خواص عرق نسترن در درمان بیماریها چیست؟

به گزارش وبلاگ داریوش، خواص عرق نسترن شامل پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و مثانه و یاری به دفع آن، تقویت اعصاب، درمان طپش قلب، درمان بیماری های معده و تصفیه خون است.

خواص عرق نسترن در درمان بیماریها چیست؟

سرویس سلامت - نسترن از خانواده رزهای وحشی است و به صورت درختچه کوچکی با ارتفاع حداکثر 3 متر بوده که در حاشیه باغ ها و رودخانه ها می روید. گل های این گیاه در سه رنگ سفید، قرمز کمرنگ و سفید مایل به گلی وجود دارد. استفاده دارویی از این گیاه از گذشته مطرح بوده و در قرون وسطی از آن برای درمان بیماری های مختلف مربوط به قفسه سینه بهره می بردند. قسمت دارویی این گیاه میوه آن بوده، این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین سی بوده و از همین رو مصرف چای، شربت و مربای آن از گذشته در ایران رواج داشته است، همچنین در بعضی مناطق از میوه گل نسترن به عنوان چاشنی غذا در پخت سوپ استفاده می شود. در طب سنتی نیز خواص دارویی متعددی برای نسترن آورده شده است و مصرف دمنوش و عرق آن برای درمان بیماری های مختلف کاربرد داشته است. در ادامه این مطلب با خواص عرق نسترن بیشتر آشنا شوید.

خواص عرق نسترن (طبیعت و خواص درمانی)

میوه گل نسترن ازنظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. بعضی از خواص درمانی عرق تهیه شده از میوه نسترن به طور خلاصه عبارتند از:

  • دفع سنگ کلیه و مثانه

یکی از خواص عرق نسترن یاری به دفع سنگ های کلیوی و سنگ مثانه است. به این منظور می توان هم از عرق نسترن و هم از دم کرده میوه نسترن به صورت روزانه استفاده نمود. خوردن روزانه عرق نسترن علاوه بر یاری به دفع سنگ کلیه و مثانه، از بروز و تشکیل آن نیز پیشگیری می نماید. متخصصان طب سنتی استفاده از عرق نسترن را در مواقع قولنج، نفریت و سنگهای مثانه و تمام ناراحتی های مجاری ادرار تجویز می نمایند. جهت دفع سنگ کلیه 15 گرم میوه نسترن را ابتدا خرد کرده در 300 سی سی آب سرد جوشانده 15 دقیقه دم کرده قبل از غذا یک لیوان بنوشند.

  • ضد افسردگی، تقویت اعصاب و رفع بی خوابی

یکی دیگر از خواص عرق نسترن خاصیت ضد افسردگی آن است. مصرف شربت و چای نسترن نیز فرح بخش بوده و باعث حس شادی و طراوت می شود. برای رفع مسائل بی خوابی مفید بوده و به طورکلی باعث تقویت اعصاب می شود. به این منظور یک چهارم لیوان از عرق نسترن را با یک لیوان آب مخلوط کرده، سپس آن را شیرین کنید. از این شربت می توانید چند لیوان در روز بنوشید.

  • درمان طپش قلب و تصفیه نماینده خون

مصرف دم کرده میوه نسترن یا عرق آن باعث از بین رفتن طپش قلب و تصفیه کردن خون می شود. برای درمان تپش قلب و تصفیه خون 10 گرم میوه نسترن را به مدت 3 ساعت در 300 سی سی آب سرد خیسانده، سپس با حرارت ملایم جوش آورده 5 دقیقه جوشانده 15 دقیقه دم کرده روزی 3 فنجان بنوشید.

  • بیماری های معده

از مهمترین خواص عرق نسترن درمان بیماری های معده است. از این گیاه برای درمان زخم معده و درد معده استفاده می شود. مصرف عرق نسترن، انقباض ماهیچههای معده را رفع می نماید و معده را تقویت می نماید. در حقیقت نوشیدن 1 فنجان از عرق نسترن یا دمکرده آن در روز یاری شایانی در پیشگیری از ابتلا به مسائل دستگاه گوارش دارد هم چنین تاثیر بسزایی در تسکین درد بیمارانی که از درد معده، کلیه و روده رنج می برند خواهد داشت .

آشنایی با خواص عرق بیدمشک + طریقه مصرف عرق بیدمشک

طریقه مصرف عرق نسترن

  • برای استفاده از عرق نسترن برای درمان بیماری ها می توانید روزانه یک تا دو فنجان از آن را میل کنید. همچنین می توانید آن را به صورت شربت نیز میل نمایید، به این منظور نصف فنجان عرق نسترن را با یک فنجان آب سرد و کمی عسل مخلوط کرده و مصرف کنید.
  • بهترین زمان مصرف عرق نسترن قبل از خواب یا در صبح قبل از طلوع آفتاب است، البته شما می توانید قبل از غذا نیز 1 فنجان میل کنید.
  • برای تهیه دمکرده نسترن نیز بایستی 1 تا 3 قاشق میوه خرد شده نسترن را در آب جوش ریخته و 15 تا 20 دقیقه بگذارید به همان حال بماند؛ سپس آن را صاف و مصرف کنید. این مقدار را می توان روزی سه بار تکرار کرد. میزان مصرف می تواند بر حسب وزن تا روزی 12 گرم باشد.

مضرات عرق نسترن (موارد احتیاطی و موارد منع مصرف)

ضروری است بدانیم، مصرف خوراکی میوه گل نسترن یا عرق آن هیچ گونه مسمومیتی ایجاد نمی نماید و در خصوص مصرف مقدار زیاد و طولانی آن هم تا به امروز گزارشی ارائه نشده است. البته کسانی که به طور مدام با این گل کار کرده و در معرض میوه های نسترن هستند، ممکن است با عوارضی مانند حساسیت های تنفسی رو به رو شوند.

منبع: ستاره

به "خواص عرق نسترن در درمان بیماریها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص عرق نسترن در درمان بیماریها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید