صدور ویزای توریستی ایران متوقف نشده است

به گزارش وبلاگ داریوش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، صدور ویزای توریستی ایران متوقف نشده است.

صدور ویزای توریستی ایران متوقف نشده است

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی تاکید کرد که صحبتی درباره توقف دوباره صدور ویزای توریستی ایران مطرح نشده است.

او افزود: ممنوعیتی که به اجرا گذاشته شده، ارتباطی با موضوع ویزای گردشگری ایران ندارد و به سفر به و از کشورهایی که سویه تازه در آنها شناسایی شده و سازمان جهانی بهداشت نیز هشدار سفر به این مقاصد را داده است، مربوط می شود.

او تاکید کرد که تصمیمی درباره توقف صدور ویزای توریستی گرفته نشده است.

همزمان با توسعه سویه تازه کرونا، ویروسی موسوم به اُمیکرون، کشورهای بیشتری برای مقابله با آن، محدودیت هایی را اعمال کرده اند. برخی از کشورها از جمله ژاپن به سرعت مرزها را به روی تمام مسافران بستند و برخی دیگر همچون آمریکا، سیاست های ورود مسافران خارجی را قرار است بازنگری کنند. با این وجود، سازمان جهانی بهداشت معتقد است: این ممنوعیت های همگانی نه تنها جلو توسعه ویروس را نخواهد گرفت، بلکه فشار سنگینی بر زندگی مردم تحمیل می کند و در عین حال ممکن است باعث شود کشورهای دیگری که این سویه را مشاهده می کنند از هراس اعمال ممنوعیت های مشابه اطلاعات کامل را به این سازمان گزارش نکنند.

سازمان جهانی بهداشت در عین حال در اطلاعیه تازه ای در آستانه تعطیلات خاتمه سال و کریسمس، از افراد آسیب پذیر واکسینه نشده از جمله سالمندان درخواست کرد که سفرهای خود را به تعویق بیاندازند.

در ایران نیز ستاد ملی مدیریت کرونا روز شنبه 6 آذر ورود از شش کشور آفریقایی بوتسوانا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی را به کشور ممنوع کرده است.

هرچند دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ایران پرواز مستقیم به این کشورها نداریم، اما اعلام کردیم برای ورود فرد غیرایرانی از این کشورهای یاد شده به ایران ممانعت ایجاد خواهیم کرد و ایرانی هایی هم که می خواهند مسافرت داشته باشند تا دو نوبت تست PCR منفی نداشته باشند باید در مبادی مرزی در قرنطینه بمانند. حتی ممکن است فردی تا 14 روز در قرنطینه مرزی بماند. این اطلاع رسانی ها به مردم و سفارتخانه های ما در این کشورها انجام می شود.

دکتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم از منع صدور ویزا برای کسانی که می خواهند از این کشورهای آفریقایی به ایران سفر کنند، خبر داده و گفت: یکی از شرایط ورود به کشور داشتن کارت واکسن است و طبیعتا مراجعه به کشور از کشورهای آلوده حساسیت بیشتری برایمان دارد و اگر فرد علائم داشته باشد، بررسی شده و از او تست گرفته می شود. وزارت راه، مکانی برای قرنطینه افراد آلوده در نظر گرفته است و اگر دوباره تست فرد منفی شود می تواند از قرنطینه خارج شود.

اعمال این محدودیت ها منجر به شایعه سازی هایی درباره توقف دوباره ویزای توریستی ایران شده است. صدور ویزای گردشگری ایران از اوایل سال 1399 با تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا متوقف شده بود و تنها برای اتباع خارجی که به انگیزه درمان، تحصیل و تجارت قصد سفر به ایران را داشتند، ویزا صادر می شد. در آبان 1400 یعنی پس از 20 ماه توقف صدور ویزای توریستی ایران با پیگیری های مکرر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و به دستور رئیس جمهور از سرگرفته شد. با این حال، پرس وجوها حکایت از ملاحظه و احتیاط گردشگران برای انتخاب ایران به عنوان مقصد سفر دارد. بسیاری از آژانس ها و گردشگران خارجی از میزان واکسیناسیون و مراقبت ها در ایران اطلاع دقیق و درستی ندارند و وزارت امور خارجه بسیاری از کشورها، ایران را به عنوان کشور پرخطر به لحاظ بهداشتی معرفی کرده اند که ملاحظه گردشگران برای سفر به این منطقه را بیشتر کرده است.

تورگردانان ایران چندی پیش از وزارت امور خارجه، بهداشت و گردشگری درخواست کردند اطلاعات دقیق و درست درباره پیشگیری ها و واکسیناسیون شهروندان ایرانی در اختیار کشورها قرار داده شود تا ترس از سفر به ایران فروکش کند.

منبع: همگردی

به "صدور ویزای توریستی ایران متوقف نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور ویزای توریستی ایران متوقف نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید