنین حال شکل دریافت هستند تا بتوانند ارتباط میان سلول ها را برقرار نمایند.

فرزند درحال رشد شما: هفته سی و سوم بارداری بارداری

در هفته 33 بارداری یک تصویربرداری سونوگرافی میتواند دیدی کامل از درون رحم را در اختیار شما و پزشک تان قرار دهد. اگر پزشک شما در این مرحله نگرانیای در مورد سلامت جنین یا بارداری شما داشته باشد برایتان یک تصویربرداری بیوفیزیکی یا همان سونوگرافی بیوفیزیکال ( BPP) را تجویز مینماید. یک BPP در واقع روشی برای سنجش سلامت جنین با استفاده از تصاویر سونوگرافی و تست های بدون تنش است.

بخش سونوگرافی BPP شامل چهار بخش است. متخصص سونوگرافی در یک بازه سی دقیقهای به دنبال موارد زیر خواهد بود:

  1. حرکت های تنفسی جنین: متخصص سونوگرافی با نگاه دقیق به شش های فرزندتان به آنالیز حرکت های ناشی از تنفس جنین میپردازد.
  2. حرکت های بدن: متخصص سونوگرافی، حرکت های قسمت های مختلف جنین از جمله بدن، سر، دست ها و پاها را مورد آنالیز قرار میدهد.
  3. تن جنین: در این مرحله از رشد، جنین قادر است دست ها، پاها و انگشتانش را کشید و به حالت خمیده در آورد. متخصص سونوگرافی منتظر میماند تا جنین به انجام این حرکات اقدام نماید.
  4. مایع آمنیوتیک: با استفاده از روش های مختلف آنالیز بر روی قسمت های تاری در تصویر سونوگرافی، متخصص سونوگرافی میزان مایع آمنیوتیک موجود در رحم را مشخص میکند. این سطح مایع باید در یک محدوده خاص قرار داشته باشد؛ سطح پایین مایع میتواند نشانگر بروز مشکل در بارداری باشد.

اصطلاحاتی که باید در ارتباط با هفته سی و سوم بارداری بدانید

تصویر بیوفیزیکی ( BPP): یک روش دقیق برای مشخص سلامت جنین که از طریق با آنالیز المان های سلامت جنین در تصویر سونوگرافی و تست های بدون تنش انجام میشود.

منبع: setare.com

به "هفته سی و سوم بارداری - تکامل جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته سی و سوم بارداری - تکامل جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید