خبرنگاران دولت انگلیس یک رویداد اسلام ستیزانه را تحریف کرد

به گزارش وبلاگ داریوش، لندن- خبرنگاران- دولت انگلیس در تداوم سیاست های اسلام ستیزانه، ماجرای اعتراض مسالمت آمیز مسلمانان به نمایش کاریکاتور موهن از پیامبر مکرم اسلام (ص) در مدرسه ای واقع در غرب این کشور را تحریف و ادعا نموده که رفتار معترضان، غیر قابل قبول است.

خبرنگاران دولت انگلیس یک رویداد اسلام ستیزانه را تحریف کرد

به گزارش روز آدینه وبلاگ داریوش، گاوین ویلیامسون وزیر آموزش انگلیس با صدور بیانیه ای بدون اشاره به جریحه دار شدن احساسات مسلمانان مدعی شده که استفاده از ادبیات تهدید آمیز غیرقابل قبول بوده و باید خاتمه داده گردد. او خواهان بازگشت به اصل گفت وگو و رعایت آزادی بیان شده است.

دیروز و امروز، ده ها نفر از والدین دانش آموزان دبیرستان بِیتلی واقع در محله یورکشایر در پی اهانت یکی از معلمانش به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص)، تجمع و توهین معلم این مدرسه به پیامبر اکرم (ص) را محکوم کردند.

یکی از والدین حاضر در این تجمع اعتراضی گفته که معلم خاطی، کاریکاتور موهنی که از پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو چاپ شده بود در کلاس درس به نمایش گذاشته است.

مسؤولان دبیرستان دیروز با صدور بیانیه ای ناچار به عذرخواهی شده و فرد خاطی را از کار معلق نموده اند. در این بیانیه همچنین استفاده از کاریکاتور موهن پیامبر، اقدامی نامناسب توصیف و تصریح شده که این بخش از مواد درسی دانش آموزان حذف خواهد شد.

بعضی گزارش های تأیید نشده حاکی است که معترضان، مدرسه و فرد خاطی را تهدید به مرگ نموده و او نیز از ترس جانش، پنهان شده است. وزارت آموزش انگلیس نسبت به این گزارش های تأیید نشده موضع گیری نموده و خواهان گفت وگوی مسالمت آمیز بین مدرسه و والدین شده است.

سخنگوی این وزارتخانه ادعا نموده که مدارس آزاد هستند تا مسائل گوناگون از جمله موضوعات چالشی و جنجال برانگیز را در مواد درسی خود بگنجانند؛ به این شرط ادعایی که توازن سیاسی رعایت گردد.

رابرت جنریک وزیر مسکن و جوامع محلی انگلیس نیز اصل ماجرا را کم اهمیت جلوه داده و گفته که از جزئیات نمایش کاریکاتور موهن پیامبر اسلام (ص) بی خبر است اما پنهان شدن ادعایی فرد خاطی بسیار ناراحت کننده است.

انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر گرامی اسلام (ص) توسط نشریه فرانسوی شارلی ابدو در سال 1393، اعتراض های گسترده ای را در سراسر دنیا در پی داشت. در انگلیس شمار زیادی از مسلمانان با تجمع در مقابل مجلس و دفتر نخست وزیری انگلیس، به اقدام این نشریه فرانسوی اعتراض کردند. آن ها همچنین طوماری که در آن اهانت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) محکوم شده بود و دارای امضای یکصد هزار نفر از مسلمانان بود را تحویل دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر وقت انگلیس دادند.

اما کامرون ضمن حمایت از نشریه شارلی ابدو ادعا کرد که اگرچه این کاریکاتورها می توانند برای بسیاری از مسلمانان توهین آمیز باشد، باید از حق انتشار آزادانه نشریات در آنچه او یک کشور آزاد نامید دفاع کرد؛ ادعایی که در کنار گسترش اسلام هراسی سازمان یافته و تشدید نفرت از مسلمانان به ویژه پس از برگزیت چندان خریدار ندارد.

مسعود شجره دبیر سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس معتقد است که اسلام هراسی در انگلیس دیگر از مرحله هراس و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است. وی می گوید که بی تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان یاری نموده است.

شجره همچنین بیانیه وزیر آموزش انگلیس که والدین نگران را به استفاده از خشونت و تهدید علیه مدرسه متهم نموده، عمیقاً نگران کننده توصیف و تصریح نموده که تصاویر منتشر شده از اعتراض مقابل مدرسه چنین ادعایی را اثبات نمی کند.

شجره خاطر نشان کرد که ادعاهای مطرح شده از سوی وزارت آموزش انگلیس اولاً باعث انحراف در پرداختن به اصل موضوع (نمایش کاریکاتور موهن پیامبر) شده که به نظر می رسد یک اقدام نژاد پرستانه و عمدی از سوی معلم بوده و ثانیاً والدین مسلمان و دانش آموزان را شهروندان بدی جلوه می دهد.

وی از وزارت آموزش انگلیس خواست تا بدون فوت وقت، بیانیه ای را صادر کند که در آن به شأن مسلمانان ارج نهاده باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دولت انگلیس یک رویداد اسلام ستیزانه را تحریف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دولت انگلیس یک رویداد اسلام ستیزانه را تحریف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید