خبرنگاران افشای یاری عظیم لرد بایرون به ساخت یونان مدرن

به گزارش وبلاگ داریوش، تهران- خبرنگاران- کشف یک چک قدیمی از لرد بایرون نشان می دهد سخاوت 200 سال پیش این شاعر رمانتیک بود که راه را برای ساخت یونان مدرن هموار کرد.

خبرنگاران افشای یاری عظیم لرد بایرون به ساخت یونان مدرن

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ داریوش از روزنامه گاردین چاپ لندن، در تاریخ 18 آوریل 1824 لرد بایرون شاعر و ادیب عظیم انگلیسی در حالی که تب آلود و هذیان گویان در بستر مرگ افتاده بود، گفت: من زمان، دارایی و سلامتی خود را به او (یونان) هدیه نموده ام و حالا زندگیم را تقدیمش می کنم. چه کار دیگری از دستم برمی آید؟

بایرون روز بعد در شهر میسولونگی از پایگاه های اصلی نیروهای یونانی در جنگ با عثمانیان درگذشت و جامعه انگلیسی زبان را در شوک فروبرد.

این شاعر پرآوازه که از مشاهیر روزگار خودش بود، 100 روز آخر عمرش را در سرزمینی گذرانده بود که با شور و حرارت از آزادی اش دفاع می کرد.

همزمان با آن که یونان دویستمین سالگرد استقلال خود را جشن می گیرد، برگ چکی که روزنامه آبزرور از بایگانی دولتی این کشور کشف نموده از یاری سخاوتمندانه عظیم لرد بایرون به یونان پرده برمی دارد.

طبق این سند قدیمی، بایرون چکی با مبلغ 4 هزار پوند، معادل 332 هزار پوند امروزی، را در وجه جیووانی اورلاندو نماینده دولت موقت یونان نوشت که نگران از فرایند جنگ بین یونان و عثمانی برای یاری اقتصادی دست به دامن انگلیسی ها شده بود. این پول قرار بود برای برطرف نیازهای اضطراری استفاده گردد که تامین بودجه برای شکستن محاصره میسولونگی مهمترینشان بود.

کریستین کنیون جونز که در زمینه آثار خطی بایرون تخصص دارد، می گوید: اسم و امضای بایرون به دلیل شهرتش زیاد جعل می شد اما آن طور که به نظر می رسد امضایی که زیر دستخط منشی بایرون روی این چک زده شده، اصل است. دستخط بایرون مثل شخصیتش سریع و آزاد بود بنابراین بین دستخط دقیق و ظریف منشی و امضای بی پروا و مطمئن او تفاوت مشهودی وجود دارد.

به گفته کنیون جونز ، این که چنین سندی این همه سال در بایگانی یونان خاک خورده و مورد توجه نگرفته خیلی عجیب است.

بایرون در راه یونان و در جزیره سفالونیا که آن موقع از مستعمرات انگلیس بود، قبول کرد این مبلغ را به یونان قرض بدهد. چک بایرون در مالت به دلارهای نقره ای اسپانیا نقد و توسط شخص او در چمدانهای عظیم به میسولونگی منتقل شد. این پول برای تامین بودجه کشتی های جنگی صرف شد که ساکنان سودجوی جزایر یونانی از آنها استفاده تجاری می کردند.

بایرون از همان ابتدا از شهرت خود برای جهانی کردن نبرد یونانیان برای آزادی استفاده کرد و باعث شد گروه های خارجی چه در میدان جنگ و چه خارج از آن، به جبهه حمایت از یونان بپیوندند. وی به عنوان مهره مدرنی که از ارزشهای روشنگری حمایت می کرد، در مشخص فرایند قیام مردم یونان نقش مشخص کننده ای داشت؛ قیامی که در غیر این صورت به دسیسه های جناحی و جنگ داخلی گرفتار می شد.

لرد بایرون، زاده ژانویه 1788 در لندن، یکی چهره های تأثیرگذار دوره رمانتیسم انگلستان بود. وی در سن 19 سالگی اولین مجموعه شعر خود را با عنوان ساعات فراغت منتشر کرد و با اعتراض منتقدانی چون هنری بروم روبه رو شد. لرد بایرون جوان دو سال بعد با انتشار شعری طنز با عنوان شعرای انگلیسی و منتقدان اسکاتلندی پاسخ دندان شکنی به این انتقادها داد. وی در همان سال توانست یکی از جایگاه های مجلس اعیان انگلیس را نیز از آن خود کند.

از آثار این شاعر پرآوازه رمانتیک می توان به زندانی شیلان (1814) و نمایشنامه مانفرد (1817) اشاره نمود. مشهورترین اثر وی نیز شعر روایی بلند دون ژوان است که با مرگ او ناتمام ماند. این شاعر و سیاستمدار انگلیسی در سال 1824 میلادی در حالی که به یونانیان در نبرد با نیروهای امپراطوری عثمانی یاری می کرد، در 36 سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران افشای یاری عظیم لرد بایرون به ساخت یونان مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افشای یاری عظیم لرد بایرون به ساخت یونان مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید